Bronşite Ne İyi Gelir: Bronşite İyi Gelen Bitkiler

Bronşite Ne İyi Gelir: Bronşite İyi Gelen Bitkiler

bronşite iyi gelen bitkiler

bronşite iyi gelen bitkiler

Bronşit nasıl olur?

Akut bronşit bir çeşit solunum yolu hastalığıdır. Genellikle bir enfeksiyon sonucu tetiklenir. Soğuk algınlığı ve öksürük ile birlikte oluşabilir. Bronşite mantar ya da bakteri de neden olabilir.

Bronşit belirtileri nelerdir?

– Kalıcı mukus ve şiddetli öksürük
– Hırıltı
– Göğüste rahatsızlık
– Nefes darlığı

Bronşit ilaç tedavisi gerektirir. Ancak tedaviyi desteklemek için bazı bitkisel çözümler de denenebilir.

Bronşit nasıl geçer: Bronşite doğal çözüm

1. Bronşit için ne yapılır: Gargara:

Öksürük ve balgam oluşumundan kurtulmak için gargara yapılabilir. 1 bardak su içerisine 1 çay kaşığı kadar tuz eklendikten sonra iyice karıştırılır. Ardından bu su ile gargara yapılır. Gün içerisinde işlem birkaç kez uygulanabilir. Suyun ılık olmasına dikkat edilmelidir. Bu uygulama oluşan balgamın dağılmasına yardımcı olurken balgam oluşmasını da engeller.

2. Bronşite iyi gelen yağlar: Okaliptüs yağı:

Okaliptüs yağı özellikle soğuk algınlığı ya da baş ağrısı için kullanılır. Mendilin içerisine birkaç damla kadar okaliptüs yağı konur. Bu mendil öksürük gibi belirtiler ortaya çıktığında gün içerisinde sık sık koklanır. Bu yağ aynı zamanda hava kanallarının temizlenmesine ve açılmasına yardımcı olur.

3. Bronşite sıcak iyi gelirmi?

Sıcak içecekler de bronşit tedavisinde oldukça etkilidir. Özellikle solunum sistemi sorunlarında oldukça etkilidir. Nemli öksürük durumlarında da kullanılabilir. Sıcak çaylar ya da çorbalar tüketilebilir. Sıcak sıvılar öksürüğün hafiflemesini sağlarken aynı zamanda boğaz v burun kanallarının nemlenmesine yardımcı olur. Kaşıntı ve tahrişi de önler.

4. Bronşite iyi gelen yiyecekler: Badem:

Badem bir bardak süt içerisine konur ve geceden ıslatılır. Ertesi sabah bademler iyice ezilir ve aç karna tüketilir. Süt de içilir. Ancak düzgün çiğnenmelidir. Alternatif olarak, bir bardak portakal suyuna birkaç badem ezilerek eklenir ve içilir. Badem; kalsiyum, magnezyum ve potasyum açısından zengindir ve bronşite neden olan bakteri ve mikroplar ile mücadeleye yardımcı olur.

5. Bronşite iyi gelen baharatlar: Acı biber:

Acı biber de bronşit tedavisinde kullanılmaktadır. İnce, kalın ve inatçı mukus tabakasının dağılmasına yardımcı olur. Mukusun dışarı atılmasını sağlar. Yemeklerde bol bol acı biber kullanılabilir. Bir bardak sıcak su içerisine biraz acı biber eklendikten sonra iyice karıştırılır ve içilir.

6. Bronşite iyi gelen bitki: Kekik:

Kekik güçlü bir antibiyotiktir. Yıllardır bronşit tedavisinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda güçlü bir anti inflamatuar ve anti mikrobiyaldir. Göğüste oluşan tıkanıklığın hafiflemesini sağlar ve enfeksiyona neden olan bakteri ve mikropların ölmesine yardımcı olur.

7. Bronşite sarımsak ve bal karışımı:

Bronşit için etkili çözümlerden biri de sarımsak ve baldır. Sarımsak yerine soğan da kullanılabilir. Sarımsak ya da soğan bal ile karıştırıldıktan sonra tüketilir. Günde iki kez sarımsak da çiğnenebilir. Hem soğan hem de sarımsak antibiyotik özellikler içerir.

8. Bronşit bitkisel tedavi: Tarçın ve bal:

Tarçın ve bal da bronşit belirtilerini hafifletmede oldukça etkilidir. Antioksidanlar içeren bu karışım vücudun hastalıkla mücadele etmesine yardımcı olurken aynı zamanda beyaz kan hücreleri üretir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Bal ise boğaz yatıştırır.

9. Aromalı çaylar ve bitkisel çaylar:

Bronşit belirtilerini hafifletmek için bitkisel çaylar da denenebilir. Kekik ve çuha çiçeği çayı özellikle tavsiye edilir.

10. Sıvı alımı arıtılmalıdır:

Bol bol su tüketilmesi önerilir. Günde 8 ila 10 bardak kadar su tüketilmelidir. Sıvı alımının artırılması için taze meyve ve sebze suları da içilebilir.
Bronşit soğuk algınlığı ya da grip gibi hastalıklar tarafından tetiklenebilir. Kronik ve akut bronşit gibi durumlarda genellikle öksürük şurupları kullanılır. İlaç ve doktor tedavisinin yanı sıra bu bitkisel çözümler de denenebilir.

One Response to Bronşite Ne İyi Gelir: Bronşite İyi Gelen Bitkiler

  1. Hele hele kadinlar coooook uzak durmalidir yoksa aksam kocalari evden kacarlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir