Cildin Canlı Görünmesi İçin Ne Yapmalı: Cildi Canlandırmanın Yolları

Cildin Canlı Görünmesi İçin Ne Yapmalı: Cildi Canlandırmanın Yolları

cildi canlandırmanın yolları

cildi canlandırmanın yolları

Cildin canlı olması için ne yapmalı:

1. Cildin parlak olması için doğal yöntemler: Cilt bakımı ve temizliği
– Cildin canlı ve parlak görünmesi için cilt bakımına ve temizliğine dikkat edilmelidir. Cildin her gün 2 kez yıkanması gerekir. Ayrıca cilt tipine uygun bir yıkama jeli kullanılmalıdır.

2. Cilt bakımı için güneş kremleri
– Cildin güneş ışınlarından olumsuz etkilenmemesi için mutlaka düzenli olarak güneş kremi kullanılmalıdır. Yüze ve diğer alanlara farklı ürünlerin kullanılması önerilir.
– Güneş ışınlarına maruz kalınması cildin kurumasına ve pul pul dökülmesine neden olur. Bu nedenle özellikle yaz aylarında öğlen saatlerinde kesinlikle dışarı çıkılmamalıdır.cil

3. Cilt bakımı peeling uygulamaları
– Cildin üzerinde biriken kir ve ölü deri hücrelerin arındırılması için mutlaka peeling uygulamaları yapılmalıdır. Peeling uygulamaları cildin daha aydınlık ve canlı görünmesini sağlarken aynı zamanda cilt tonunu da dengeler.
– Biraz zeytinyağı ile şeker karıştırılır. Elde edilen karışım cilde masaj yaparak uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır. Uygulama haftada birkaç kez yapılabilir.

4. Retinol
– Reçeteli bir ilaçlar kullanılabilir. Özellikle retinol önerilir. Dermatoloğa danışılarak kullanılması önerilir. Bu tür ilaçlar ciltte kolajen üretimini artırır. Hücrelerin kendini onarmasını teşvik eder. Aynı zamanda cildin nem ve yağ dengesini de korur.

5. Stres cildi etkiler mi?
– Stres cildin olumsuz etkilenmesine neden olur. Bu nedenle mutlaka stres seviyeleri kontrol altına alınmalıdır.
– Stresin azaltılması için düzenli olarak yoga ya da meditasyon yapılabilir.

6. Cilt sağlığı için düzenli egzersiz
– Her gün 30 dakika kadar egzersiz yapılması kan akışını artırır. Bu şekilde dokulara daha fazla oksijen gider.
– Her gün yüzme, bisiklet, koşu ya da yürüyüş gibi egzersizler yapılabilir.
– Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan da uzak durulmalıdır.

7. Su tüketimi
– Cildin nemsiz kalmasının temel nedeni su tüketiminin az olmasıdır. Bu nedenle su tüketimine dikkat edilmelidir. Her gün 3 litreye yakın su içilebilir. Suyun yanı sıra sağlıklı içeceklerin de tüketilmesi önerilir.
– Bitkisel çaylar ile sebze suları mutlaka beslenme düzenine eklenmelidir.

7. Cildin canlı görünmesi için ne yemeli: Meyve ve sebzeler
– Cilt sağlığının korunması için taze sebze ve meyvelerin tüketilmesi önerilir. Bu besinlerin düzenli tüketilmesi cildin ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin alınmasını sağlar.
– Özellikle potasyum içeren muz ile A vitamini, B vitamini ve E vitamini içeren mango, C vitamini içeren limon mutlaka beslenme düzenine eklenmelidir. Limon bu içeriği ile ciltteki kirin ve ölü deri hücrelerin de arınmasını sağlar. Cilt lekelerini azaltmak için cilde maske olarak da uygulanabilir.
– Portakal kabuğu da son derece etkili bir çözüm olacaktır. Birkaç portakal kabuğu güneşte kurutulur. Ardından ezilir ve toz haline getirilir. Biraz su ya da gül suyu ile karıştırılarak cilde uygulanır. Bir süre ciltte kuruması beklenir. Ardından ılık su ile durulanır. Bu uygulama cildin daha canlı ve parlak olmasına yardımcı olurken aynı zamanda cilt dokusunda kolajen üretimini artırır. Ciltteki lekelerin azaltılmasını sağlar.
– Papaya da cilt bakımında önerilen en etkili besinlerden biridir. İçerdiği papain enzimi ile cildi besler ve güçlendirir. Biraz papaya ezilir ve püre haline getirilir. Ardından cilde uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir. Daha sonra cilt ılık su ile durulanır. Uygulama her gün düzenli olarak yapılabilir.
Cildin daha parlak ve canlı olması için tüm bu önerilere uyulması gerekir. Ciltte sivilce ya da siyah nokta oluşumları çok yoğun ise mutlaka bir cilt doktoruna danışılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir