Diş Ağrısı Nasıl Geçer: Diş Ağrısına Evde Çözüm

Diş Ağrısı Nasıl Geçer: Diş Ağrısına Evde Çözüm

diş ağrısına evde çözüm

diş ağrısına evde çözüm

Diş ağrısı neden olur?

Diş ağrısı için ev ilaçları anlık rahatlama için çok etkili olabilir. Diş ağrısının nedenleri, yirmi yaş dişi ya da diş yerindeki boşluk sonucu olabilir. Hemen hemen tüm insanlar hayatının bir bölümünde mutlaka bir diş ağrısı deneyimine sahiptir. Diş ağrısı ya da dişeti ağrısı sadece ağız içinde sınırlı kalmaz. Bu ağrı bütün vücuda yayılır ve etkinlikleri felç edebilir. Bu yüzden ne kadar erken bir diş hekimine başvurulursa o kadar olumlu sonuçlar alınır. Ama bazen, ilgililerin yaptığı acil yardım ihtiyacı ağrı için başarısız olabilir. Bu yazıda verilen ev ilaçlarındaki ipuçlarını izlemek ve akılda tutulmak acıyı geçirmek için yardımcı olabilir. Ancak bu çözümlerin tedavi amaçlı olmadığı ve sadece ağrıyı azaltmaya yardımcı olduğu unutulmamalıdır.

Diş ağrısına ne iyi gelir: Diş ağrısı için ne yapılmalı?

1 – Diş ağrısını ne geçirir: Dişleri fırçalamak:

Diş ağrısının temel nedeni ağızda oluşan bakteriler tarafından enfeksiyon meydana gelmesidir. Bu duruma yardımcı olması için bazı ev çarelerini uygulamanın yanı sıra, diş ağrısı sırasında en iyi yol dişleri fırçalamaktır. Bakterinin diş ve dişetine yapışması, nişasta ya da şekerli gıda tüketmekten kaynaklanmaktadır. Bu neden ile düzgün ve düzenli diş fırçalamak, tüm gıda malzemesinden kaynaklı ağızdaki bakterilerin yok edilmesi için yapılması gereken bir zorunluluktur. Asla gıda malzemesi kullanıldıktan sonra diş fırçalamayı ileri bir zamana bırakmamak gerekir. Çünkü bu durum bakterilerin dişlere ya da dişetine yapışmasına izin verir.  Bu mikroplardan gelen saldırıları önlemeye yardımcı olmak için, her ana yemekten sonra dişleri fırçalamak önemle tavsiye edilir.

2 – Diş ağrısı için evde ne yapılabilir: Diş ağrısına karanfil

Çok eski tarihlerden bu yana, karanfil ya da karanfil yağı ağızda diş ağrısı tedavisi için kullanılır. Bunun nedeni karanfil, bakteri ile mücadele etmek ve onları yok etmek için eşsiz özellik taşımaktadır. Bunun dışında, karanfil yağı uyuşturma özelliğine sahiptir ve lokal anestezi etkisi sağlar. Doğru uygulandığı takdirde karanfil yağı yerine, ham karanfil kullanımı da diş ağrısı için etkili ev çözümüdür. Yapılması gereken tek şey bir kaç diş karanfil almak ve nemlendirmek için bir süre ağzın içinde tutmaktır. Bir kere yapılan bu işlem için, en azından yarım saat boyunca boğaz ya da diş ağrısına karşı nemlendirilmiş karanfili ağızda tutmak, rahatlama sağlayacaktır.

3 – Diş ağrısı için tuzlu su:

Ağız içinde meydana gelen enfeksiyondan kurtulmak için, bu çözüm çok etkili olabilir. Düzgün fırçalamadan sonra, sadece ılık tuzlu su ile ağzın içi iyice yıkanır. Bunun için, küçük bir bardak ılık su içine bir çorba kaşığı tuz karıştırılır ve mümkün olduğunca uzun süre ağzın içinde etrafına yayarak tutulur. Ancak ağrıyı yönetmenin mümkün olmadığı durumda, bu işlemi iki ya da üç kez tekrarlamak gerekir. Diş ağrısına neden olan enfeksiyon ve mikropların tuzlu suda hayatta kalması mümkün değildir. Yani, bu çözüm yolunu denemek, kesinlikle diş acısını dindirir. Ağızda kalan tuzun tadından kurtulmak için ise ılık su ile durulama denenebilir.

4 – Diş ağrısına neler iyi gelir: Diş ağrısı oksijenli su:

Hidrojen peroksit biraz alınır ve ağız içinde her tarafa ulaşacak şekilde iyice yayılır. Su ile seyreltilen hidrojen peroksit de ağız çalkalaması için denenir ve diş ağrısını geçirmek açısından etkili bir ev ilacı gibi davranarak tekrar kullanabilir. Ancak, H2O2’in felaket tadına dayanmak mümkün değildir.

5 – Diş ağrısına iyi gelen şeyler: Vanilya özü, badem özü, nane özü ve limon özü kullanmak:

Vanilya özü, badem özü, nane özü ve limon özleri her dişteki ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Yapılması gereken tek şey, dişin zarar gördüğü yere öze batırılan bir pamuk konur ve orada tutulur. Bu işlem kesinlikle diş ağrısını hafifletmeye yardımcı olacaktır. Uygulama sırasında, bu özleri pamuk topları ile kullanmanın yanı sıra, aynı zamanda ekstrelerinde ıslatılan pamuklu bez diş üzerine uygulanarak da yapılabilir.

6 – Diş ağrısına iyi gelen bitkiler: Çay ağacı yağı:

Çay ağacı yağı, diş ağrısını rahatlatmak için oldukça yardımcı olur. Yapılması gereken tek şey su ısıtmak ve ılık küçük bir bardak su içine çay ağacı yağından birkaç damla eklemektir. Bu su ağız içi durulaması için kullanılır. Ancak, bu yağ uygulaması için, durulamadan başka bir yol olarak pamuklu çubuk denenebilir. Bunun için, sadece çay ağacı yağına batırılan pamuklu çubuk etkilenen diş ve dişeti üzerinde tutulur.

7 – Diş ağrısına doğal yöntemler: Zencefil ve kırmızı acı biber kullanmak:

Her iki bileşenin tozu karıştırılır ve macun kıvamında bir karışım elde etmek için bileşenlerin içerisine birkaç damla su ilave edilir. Hamur haldeki bu karışıma bir pamuk batırılır ve ağrıyan diş ve dişeti üzerine konur. Bu uygulama boğaz ve diş ağrısını azaltmaya yardımcı olur.

8 – Diş ağrısından kurtulma yolları: Taze salatalık kullanmak:

Taze salatalık alınır ve dilimlenir. Ağrıyan diş ve dişeti üzerinde bu salatalık dilimi tutulur. Ancak, buzdolabında bulunan ve soğuğa duyarlı salatalık, kesilerek uygulanmadan önce oda sıcaklığına getirilmesi tavsiye edilir. Ayrıca, tuz ile ezilen salatalık dilimi, diş ve boğaz çevresinde bir paket olarak da uygulanabilir.

9 – Karbonat diş ağrısına iyi gelirmi?

Karbonat tozu, büyük ölçüde diş ağrısını azaltmak için yardımcı olur. Bu işlem iki şekilde uygulanabilir. Birinci yolu, su ile nemlendirilen pamuklu bir çubuk ya da nemli bir bez karbonat tozuna batırılır. Ağrıyan diş ya da dişeti üzerine doğrudan uygulanır. İkinci yol olarak ise, sıcak ya da ılık su bulunan küçük bir cam kap içine, 1 kaşık karbonat tozu ilave edilir.  Suda çözünen bu sıvı ile sadece ağız içi çalkalanır.

10 – Diş ağrısından kurtulmak için çay yapraklarındaki tanenleri kullanmak:

Kullanılmış çay poşeti alınır, ağrıyan diş ve dişeti alanında uygulanır. Çay yapraklarında bulunan tanenler uyuşma özelliği ile ağrıyı azaltmaya yardımcı olacaktır. Fakat ağız içinde sorun yaratmaması bakımından, çay poşetinin yırtık olmaması için dikkatli olunması gerekmektedir.

11 – Diş ağrısına buz iyi gelirmi?

Ağrıdan etkilenen diş için uygulanan buz paketi uyuşturma özelliği ile ağrıyı azaltacaktır. Ama paketi kullanma konusunda dikkatli olmak gerekir. Buzun ağrıyan yere doğrudan temas etmesi asla tavsiye edilmez. Bunun için, etkilenen yanağa temiz bir bez ya da havlu kullanılarak buz tutulması önerilmektedir.

Tüm bu ipuçları eski çağlardan beri uygulanmaktadır ve bu ev ilaçlarının her birinin bilimsel dayanağı yoktur. Ancak diş ağrısı için olumlu sonuçlar veren bu ev çözümlerinin kullanılması, asla deri, ağız ya da mideye zararlı değildir. Diş ağrısı için kullanılan bu ev ilaçlarının uygulanmasından sonra, zamanında bir diş doktoruna gidip önerdiği tavsiyelere gereken özeni göstermek önerilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir