Çene Ucunu Büyütme: Çene Ucu Estetiği

Çene Ucunu Büyütme: Çene Ucu Estetiği

Çene ucu estetiği

Çene ucu estetiği

Çene estetiği genellikle çenenin olması gerekenden daha geride olması durumunda yapılır. Bazı kişilerde çene doğuştan dar ve geridedir. Bu durum yüzün duruşunu da etkiler. Çenenin geride olması estetik açıdan bir sorun olarak görülür. Kişinin özgüvenini de azaltır. Çene ucu estetiğinde dolgu ya da protez gibi yöntemler ile çene olması gereken yere alınır. Çene ucu estetiği çoğunlukla yüz germe ya da burun estetiği ile bir arada yapılır. Ancak sorun sadece çenede ise sadece bu alana da müdahale edilebilir.

Çene ucu estetiği öncesi:

Çene estetiği ciddi estetik ameliyatlar arasındadır. Bu nedenle operasyon öncesi uygulamanın tüm artı ve eksileri doktor ile detaylı bir şekilde konuşulmalıdır. Doktor gerekli test ve analizleri yaptıktan sonra hasta için en uygun tedaviyi planlar. Ayrıca daha önce geçirilmiş hastalıklar, kronik hastalıklar ve kullanılan sabit ilaçlar varsa bu konuda doktor bilgilendirilmelidir. Yüze uygun olarak çenenin ne kadar büyütüleceği belirlendikten sonra bilgisayar ortamında hastaya çenenin geleceği son durum gösterilir. Operasyon günü bir şey yenmemeli ve içilmemelidir. Genel anestezi uygulanacaksa narkoz testleri de yapılır.

Çene ucu ameliyatı nasıl yapılır?

Çene ucu estetiği öncesi kullanılacak tekniğe göre lokal anestezi ya da genel anestezi uygulanır. Ardından çenenin altından ya da içeriden kesiler yapılarak çene bölgesine dolgu ya da implant uygulanır. İmplant çenenin büyütüleceği durumlarda kullanılır. Ancak sadece çenenin önce alınması gerekiyorsa bu durumda kalça bölgesinden alınan kemikler kullanılabilir. Çene ucu estetiği ameliyatları genellikle 1 ila 3 saat kadar sürer. Genel anestezi uygulandıysa hastanın 1 gece hastanede kalması gerekebilir.

Çene ucu estetiği sonrası: Çene estetiği ameliyatı sonrası yapılacaklar:

Çene ucu estetiği ameliyatı sonrasında çeneye atel takılır. Bu şekilde çenenin bir süre hareket etmesi engellenir. İyileşme sürecinde çene hareket ettirilmemelidir. Genellikle 10 gün süre ile atel kullanılması önerilir. Ayrıca sık sık doktor kontrolüne gidilmelidir. Ayrıca ameliyattan sonra yorucu egzersizler ile spor yapılmamalıdır. Banyo yaparken de dikkat edilmelidir. Bu alana bir süre su değdirilmemelidir. Banyo ve egzersiz için doktora danışılmalıdır.

Çene ucu estetiği yan etkileri ve riskleri nelerdir?

Çene ucu estetiği uygulamalarından sonra bu alanda şişlikler ve morlukların oluşması normaldir. Ayrıca ağrı da oluşur. Morluk ve şişlikler bir süre sonra kendiliğinden geçer. Ancak ağrının azaltılması için doktor ağrı kesici verebilir. Çene ucu estetiği uygulamaları çoğunlukla ciddi riskler içermez. Ancak eğer çenenin tamamına müdahale edildiyse riskler söz konusudur. Bu nedenle bu tür estetik uygulamalar alanında eğitimli ve uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır.

Çene ucu estetiği için kullanılan protezler vücut tarafından yabancı madde olarak kabul edilebilir. Bu durumda ise takılan implantların tekrar alınması gerekir.

Çene ucu olması gerekenden geride ve çok küçükse bu ağız yapısını ve ağızın konumu etkiler. Oldukça rahatsız edici bir görüntüye neden olabilir. Çene ucunun öne alınmasını içeren ameliyatların yanı sıra dolgu ve implant uygulamaları da yapılmaktadır. Ayrıca kişinin kalçasından alınan kemik parçaları ile çene yeniden şekillenebilir. Eğer çenede gerilik varsa alanında uzman bir doktora danışılmalıdır. Doktor kişi için en uygun yöntemi belirleyecektir. Doku analizlerinin ardından çenenin olması gerektiği konum belirlenerek tedavi sürecine başlanır. Çene ameliyatlarından sonra bir süre çene hareket ettirilmemelidir. Bu nedenle atel kullanılması önerilir. Ayrıca bir süre yorucu egzersizler yapılmamalı ve darbelere karşı korunulmalıdır. Çene ucu estetiğinden sonra iyileşme sürecinde ilk başlarda sıvı gıdalar tüketilmelidir. Tam iyileşme süreci genellikle 1 ya da 2 ay kadar sürebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir