Diş Ağrısı Nasıl Geçer: Diş Ağrısına Doğal Tedavi

Diş Ağrısı Nasıl Geçer: Diş Ağrısına Doğal Tedavi

diş ağrısına doğal tedavi

diş ağrısına doğal tedavi

Diş ağrısı neden olur?

Diş ağrıları şiddetli ağrılardır. Gündelik hayatı olumsuz etkileyen diş ağrıları genellikle çürük, diş apsesi ya da diş minesi aşınması nedeni ile oluşur. Diş ağrılarının azaltılması için doğal ve bitkisel çözümler kullanılabilir. Ancak tedavi için mutlaka doktora gidilmelidir.

Diş ağrısına ne iyi gelir: Diş ağrısı için bitkisel çözümler

1.) Diş ağrısına çözüm: Diş ağrısı için ağrı kesici ilaç

– Diş ağrısının azaltılması için en etkili çözüm ağrı kesicilerdir. Kısa süreli de olsa ağrıların hafiflemesine yardımcı olurlar. Ancak mutlaka bir doktora danışılarak kullanılması önerilir.

2.) Diş ağrısına doğal çözümler: Diş ağrısı soğuk kompres

– Soğuk kompres uyuşma sağlar. Bu nedenle diş ağrılarının azaltılmasına yardımcı olan en etkili çözümlerden biridir.

– Bir plastik torba içerisine biraz bu küpü konulur. Ardından ince bir havluya sarılır. Bu havlu etkilene çene bölgesine 15 dakika kadar kompres olarak uygulanır. Uygulama günde birkaç kez düzenli olarak tekrar edilmelidir.

3.) Diş ağrısı nasıl önlenir: Diş temizliği

– Diş ağrısının temel nedeni diş çürükleridir. Bakterilerin üremesi ile ağrılar artabilir. Bu nedenle ilk olarak bakterilerin üremesinin engellenmesi gerekir. Dişler düzenli olarak her gün 3 ya da 4 kez fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır.

4) Diş ağrısına tuzlu su ile gargara

– Deniz tuzu bakterilerin ölmesine yardımcı olur. Bu nedenle ağız içerisindeki bakterilerin giderilmesi ve ağrıların azaltılması için kullanılabilir.

– Bir bardak ılık suyun içerisine bir çay kaşığı deniz tuzu eklenir. Karıştırılır ve gargara olarak kullanılır. Her gün 3 kere uygulanması yeterli olacaktır.

5.) Diş ağrısı için karanfil yağı

– Karanfil yağı yüzyıllardır diş ağrıları için önerilen çözümler arasındadır. Uyuşturucu etkileri ile bilinir.

– Parmak ucu yardımı ile biraz karanfil yağı etkilenen diş ve çevresine uygulanır. Bir süre bekletilir ve ağız su ile çalkalanır.

6.) Diş ağrısına alkol iyi gelirmi?

– Alkol ile gargara yapılması da son derece etkili bir çözümdür. Olası enfeksiyonların engellenmesine yardımcı olur.

7.) Diş ağrısını ne geçirir: Hidrojen peroksit

– Diş ağrılarının azaltılması için hidrojen peroksit de kullanılabilir. Su ile karıştırılarak gargara yapılması önerilir. Ancak karışım kesinlikle yutulmamalıdır.

8.) Doktora görünmek

– Diş ağrısının azaltılması için bitkisel ve doğal çözümler kullanılabilir. Ancak bu çözümler anlık ve kısa vadeli çözümler sunar. Bu nedenle mutlaka en kısa zamanda bir doktora gidilmelidir.

– Diş ağrısı ile birlikte ateş ve titreme, ağrının şiddetinde artma, yemek yerken zorlanma gibi durumlar söz konusu ise vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.

– Doktor eğer dişte kırık varsa dolgu yapacaktır. Dişin kırılması sinirlerin ortaya çıkmasına neden olur. Bu durumda sıcak soğuk yemek ve içecekler ağrıyı artırır.

– Kanal tedavisi de uygulanabilir. Eğer diş çürüğü diş içerisindeki sinirleri etkilediyse kanal tedavisi ile sinirler alınır. Ardından dolgu yapılarak diş kapatılır.

– Diş çürüğü çoksa ve diş kurtulamayacak durumda ise çekilmesi de gerekebilir. Bu durum doktorun kararına bağlıdır.

Diş ağrısı için ne yapmalı:

– Her gün florür içeren bir diş macunu ile dişler 3 ya da 4 kez fırçalanmalıdır.

– Dişlerin sızlamasına neden olan yemeklerden uzak durulması önerilir. Özellikle şekerli içecekler ve besinler tüketilmemelidir.

– Vanilya konsantresi de diş ağrılarının azaltılmasına yardımcı olur. Biraz vanilya konsantresinin diş üzerine pamuk yardımı ile uygulanması yeterlidir. Bir süre bekletilir ve ağız su ile çalkalanır.

– Düzenli olarak gargara yapılması da dişlerde bakteri üremesini engeller ve ağrı oluşma riskini azaltır.

– Sıvı kaybının önlenmesi gerekir. Bu nedenle günde 3 litreye yakın sıvı alınabilir. Suyun yanı sıra sebze ve meyve suları gibi sağlıklı besinlerin tüketilmesi önerilir.

– Zencefil çayı da etkili bir çözümdür. Bir bardak kaynar suyun içerisine biraz zencefil eklenir. Demlenmesi için 10 dakika beklenir. Ardından süzülür ve tüketilir. Gargara olarak da günde 3 kez kullanılabilir.

– Her gün düzenli olarak diş ipi kullanılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir