Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir: Bacak Ağrılarına Doğal Çözüm

Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir: Bacak Ağrılarına Doğal Çözüm

bacak ağrılarına doğal çözüm

bacak ağrılarına doğal çözüm

Bacak ağrısı nedenleri ve tedavisi:

Bacak ağrısı her yaştan insanın yaşadığı ortak bir sorundur. Ağrı şiddetli, bıçak giriyormuş gibi duyumlara ve donuk bir ağrı olarak görülebilir. Bir ya da her iki bacakta da oluşabilir. Şiddetli ağrı hareketliliği etkileyebilir ya da bacakta hareketi engelleyebilir. Oysa bazı bacak ağrısı, sadece rahatsız edici ve can sıkıcı olabilir. Diğer belirtilerin arasında halsizlik, uyuşma ya da karıncalanma hissi de görülebilir.

Bacaklar neden ağrır?

Bacak ağrısının çeşitli nedenleri vardır. En yaygın ağrı nedenleri, kramp, kas spazmı, kas yorgunluğu, beslenme yetersizlikleri, aşırı derecede sıvı kaybı ya da uzun süre ayakta durmaktır. Zaman zaman yaşanan ağrı, kas yorgunluğu, tendinit ya da aşırı yaralanmanın bir belirtisi olabilir. Ayrıca, huzursuz bacak sendromu, diyabet, artrit, gut, varisli damarlar ve sinir hasarı gibi bazı tıbbi durumlar da bu bacak ağrısı sorununa neden olabilir. Donuk ya da az bacak ağrısı genellikle birkaç gün içinde kaybolur. Ağrıdan etkilenen bacaklar için uygun dinlenme ile diğer basit ev tedavileri ağrının hafiflemesine yardımcı olabilir. Ancak, günlük aktiviteleri engelleyen şiddetli bacak ağrıları için, mutlaka bir doktora danışmak önerilebilir.

Bacak ağrısı nasıl geçer: Bacak ağrısına bitkisel tedavi

1 – Bacak ağrısına soğuk su kompres uygulamak:

Bacak ağrısı yorucu fiziksel aktivite sonrası ortaya çıktığında, sadece soğuk kompres uygulamak etkili olur. Bu uygulama, uyuşmadan etkilenen bölgeyi kontrol ederek, şişme ve iltihap ile ağrıyı azaltmaya yardımcı olacaktır. Uygulama için, ince havlu içine birkaç buz küpleri ya da dondurulmuş ped sarılır. Bacakları yüksek tutarken, yaklaşık 10 ile 15 dakika kadar etkilenmiş alana bu soğuk paket uygulanır. Bu uygulamanın bir gün içinde birkaç kez yapılması tavsiye edilir.

Not: Donmalara neden olabileceği için cilt üzerine doğrudan buz sürmekten kaçınmak gerekmektedir.

2 – Bacak ağrısı için masaj:

Masaj uygulamak, kas hasarı nedeni ile meydana gelen bacak ağrısı için hızlı iyileşme teşvik etmektedir. Science Translational Medicine dergisinde yayımlanan 2012 yılındaki bir çalışmada, araştırmacılar 10 dakikalık masaj terapisinin, egzersize bağlı kas hasarından sonra inflamatuar sinyalizasyonu hafiflettiği sonucuna varmıştır. Buna ek olarak, masaj kan dolaşımını artırır ve stres ile anksiyeteyi azaltmaya yardımcı olur. Etkilenen alan üzeri, zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı ya da hardal yağı gibi bazı sıcak yağlar kullanılarak ovulur. Bu yağlar ile nazik fakat kesin darbeler kullanarak, yaklaşık 10 dakika boyunca bacaklara masaj yapılır. Bu uygulama gerektiği gibi her gün 2 ya da 3 kez yapılmalıdır. Ayrıca kendi başına masaj cihazı kullanarak ya da  bir tenis topu kullanarak ağrılı kas üzerine basınç uygulanabilir.

3 – Bacak ağrıları için şifalı bitkiler: Zerdeçal uygulamak:

Bacak ağrısı için kullanılan etkili bir ev ilacıdır. Zerdeçal, antioksidan içeriğinin yanı sıra anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Zerdeçal içeriğindeki kurkumin bileşiği ile iltihap ve ağrıya neden olan farklı bir takım moleküllerin engellenmesine yardımcı olur. Tedavi için, yeterli miktarda sıcak susam yağı ile 1 çay kaşığı zerdeçal tozu karıştırılarak macun kıvamında bir karışım elde edilir. Bu macun, etkilenen alan üzerine uygulanır ve nazikçe ovulur. Ilık suyla yıkamadan önce yaklaşık 30 dakika boyunca bekletilir ve gerektiği sürece günde iki kez yapılmalıdır. Ayrıca, bacak ağrısı için günlük olarak bir ya da iki kez sıcak zerdeçallı bir bardak süt içmek önerilebilir. Başka bir seçenek ise doktor gözetiminde bir besin takviyesi olarak zerdeçal almak tavsiye edilir.

Not: Ancak, kan inceltici ilaç kullananların, bir ilaç olarak zerdeçal almadan önce doktora danışması önerilebilir.

4 – Bacak ağrılarına bitkisel çözüm: Elma sirkesi uygulamak:

Elma sirkesi de bacaklardaki ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Bu ev ilacı artrit ve gut ağrısı için özellikle yararlıdır. Elma sirkesinin alkalize etkisi, kanda ürik asit kristalleri eritmek için yardımcı olur. Ayrıca, eklem ve bağ dokusunda toksinlerin oluşumunun temizlenmesine de yardımcı olur. Buna ek olarak, elma sirkesi potasyum, kalsiyum ve ağrı ve iltihaplanmayı azaltmak için gereken diğer temel mineralleri içerir. Tedavi için, ılık suyla doldurulan bir küvet içerisine, 1 ya da 2 bardak ham, filtresiz elma sirkesi eklenir. Bir kaç gün boyunca günde bir kez ve 30 dakika boyunca bu suyun içinde etkilenen bacak bekletilir. Ayrıca, ılık bir bardak su içerisine 1-2 çorba kaşığı çiğ, filtresiz elma sirkesi ile biraz ham bal eklenerek günde iki kez içilmesi tavsiye edilir.

5 – Bacak ağrılarına tuzlu su:

Epsom tuzun içeriğindeki magnezyum, vücuttaki sinir sinyallerini düzenlemeye yardımcı önemli bir elektroliti içermektedir. Hatta doğal bir kas gevşetici olarak etkiler ve ağrı, iltihaplanma ile şişmeyi azaltmaya yardımcı olur. Bu tedavi sırasında sıcak bir banyo için içi su dolu küvete ½ fincan epsom tuz eklenir ve iyice karıştırılır. Yaklaşık 15 dakika boyunca bu suda ağrılı bacaklar bekletilir. Bu işlemin bir hafta içinde 2 ya da 3 kez tekrarlanması gerekmektedir.

Ayrıca bu tür bacak ağrıları için, muz, kabak çekirdeği, tofu, soya sütü, ceviz, şeker pekmezi, kepekli tahıllar ve yeşil yapraklı sebzeler gibi magnezyum yönünden daha zengin besinler yemek önerilmektedir. Ancak, bu takviyeleri almadan önce doktora danışmak gerekmektedir.

6 – Bacak ağrılarına iyi gelen bitkiler: Zencefil uygulamak:

Zencefil ağrı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olan anti-inflamatuar özellikleri içerir. Hatta zencefil, kas ağrısını rahatlatmak için, dolaşım ve kan akışını arttırarak yardımcı olur. Bu yüzden, ağrı geçene kadar günde 2 ya da 3 kez zencefil yağı ile etkilenmiş alana masaj yapılmalıdır. Ayrıca, günlük 2 ya da 3 kez zencefil çayı 2 içilmesi önerilir. Bu çayı yapmak için, 5 ile 10 dakika süreyle bir bardak su içine eklenen taze zencefil dilimleri pişirilir. Tadı için biraz limon suyu ve ham bal eklenebilir. Ancak, takviye almadan önce mutlaka doktora danışmak tavsiye edilir.

Not: Kan inceltici özelliği olması dolayısıyla aşırı zencefil alımını olabildiğince önlemek gerekmektedir.

7 – Bacak ağrısı için ne yapılır: Limon uygulamak:

Limon, ağrı hafifletmeye yardımcı olabilecek antioksidanlar bakımından zengin bir kaynaktır. Bu özellikleri sayesinde limon, vücudun pH seviyesini korumaya yardımcı olarak bacak ağrısı ve iltihabını önler Tedavi için, eşit miktarlarda limon suyu ve Hint yağı karıştırılır. Bu karışım bir gün içinde 2 ya da 3 kez etkilenen alan üzerinde masaj yaparken kullanılır. Ayrıca, ılık bir bardak su içine 1 limon suyu ve biraz ham bal eklenir. Günde iki kez bu karışım içilmelidir.

8 – Bacak ağrısı için potasyum uygulamak:

Potasyum eksikliği de bacak ağrısı için katkıda bulunabilir. Potasyum, kas ve sinir işleyişi için gerekli bir besin öğesidir. Aynı zamanda, vücutta su kaybını önler.

Bu yüzden, bacak ağrısı ile mücadelede yardımcı olması için potasyum açısından zengin gıdalar yenmesi gerekmektedir. Potasyum, pişmiş patates ile tatlı patates, muz, erik, kuru üzüm, kuru erik suyu ve domates suyunda bulunmaktadır. Ayrıca, doktora danıştıktan sonra, ek potasyum almak önerilebilir.

5 Responses to Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir: Bacak Ağrılarına Doğal Çözüm

  1. Benim belindeki ağrı sol diz kapağı ve altına vuruyor.sanki burada bir acı oluşmuş hissî uyandırıyor.ne yapmalıyım

  2. Belim agrisi benimde diz kapaginda be alt baldirimda suan cok kotu durumdayim yuruyemiyorum ne yapmam gereki lutfen bilgi verin

  3. bülent tuncer

    sag ayagım kalcadan agrıyor ve yürümekte zorluk cekiyorum ne yapmam gerekiyor

  4. Benim ayak baldırlarım ağrıyor ne yapmalıyım. En kolay formul ne ??

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir