Akne İzleri Nasıl Giderilir: Akne İzlerine Bitkisel Çözüm

Akne İzleri Nasıl Giderilir: Akne İzlerine Bitkisel Çözüm

akne izlerine bitkisel çözüm

akne izlerine bitkisel çözüm

Akne izleri estetik açıdan oldukça rahatsız edicidir. Bu izlerin giderilmesi için kozmetik ürünler kullanılır. Akne izleri için cerrahi ve estetik çözümlerin yanı sıra doğal ve bitkisel çözümler de kullanılabilir.

Akne izleri nasıl yok edilir: Akne izlerine doğal çözüm

1.) Akne izlerini ne geçirir: Limon suyu

– Limon suyu akne izleri için en etkili çözümlerden biridir. İçerdiği asitler ile ciltteki kirin ve ölü deri hücrelerin arınmasını sağlar. Aynı zamanda C vitamini içeriği ile cildin bağışıklık sistemini de artırır. Cilt esnekliğinin korunmasını sağlarken ayrıca ciltte kollajen üretimini dengeler.

– Biraz limon suyu ciltteki izlerin üzerine doğrudan uygulanır. Bir süre ciltte kuruması beklenir. Ardından cilt ılık su ile durulanır. Uygulama günde birkaç kez düzenli olarak yapılabilir. Alternatif olarak biraz limon suyu ile E vitamini yağı karıştırılarak kullanılabilir.

Şu karışım da kullanılabilir:

Gerekli malzemeler:

– 1 yemek kaşığı süt

– 1 yemek kaşığı badem yağı

– 1 yemek kaşığı bal

– 1 yemek kaşığı limon suyu

Uygulanışı:

– Tüm malzemeler iyice karıştırılır. Ardından ciltte izlerin üzerine uygulanır. Yaklaşık 10 ya da 15 dakika ciltte bekletilir. Daha sonra cilt ılık su ile durulanır.

– Uygulama her gün düzenli olarak yapılabilir.

2.) Akne izlerini yok etme: Bal

– Bal anti bakteriyel özellikler içerir. Ciltteki kirin ve ölü deri hücrelerin arınmasına yardımcı olur. Ayrıca akne izlerini azaltır ve kızarıklıkları da hafifletir.

– Biraz bal akne izlerinin üzerine doğrudan uygulanır. Bir gece ciltte bekletilir. Daha sonra cilt ılık su ile durulanır. Uygulama her gün düzenli olarak yapılabilir.

3.) Akne izleri için maske: Çemen otu tohumları

– Biraz çemen otu tohumları blenderdan geçirilir. Ardından bir bardak kaynar suyun içerisine eklenir. Demlenmesi için beklenir ve cilde uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır. Biraz su ile karıştırılarak hamur kıvamına geldikten sonra da cilde uygulanabilir.

4.) Akne izlerine maske: Domates

– Domates akne için en etkili çözümlerden biridir. Cildin beyazlamasına yardımcı olur ve cilt yapısını besler. Cilt tonunun dengelenmesini sağlar.

– Biraz domates püresi ile avokado suyu ya da salatalık suyu karıştırılır. Elde edilen macun kıvamındaki karışım cilde uygulanır. Yaklaşık 15 dakika kadar ciltte bekletilir ve su ile durulanır. Uygulamanın günde 2 ya da 3 kez düzenli olarak yapılması önerilir.

5.) Akne izlerine çözüm: Aloe vera ve zerdeçal

– Aloe vera en etkili cilt nemlendiricilerinden biridir. Cildin onarılmasına yardımcı olurken aynı zamanda cilt yapısını besler ve geliştirir. Sivilce izlerinin azaltılmasına yardımcı olur.

– Biraz aloe vera ile zerdeçal karıştırılır. Ardından cilde uygulanır. Bir süre ciltte kuruması beklenir. ardından cilt ılık su ile durulanır. Uygulama günde birkaç kez düzenli olarak yapılabilir.

6.) Akne izlerine karşı doğal tedaviler: Çiğ patates

– Çiğ patates de cildin onarılmasına yardımcı olur. Cilt yapısını besler. Ciltteki kirin ve ölü deri hücrelerin arınmasını sağlar. Aynı zamanda ciltte oluşan yaşlılık lekeleri için de önerilir.

– Çiğ patates rendelenir ve suyu sıkılır. Bu su cilde masaj yaparak uygulanır. 20 dakika kadar ciltte kuruması beklendikten sonra su ile durulanır. Uygulamanın ardından cilde biraz hindistan cevizi yağı sürülmesi cildin nemli kalmasına yardımcı olacaktır.

7.) Akne izleri için ne yapılmalı: Papaya

– Papaya da akne izlerinden kurtulmaya yardımcı olur. Cildin onarılmasını sağlarken aynı zamanda bakterileri de öldürür.

Gerekli malzemeler:

– Yarım kase papaya püresi

– 2 çay kaşığı bal

Uygulanışı:

– Bal ve papaya püresi iyice karıştırılır. Ardından akne izlerinin üzerine uygulanır. 20 dakika kadar ciltte bekletilir ve su ile durulanır. Uygulama birkaç ay boyunca düzenli olarak yapılmalıdır.

8.) Akne izleri tedavisi: Zeytinyağı

– Zeytinyağı antioksidanlar ve demir ile birlikte, A, D, C, E, B 1 ve B vitamini içerir. Bu içeriği ile akne izlerinin görünümünü azaltır.

– Biraz zeytinyağı ısıtılır. Ardından cilde uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır. Uygulama her gün düzenli olarak yapılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir