Ağız Yaraları Nasıl Tedavi Edilir: Ağız Yaralarına Doğal Çözümler

Ağız Yaraları Nasıl Tedavi Edilir: Ağız Yaralarına Doğal Çözümler

ağız yaralarına doğal çözümler

ağız yaralarına doğal çözümler

Ağız yaraları için medikal tedavilerin yanı sıra doğal çözümler de son derece etkilidir.

Ağız yaraları nasıl geçer: Ağız yaralarına bitkisel tedavi

1.) Ağız yaralarına ne iyi gelir: Buz uygulaması

– Buz uygulaması ağız yaralarının neden olduğu ağrı ve rahatsızlık hissinin azaltılmasına yardımcı olur. Düzenli olarak kullanılması önerilir.

– Pamuklu bir bez içerisine birkaç buz küpü konulur. Etkilenen alana 15 dakika kadar kompres olarak uygulanır. Uygulama günde birkaç kez yapılmalıdır.

– Alternatif olarak gül suyu buz kalıplarına konulur. Bir gece buzdolabında bekletilir. Ertesi sabah buz halinde yine pamuklu bir beze sarılarak etkilenen alana uygulanır.

2.) Ağız yarasına çözüm: Limon suyu

– Limon suyu içerdiği enzimler ve asitler ile yaraların azaltılmasını sağlar. Aynı zamanda ağız yararına ve uçuğa neden olan virüsün azaltılmasını sağlar. Kızarıklıkları da hafifletir.

– Biraz melisa yaprağı ezilir. Ardından limon suyu ile karıştırılır. Elde edilen karışım yaraların üzerine uygulanır. Kuruması için ciltte 15 dakika kadar bekletilir.

– Uygulama günde birkaç kez düzenli olarak yapılabilir.

3.) Ağız yarasına iyi gelecek şeyler: Yoğurt

– Yoğurt cilt bakımında yaygın olarak kullanılan çözümlerden biridir. Cildin temizlenmesine yardımcı olurken ciltteki kiri ve bakterileri arındırır. Anti bakteriyel ve anti mikrobiyal özellikleri ile bilinir. Ağız yaraları için de önerilir.

– 2 ya da 3 yemek kaşığı yoğurt ile yumurta karıştırılır. Elde edilen karışım ağız yaralarına uygulanır. Yaklaşık 10 ya da 15 dakika kadar ciltte bekletilir. Daha sonra cilt ılık su ile durulanır. Uygulama düzenli olarak günde birkaç kez yapılabilir.

– Alternatif olarak biraz yoğurt ile biraz bal ve gül suyu karıştırılır. Elde edilen macun cilde uygulanır. Bir süre ciltte kuruması beklenir. 10 ya da 15 dakika kadar ciltte bekletilmesi yeterli olacaktır. Ardından cilt ılık su ile durulanır.

4.) Nane yağı

– Nane yağı da ağız yaralarında kullanılan çözümlerden biridir. Viral enfeksiyon oluşmasını engellerken aynı zamanda bakterileri ve virüsleri öldürür.

– Birkaç damla nane yağı ile su karıştırılır. Pamuk yardımı ile yaraların üzerine uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır. Uygulama günde birkaç kez düzenli olarak yapılabilir.

5.) Ağız yaralarına iyi gelen bitki: Aloe vera jeli

– Aloe vera jeli içerdiği enzimler ile cildi besler ve güçlendirir. Ciltteki bakterileri ve virüsleri öldürür.

– Taze aloe vera yaprağı kırılır ve içerisindeki jel cilde uygulanır. Bir süre cilt tarafından emilmesi beklenir. Ardından cilt ılık su ile durulanır. Uygulama günde birkaç kez düzenli olarak yapılmalıdır.

– Alternatif olarak biraz aloe vera jeli ile biraz greyfurt suyu karıştırılır. Elde edilen karışım cilde uygulanır. Bir süre ciltte kuruması beklenir. Ardından cilt ılık su ile durulanır.

6.) Ağız yarası sarımsak tedavisi

– Sarımsak içerdiği enzimler ile antibiyotik ve anti bakteriyel özellikler içerir. Bu içeriği ile yaraların onarılmasını sağlar. Özellikle diyabet nedeni ile oluşan ağız yaralarında son derece etkilidir.

– Birkaç diş sarımsak ezilir. Ardından ağız yaralarının üzerine uygulanır. Bir süre enfekte olan alanda bekletilir. Daha sonra alan ılık su ile durulanır. Uygulama günde birkaç kez düzenli olarak yapılabilir.

7.) Ağız yarası için cadı fındığı yağı

– Cadı fındığı yağı anti bakteriyel ve anti mikrobiyal özellikler içerir. Bu özellikleri ile cildi besler ve güçlendirir. Aynı zamanda cilt yapısını besler.

– Biraz cadı fındığı yağı ile su karıştırılır. Elde edilen karışım ağız yaralarına uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır. Uygulama günde birkaç kez yapılabilir.

8.) Ağız yarasına karbonat

– Karbonat içerdiği enzimler ile cildin ph dengesinin korunmasını sağlar. Anti mikrobiyal özellikleri vardır. Virüslerin ve mikropların ölmesine yardımcı olur.

– Karbonat ile su karıştırılır. Elde edilen karışım cilde hamur halinde uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır. Uygulama her gün düzenli olarak birkaç kez yapılabilir.

9.) Meyan kökü

– Meyan kökü de içerdiği enzimler ile cilt dokusunun onarılmasını sağlar. Uçuk ve diğer ağız yaraları için de önerilir. Virüslerin ölmesini sağlar.

– Biraz meyan kökü tozu ile su karıştırılır. Elde edilen karışım cilde uygulanır. Ciltte kuruması için 10 ya da 15 dakika kadar bekletilir. Daha sonra cilt ılık su ile durulanır. Uygulama günde 2 ya da 3 kez düzenli olarak yapılabilir.

10.) Çay ağacı yağı

– Çay ağacı yağı cilt kalitesini arttırmak için muhteşem bir doğal maddedir. Uçuk ve ağız yaraları için de önerilir. Anti bakteriyel özellikleri ile bilinir. Şişlikleri ve kızarıklıkları azaltır.

– Biraz çay ağacı yağı ile su karıştırılır. Elde edilen karışım ağızdaki yaralara uygulanır. Ciltte 10 dakika kadar bekletilir. Daha sonra cilt ılık su ile durulanır. Uygulama her gün düzenli olarak birkaç kez yapılabilir. Çay ağacı yağı ile gül suyu karışımı da cilde uygulanabilir. Ancak çay ağacı yağının tek başına uygulanması önerilmez. Aksi halde cildin tahriş olmasına neden olabilir.

11.) Erik suyu

– Erik suyu uçuk tedavisinde en etkili çözümlerden biridir. Doğal antibiyotik özellikler içerir. Aynı zamanda yaraların hızla onarılmasını sağlar.

– Taze erik suyu bir pamuk yardımı ile etkilenen alanlara uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır. Uygulama her gün düzenli olarak birkaç kez yapıldığında kısa sürede sonuç alınmasını sağlar.

12.) Elma sirkesi

– Elma sirkesi de uçuk ve ağız yaralarının tedavisinde önerilir. Cildin onarılmasına yardımcı olan asitleri içerir. Cilt yapısını besler ve güçlendirir. Aynı zamanda cildin daha çabuk iyileşmesini sağlar.

– Biraz elma sirkesi ile su karıştırılır. Elde edilen karışım pamuk yardımı ile cilde uygulanır. Cilt üzerinde 10 ya da 15 dakika kadar bekletilmesi önerilir. Daha sonra etkilenen alan ılık su ile durulanabilir.

– Uygulama her gün düzenli olarak yapılmalıdır.

13.) Hidrojen peroksit

– Hidrojen peroksit de ciltteki virüs ve bakterilerin ölmesine yardımcı olur. Cildi temizler. Uçuk tedavisi için de önerilir.

– 1 yemek kaşığı hidrojen peroksit ile 2 ya da 3 yemek kaşığı su karıştırılır. Elde edilen karışım pamuk ile cilde uygulanır. Hidrojen peroksit seyreltilmeden tek başına kullanılmamalıdır. 5 dakika kadar ciltte bekletilir ve su ile durulanır. Uygulama sırasında ciltte biraz yanma hissedilebilir.

14.) Vazelin

– Vazelin de uçuk tedavisinde önerilir. Az miktarda vazelin günde birkaç kez etkilenen alana uygulanabilir. Durulama gerektirmez.

15.) Süt

– Süt cilt bakımında yaygın olarak kullanılan bir çözümdür. İçerdiği enzimler ve proteinler ile cildi besler ve güçlendirir. Aynı zamanda anti viral özellikleri de vardır.

– Biraz soğuk süt pamuk yardımı ile cilde düzenli olarak uygulanabilir. Yaraların daha kısa sürede iyileşmesini sağlar.

Tüm bu uygulamalar düzenli olarak yapıldığında yaraların hızla iyileşmesine yardımcı olacaktır.

2 Responses to Ağız Yaraları Nasıl Tedavi Edilir: Ağız Yaralarına Doğal Çözümler

  1. değerli arkadaşlar ağız yarası için nar kabuğu çok iyi bir yardımcı hiçbir yan etkisini bu güne kadar görmedim ve ağzımda sürekli çıkardı yaklaşık 5-6 yıldır kullanıyorum ağzında çıkacağını hissettiğinde nar kabuğunu ağzınızda ciklet gibi çiğneyin 1-2 saat ağzınızda kalabilir

  2. Bende de 1 seneden beri sürekli var arada bir geçsede tekrar çıkıyor b12 v. Ölçüsü normal çıktı 5, 6 dut yaprağını yarım s.b. Suda 5 dk kaynatıp suyunu dayanacağım kadar Sıcak hem gargara yaptım her içtim o iyi geldi hemen etki yapmadı ertesi günü geçti gibi 1 kaç kez daha yapmak lazım karadut pekmezi tadı buruk oluyormuş onu bulamadım. Erik diyorsunuz o benim aftı daha kötü yaptı majezik gargarada daha kötü yaptı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir