Diyet Yapmadan Kilo Verme: Diyetsiz Kilo Verme

Diyet Yapmadan Kilo Verme: Diyetsiz Kilo Verme

Diyetsiz kilo verme

Diyetsiz kilo verme

Kilo vermek için genellikle diyet programları ve düzenli spor egzersizleri uygulanır. Bu uygulamalar 10 kilodan fazla kilo verilmesi gerektiğinde yapılması şart olan uygulamalardır. Ancak 5 kilo ve daha az kilo vermek isteniyorsa diyet yapmadan da kilo verilebilir. Sadece bazı önerilere uyulması yeterli olacaktır.

Diyetsiz zayıflama: Diyet yapmadan zayıflama yolları:

Diyetsiz kilo vermenin yolları: Beslenme kuralları

Diyet yapmadan kilo vermek için ilk olarak beslenme kurallarına dikkat edilmelidir. Her lokma iyice çiğnenmeli ve yavaş yemek yenmelidir. Bu şekilde besinler midede daha iyi emilir ve sindirilir. Besinlerin iyi çiğnenmesi ve yavaş yemek yenmesi aynı zamanda tokluk hissinin de anlaşılmasını kolaylaştırır. Genellikle yemek yedikten 20 dakika sonra açlık hissi oluşur. Hızlı yemek yendiğinde bu his oluşmadığı için kişi yemesi gerekenden daha fazla yemek yiyebilir.

Diyet yapmadan nasıl kilo verilir: Küçük porsiyonlar

Diyetsiz zayıflamanın bir diğer yolu ise öğünlerde tüketilen porsiyonların küçültülmesidir. Küçük tabaklar kullanılarak daha az yemek yenebilir. Gün içerisinde sık sık ancak az yemek yenmesi zayıflama sürecini hızlandırır. Çünkü kişi aç kalmaz ve buna bağlı olarak metabolizma yavaşlamaz.

Diyetsiz zayıflamak için ne yemeli: Protein tüketimi

Diyet yapılmasa da tüketilen besinlere dikkat edilmelidir. Daha çok yağsız protein kaynaklarının tüketilmesi önerilir. Bu besinler vücutta kas hacmini artırır ve yağların daha hızlı çözülmesini sağlar. Aynı zamanda protein içeren gıdalar iştahı azaltır ve tokluk hissi de yaratır. Yağsız kırmızı et ürünleri, tavuk ya da hindi göğüs eti, yumurta ve yağsız süt ve süt ürünleri mutlaka beslenme düzenine eklenmelidir.

Diyet yapmadan nasıl zayıflanır: Sağlıksız besinler

Tüketilen besinlere dikkat edilmelidir. Hazır ve işlenmiş gıdaların içerikleri okunmalıdır. Bazı besinlerde yüksek miktarda yağ ya da şeker bulunabilir. Ayrıca abur cuburlardan da uzak durulmalıdır. Kola ya da cips ve bisküvi gibi gıdalar yerine daha sağlıklı atıştırmalıklar tüketilebilir. Öğün aralarında özellikle taze sıkılmış meyve ve sebze suları ile yulaf ezmesi gibi sağlıklı gıdalar tercih edilebilir.

Sağlıklı ve diyetsiz kilo verme: Lif açısından zengin besinler

Vücutta yağ birikimini önlemek için lif açısından zengin besinler tüketilmelidir. Bu tür gıdalar hem sindirimi geliştirir hem de tüm tüketilen besinlerin daha iyi emilmesini sağlar. Tokluk hissi oluşturdukları için iştahı da azaltırlar. Lif içeren beyaz un ürünleri yerine çavdar ekmeği, kepek ekmeği, kepekli makarna ve kahverengi pirinç beslenme düzenine eklenebilir.

Su tüketimi

 Her gün düzenli olarak yeterli miktarda su tüketilmesi genel sağlık için önemlidir. Ayrıca iştahı da bastırır. Bu nedenle öğün aralarında su tüketilmesi önerilir. Kilo vermek isteniyorsa her gün düzenli olarak 3 litreye yakın su tüketilmelidir.

Stres ve uyku düzeni

Kilo vermeyi engelleyen temel etkenler stres ve uykusuzluktur. Bu nedenle ilk olarak uyku sorunlarının aşılması gerekir. Her gün 7 saat uyunmalı; sabahları erken kalkılmalı ve akşamları erken yatılmalıdır. Stresin azaltılması için ise hobilere zaman ayrılabilir. Ayrıca meditasyon ve yoga da etkili stres azaltan teknikler arasındadır.

Şekerli içeceklerden uzak durmak

Şekerli içeceklerin çok sık tüketilmesi kilo alınmasına neden olabilir. Bu nedenle hazır meyve suları ya da gazlı içeceklerin tüketilmesi önerilmez. Daha çok taze sıkılmış meyve ya da sebze suları tüketilebilir. Ayrıca kahve ya da çay gibi içeceklere şeker de eklenmemelidir.

Tuz tüketiminin sınırlandırılması

Çok fazla tuz tüketimi de şeker tüketimi gibi zararlıdır. Hem genel sağlığı olumsuz etkiler hem de vücutta su tutulmasına ve şişliklere neden olabilir. Ayrıca kilo vermeyi zorlaştırır. Yemek ve salatalara olabildiğince az tuz eklenmesi önerilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir