Cilt Maskeleri Nasıl Yapılır: Evde Yapılabilecek Cilt Bakım Maskeleri

Cilt Maskeleri Nasıl Yapılır: Evde Yapılabilecek Cilt Bakım Maskeleri

evde yapılabilecek cilt bakım maskeleri

evde yapılabilecek cilt bakım maskeleri

Ev yapımı cilt maskeleri :

1 – Ev yapımı cilt maskesi: Muz, papaya ve avokado yüz maskesi:

Gerekli malzemeler:

– 1 olgun avokado

– 1/4 olgun papaya

– 1/2 olgun muz

Uygulanışı:

Öncelikle avokadonun kabuğu soyularak çekirdekleri çıkarılır ve ardından tüm malzemeler birlikte pürüzsüz bir macun olana kadar iyice ezilir. Elde edilen karışım temizlenen yüz ve boyun bölgesi üzerine parmak uçları yardımı ile eşit şekilde yavaşça yayılır. Daha sonra uygulanan bu maske ciltte yaklaşık 15-20 dakika boyunca bekletilir. Bekleme süresi bitiminde dönüşümlü soğuk ve sıcak su kullanarak cilt temizlenir ve gözeneklerin sıkılaşması için cilt üzerine soğuk su püskürtülerek yüz yıkanır. Temiz bir havlu ile kurulanan cilde son olarak, hafif bir nemlendirici uygulanır.

2 –  Ev yapımı cilt yenileyici maske: Badem, bal ve avokado yüz maskesi:

Gerekli malzemeler:

– 1 olgun avokado

– 6 ya da 8 badem

– Organik bal – 1/2 çorba kaşığı

Uygulanışı:

Bir kap içinde sıcak su üzerine konulan bal biraz ısıtılır. Diğer taraftan avokadonun kabukları soyulur ve küçük parçalar halinde kesilir. Bademler ise iyice ezilir. Hazırlanan tüm bu malzemeler bir karıştırıcının içine konulur ve pürüzsüz bir krem haline gelene kadar iyice karıştırılır. Elde edilen bu yüz maskesi parmak uçlarının yardımı ile yüz ve boyun üzerine eşit miktarda ve hafifçe sürülür. Maske cilt üzerinde yaklaşık 15-20 dakika boyunca bekletilir. Daha sonra sırayla soğuk ve sıcak su kullanarak yüz ve boyun maskeden temizlenir. Ardından soğuk su püskürtülerek cilt yıkanır ve temiz bir havlu ile kurulanır. Uygulama bittikten sonra cilt üzerine hafif bir nemlendirici kullanılır.

3 – Evde cilt maskesi: Karpuz, portakal, papatya, bal ve avokado yüz maskesi:

Gerekli malzemeler:

– 1/2 avokado

– Organik bal 1 yemek kaşığı

– Taze karpuz parçaları – 1 su bardağı

– Papatya yağı – 1/2 çay kaşığı

– 1/2 taze portakal (suyu)

Uygulanışı:

Öncelikle bir kap içine konan bal sıcak suyun içine oturtularak biraz ısıtılır. Kabukları soyulan avokado ise küçük parçalar halinde kesilir. Hazırlanan bu malzemeler, diğer kalan malzemeler ile birlikte mutfak robotu içine ilave edilir. Güzel bir krem kıvamında pürüzsüz bir macun elde edene kadar malzemeler iyice karıştırılır. Hazırlanan bu yüz maskesi, eşit miktarda ve hafifçe temizlenen yüz ve boyun bölgesi üzerine parmak uçları yardımı ile sürülür. Ardından yaklaşık 30-35 dakika maske cilt üzerinde bekletilir. Bekleme süresi bitiminde dönüşümlü soğuk ve sıcak su kullanarak maske ciltten temizlenir. Sonra gözenekleri sıkılaştırmak amacı ile cilt üzerine soğuk su püskürtülür ve cilt temiz bir havlu ile kurulanır. Son işlem olarak cilt üzerine bir nemlendirici uygulanır.

4 – Evde cilt maskeleri nasıl yapılır: Salatalık, süt tozu, yumurta beyazı ve avokado yüz maskesi:

Gerekli malzemeler:

– 1/2 olgun avokado

– 1 yumurta beyazı

– 1/2 salatalık

– Süt tozu – 2 çay kaşığı

Uygulanışı:

Öncelikle yarım salatalık ve avokadonun kabukları soyulur. Hazırlanan bu malzemeler ve diğer kalan malzemeler bir mutfak robotuna konularak krem kıvamında pürüzsüz bir macun elde edilene kadar iyice karıştırılır. Hazırlanan yüz maskesi, temizlenen yüz ve boyun bölgesi üzerine, parmak uçları yardımı ile yavaşça eşit miktarda yayılır. Ardından yaklaşık 20 dakika boyunca maske ciltte bekletilir. Bekleme süresi sonunda dönüşümlü sıcak ve soğuk su kullanarak cilt maskeden temizlenir. Daha sonra gözeneklerin sıkılaşması için soğuk su püskürtülen cilt temiz bir havlu ile kurulanır ve son olarak cilt üzerine bir nemlendirici uygulanır.

5 – Evde yumurta maskesi yapımı: Yumurta sarısı, ayran ve avokado yüz maskesi:

Gerekli malzemeler:

– 1/2 olgun avokado

– 1 yumurta sarısı

– Ayran 1/2 bardak (sade yoğurt kullanılmalıdır)

Uygulanışı:

Kabukları soyulan ve küçük parçalar halinde kesilen avokado pürüzsüz bir macun elde edene kadar geri kalan diğer maddeler ile iyice ezilir. Hazırlanan yüz maskesi, temizlenen yüz ve boyun üzerine 5 dakika boyunca masaj yaparak parmak uçları yardımı ile eşit miktarda yavaşça yayılır. Daha sonra, 10 dakika boyunca maske cilt üzerinde bekletilir ve sırayla sıcak ve soğuk su kullanarak temizlenir. Ardından gözenekleri sıkılaştırmak için cilt üzerine soğuk su püskürtülür ve cilt temiz bir havlu ile kurulanır. Son olarak cilde hafif bir nemlendirici uygulanır.

6 – Salatalık cilt maskesi:

Gerekli malzemeler:

– ½ fincan doğranmış avokado

– 1 yumurta

– ½ fincan salatalık

– Süt tozu – 2 tatlı kaşığı

Uygulanışı:

Bu malzemelerin tümü karıştırılarak pürüzsüz macun kıvamında bir karışım elde edilir. Bu yüz maskesi, yüz ve boyun bölgesine parmak uçları ile uygulanır ve yaklaşık 30 ile 40 dakika boyunca maske kuruyana kadar bekletilir. Bekleme süresi sonunda ılık su kullanarak maske ciltten temizlenir. Ardından, gözenekleri sıkılaştırmak için cilde normal su püskürtülür ve yumuşak bir havlu ile cilt kurulanır. En son cilde hafif bir nemlendirici uygulanır.

7 – Yoğurt cilt maskesi:

Gerekli malzemeler:

– ¼ avokado

– ½ çay kaşığı bal

– ½ çay kaşığı sade yoğurt

Uygulanışı:

Sıcak su içine konulan bir kap içerisindeki bal hafif ısıtılır. Ardından tüm malzemeler birlikte pürüzsüz bir macun elde etmek için iyice karıştırılır. Hazırlanan bu yüz maskesi yaklaşık 10-15 dakika boyunca yüz bölgesi üzerindeki cilde uygulanır. Maske, cilt üzerinde 20 dakika bekletildikten sonra ılık su kullanarak yıkanır ve temiz bir havlu ile kurulanır. Uygulamadan sonra cilde hafif bir nemlendirici kullanılır.

8 – Muz cilt maskeleri:

Gerekli malzemeler:

– 1 avakado

– 1 muz

– Sızma zeytin ya da jojoba yağı – 1 çay kaşığı

– Meyve suyu portakal ya da limon – 1 çay kaşığı

Uygulanışı:

Bir blender içine tüm malzemeler konur ve pürüzsüz bir macun oluşana kadar karıştırılır. Hazırlanan yüz maskesi, yaklaşık 15 ile 20 dakika boyunca yüz ve boyun bölgesine uygulanır. Maske, cilt üzerinde 20 dakika bekletildikten sonra ılık su kullanarak temizlenir ve yumuşak bir havlu ile kurulanır. Ardından cilde bir nemlendirici kullanılır.

9 – Çay ağacı yağı ve avokado yüz maskesi:

Gerekli malzemeler:

– 1/2 bir avokado

– Çay ağacı yağı (1 damla)

– Bal – 1 yemek kaşığı

Uygulanışı:

Bir kap içinde kabukları soyulan ve küçük parçalar halinde kesilen avokado ezilir. Üzerine bal ve çay ağacı yağı ilave edilir. Pürüzsüz bir karışım elde edene kadar iyice karıştırılır. Hazırlanan yüz maskesi yüz ve boyun bölgesi üzerine uygulanır ve yaklaşık 15-20 dakika boyunca bekletilir. Ardından ılık su ile yıkanan cilt, temiz bir havlu ile kurulanır ve cilt üzerine hafif bir nemlendirici kullanılır. Çay ağacı yağı cildi temizlemek için zengin bir anti-septik özellik içermektedir. Bu maske için sadece bir damla yağ kullanılması tavsiye edilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir