Akne İzleri Nasıl Yok Edilir: Akne İzlerine Kesin Çözüm

Akne İzleri Nasıl Yok Edilir: Akne İzlerine Kesin Çözüm

akne izlerine kesin çözüm

akne izlerine kesin çözüm

Akne sorunu ergenlik döneminde ortaya çıksa da her yaşta görülebilir. Hormonlardaki dengesizlikler ya da kullanılan kozmetik ürünler ve tüketilen yağlı besinler de sivilce sorununa neden olabilir. Akneler geçse de ciltte izleri kalabilir. Akne izleri için doğal çözümler kullanılabilir.

Akne izleri nasıl geçer: Akne izlerine bitkisel çözüm

1.) Akne izlerine maske: Sivilce izlerine limon suyu

– Limon suyu akne izleri için en etkili çözümlerden biridir. Cilt tonunu dengelerken aynı zamanda cildi besler ve güçlendirir. Cildin renginin açılmasına da yardımcı olur.

– Biraz su ile limon suyu karıştırılır. Bu karışım sivilce üzerine uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir. Daha sonra cilt ılık su ile durulanır. Uygulama günde birkaç kez düzenli olarak yapılabilir.

2.) Akne izlerine çözüm: Sivilce izlerine yağ

– Kuşburnu tohumu yağı da akne izlerinin azaltılmasında yaygın olarak kullanılan bir çözümdür.

– Biraz kuşburnu tohumu yağı cilde parmak uçları yardımı ile hafifçe masaj yaparak uygulanır. 10 ya da 15 dakika kadar ciltte bekletildikten sonra alan ılık su ile durulanır.

3.) Akne izlerine karşı doğal tedaviler: Sivilce izlerine buz terapisi

– Akne izleri için önerilen bir diğer çözüm buz uygulamasıdır. Soğuk uygulamalar cildin onarılma sürecini hızlandırır.

– Birkaç buz küpü plastik bir torbaya konulur. Ardından ince bir havlu ile sarılır ve cilde kompres olarak uygulanır. Yaklaşık 10 dakika kadar ciltte bekletilmesi yeterlidir. Uygulamanın her gün birkaç kez yapılması önerilir.

4.) Akne izleri için maske: Sivilce izlerine aloe vera

– Aloe vera jeli yara ve yanık tedavilerinde önerilir. Cildin nem dengesini korur ve sivilce izlerinin de görünümünü azaltır.

– Biraz taze aloe vera jeli doğrudan sivilce izlerinin üzerine uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır. Uygulama düzenli olarak her gün yapılmalıdır.

5.) Akne izleri için doğal maskeler: Sivilce izleri için çay ağacı yağı

– Çay ağacı yağı da sivilce izlerini azaltır. Aynı zamanda kahverengi lekeler için de önerilir.

– Biraz çay ağacı yağı ile su karıştırılır. Elde edilen karışım cilde doğrudan uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır. Cilde kesinlikle su ile karıştırılmaya çay ağacı yağı uygulanmamalıdır.

6.) Akne izlerini ne yok eder: Sivilce izi için bal maskesi

– Bal da akne izleri için önerilir. Biraz bal doğrudan cilde uygulanır. Ciltte kuruması beklenir ve ılık su ile durulanır.

7.) Sivilce izi nasıl geçer: Sandal ağacı tozu

– Sandal ağacı tozu cilt yapısının onarılmasına yardımcı olurken aynı zamanda cildi besler ve cilt dokusunu güçlendirir. Cilt tonunu dengelemeye yardımcı olur.

– Biraz sandal ağacı tozu ile su ya da süt karıştırılır. Elde edilen karışım cilde uygulanır. 1 saat kadar ciltte bekletilir ve daha sonra alan ılık su ile durulanır. Uygulama her haftada birkaç kez düzenli olarak yapılmalıdır.

8.) Sivilce izine maske: Badem

– Badem de akne izleri için önerilir.

– Bir kase içerisine biraz badem konulur. Bir gece bekletilir. Ertesi sabah ezilir ve püre haline getirilir. Cilde uygulanır ve bir süre kuruması beklendikten sonra ılık su ile durulanır. Uygulama her gün düzenli olarak yapılmalıdır.

9.) Sivilce izlerine doğal maske: Patates

– Patates suyu ya da patates püresi cilde doğrudan uygulanır. 10 ya da 15 dakika kadar ciltte kuruması beklenir. Ciltte kuruduktan sonra alan su ile durulanır.

10.) Sivilce izleri için yağ: Hindistan cevizi yağı

– Biraz hindistan cevizi yağı ısıtılır. Ardından ılınması beklenir ve cilde uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

11.) Çemen otu tohumu

– Biraz çemen otu tohumu geceden bir kase suyun içerisinde bekletilir. Ertesi sabah ezilir ve püre haline getirilir. Daha sonra akne izlerinin bulunduğu alanlara uygulanır. 20 dakika kadar ciltte bekletilir ve serin su ile durulanır.

– Uygulama her gün düzenli olarak yapılabilir.

12.) Sivilce izi aspirin tedavisi

– İki adet ezilmiş aspirin tozu ile su karıştırılır. Bu karışım macun şeklinde cilde uygulanır. Bir süre ciltte kuruması beklenir ve su ile durulanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir