Egzama Nasıl Geçer: Egzamaya Bitkisel Çözüm

Egzama Nasıl Geçer: Egzamaya Bitkisel Çözüm

egzamaya bitkisel çözüm

egzamaya bitkisel çözüm

Egzamaya ne iyi gelir?

Hindistan cevizi yağı egzama için en iyi doğal ilaçlardan biridir. Egzamadan muzdarip olan kişiler bu rahatsızlıkları gidermek için kullanılan maddelerin çoğu ile temas ettiğinde sahip olunan hassas ciltleri tepki verir. Bazı durumlarda dermatologlar tarafından reçete ile verilen ve cildin duyarlılığı için tıbben onaylanmış olan krem ​​ve merhemler bile cilt enfeksiyonunu arttırır. Böyle bir durumda, Hindistan cevizi yağı egzama hastaları için bulunmaz bir nimettir.

Egzama için ne yapılmalı: Egzama için yağ tedavisi:

Yöntem – 1

Gerekli malzemeler:

– Saf hindistan cevizi yağı

Yaplışı:

Egzamadan etkilenen cilt öncelikle yıkanır ve kurulanır. Etkilenen cilt üzerine hafifçe sürülerek Hindistan cevizi yağı uygulanır. Cildin ihtiyaç durumuna göre bu işlem gün içinde birden çok kez kullanılır.

Yöntem – 2

Her zaman normal şekilde kullanılan Hindistan cevizi yağını egzama tedavisi için diğer yararlı maddeler ve özelliklerini birleştirerek biraz daha etkili yapmak mümkün olabilir. Bunun için, egzamaya karşı evde Hindistan cevizi yağı losyonu yapılabilir.

Gerekli malzemeler:

– Saf Shea yağı – ½ fincan

– Hindistan cevizi yağı – ½ fincan

– Bal – 1 yemek kaşığı

– Lavanta esansiyel yağı – 30 ya da 40 damla

– Çay ağacın uçucu yağ – 5 ya da 10 damla

Yapılışı:

Küçük bir tencere içerisine Shea tereyağı ve Hindistan cevizi yağı konur ve birbirleri ile iyice karışması için ısıtılarak erimesi sağlanır. Elde edilen bu karışım içine bal ilave edilir. Bal ve yağ karışımı iyice birleşince içerisine lavanta ve çay ağacı yağları eklenir. Tüm bu malzemeleri birleştirmek için karışımı karıştırmaya devam edilir. Ardından yağ karışımının hafifçe soğuması beklenir. Soğudukça katılaşmaya başlayan karışımı sıvı hale getirmek için el mikseri kullanılarak karıştırma sürdürülür. Yağ karışımı rengi açık ve dokusu köpüklü olana kadar birkaç dakika boyunca çözümü karıştırmak gerekir. Daha sonra 10 dakika beklenir ve tekrar birkaç dakika karıştırılır. Karışım losyon kıvamına gelene kadar bu işlem aralıklar ile tekrarlanır. İstenilen krem ​​ya da bir losyon tutarlılığını aldıktan sonra karışım, bir kavanoz ya da başka bir kapta saklanır. Elde edilen bu ev yapımı Hindistan cevizi yağı losyonu, egzamadan etkilenen cilt üzerine bir gün içinde 1 ya da 2 kez sürülür.

Yöntem – 3

Evde egzama için Hindistan cevizi yağı kremi yapmak bir başka seçenek olabilir. Bu kremin ​​aslında sonsuza kadar egzamadan kurtulmak için yardımcı olması bakımından Hindistan cevizi yağı ile birlikte diğer yağlar da kullanılır.

Gerekli malzemeler:

– Hindistan cevizi yağı – 1/2 su bardağı

– Olive yağ – 1/2 su bardağı

– Badem yağ – 1/2 damla

– Katı balmumu – 1/4 fincan ya da balmumu pastilles – 2/3 su bardağı

– Shea ezmesi – 1 yemek kaşığı

– Kakao ezmesi – 1 yemek kaşığı

– Lavanta esansiyel yağı – 30 ya da 40 damla

– E vitamini yağ – 1 tatlı kaşığı ya da 1 kapsül

Yapılışı:

Geniş ağızlı cam kavanoz içine ilk sırada bulunan üç yağ, balmumu ve shea ile kakao ezmesi eklenir. Ayrıca, büyük bir tencere içine yarısına kadar su doldurulur ve içerisine tüm yağlar ile ezme bulunan kavanoz yerleştirilerek orta ateş üzerine konur. Kavanoz içindeki tüm malzemeler tamamen eriyene kadar su ısıtılır. Isınma işleminden sonra kavanoz dışarı çıkarılır ve içindeki erimiş malzemeler düzgün birleşmesi için iyice karıştırılır. Daha sonra sıvı haldeki malzeme biraz katı olması için soğuması beklenir. Bu aşamada karışımın içine uçucu yağ ve E vitamini yağı ilave edilerek bir kez daha karıştırılır. Tekrar soğumaya bırakılan karışım son bir kez 10 ya da 15 dakika kadar daha karıştırılır. Elde edilen krem tamamen soğuduktan sonra kapağı kapalı olarak bir kavanozda saklanır. Egzamadan etkilenen cildin üzerine günde 2-3 kez ya da ihtiyaç duyuldukça bu krem ​​uygulanmalıdır.

Yöntem – 4

Hindistan cevizi yağı losyonu ve kremi ile ilgili ​​yukarıda önerilen iki tarifin yanı sıra egzama için bir başka basit  Hindistan cevizi yağı losyonu yapma tarifi kullanılabilir.

Gerekli malzemeler:

– Hindistan cevizi yağ – 6 yemek kaşığı

– Biberiye – 2 tatlı kaşığı

– E vitamini yağı – 2 çay kaşığı

Yapılışı:

Bir kavanoz ya da başka bir kap içine Hindistan cevizi yağı konur. Soğuk havalarda katılaşma eğilimi olan Hindistan cevizi yağı katı halde ise, sıcak su ihtiva eden bir tencere içine kap yerleştirilir ve birkaç dakika içinde Hindistan cevizi yağının bu kap içinde erimesi sağlanacaktır. Bu sıvılaşan Hindistan cevizi yağı ile biberiye ve E vitamini yağları karıştırılır. İyice karıştırılan bu karışım kapağı kapalı olarak kavanoz içinde bekletilir. Gerektiğinde etkilenen cilt üzerine bu losyon sürülür.

Yöntem – 5

Hindistan cevizi yağı, ile karıştırılan ılık su vücudu ıslatmak için kullanılır. Bu yağ vücudun her yerine dağıtılarak sürülür. Cildin daha geniş alanları üzerinde egzama varsa ya da ulaşılması zor olan sırt ve kalça bölgelerindeki egzama için özellikle yararlıdır.

Gerekli malzemeler:

– Hindistan cevizi yağ – 1 su bardağı

– Ilık banyo suyu

Yapılışı:

Ilık (sıcak değil) su ile küvet doldurulur ve içerisine Hindistan cevizi yağı ilave edilerek iyice karıştırılır. Egzamalı bölgeler için yaklaşık yarım saat boyunca bu suda beklenir. Daha sonra temiz bir havlu ile vücut iyice kurulanır.

Yöntem – 6

Vücudun bağışıklığını arttırmak için günlük Hindistan cevizi yağı tüketilebilir. Bu uygulama egzama tedavisi için yardımcı olur ve aynı zamanda egzamanın tekrarlanmasına da engel olur.

Yapılışı:

Sadece günlük Hindistan cevizi yağından 1-2 yemek kaşığı tüketilmelidir. Ancak tek başına yağ tüketmek konusunda zorlanma yaşandığı takdirde salatalara eklenerek Hindistan cevizi yağını kullanmak tavsiye edilebilir. Ayrıca, yemek pişirmek için de bir araç olarak Hindistan cevizi yağı kullanılabilir. Ancak, günde 1-2 yemek kaşığından fazla Hindistan cevizi yağı tüketmek, obezite gibi diğer sorunlara yol açabilir. Bunun için, günlük Hindistan cevizi yağı kullanılır iken istenen düzeyde yağ tüketimini dengede tutmak açısından diğer yağların tüketimini azaltmak gerekmektedir.

Yöntem – 7

Hindistan cevizi yağı, egzama ile ilgili tüm rahatsızlıklar bakımından rahatlatmak için bebeklerin cildi üzerinde kullanılan en güvenilir yağlardan biridir. Ancak,    bebekler için saf haliyle Hindistan cevizi yağı kullanmak daha iyidir. Saf Hindistan cevizi yağı alınır ve gün boyunca gerektiğinde bebeğin cildi üzerine çok küçük bir miktarda uygulanır. Bu yağı bebek için kullanırken Hindistan cevizi yağı ile başka bir yağ karıştırmak bebeğin cildine iyi gelmeyebilir. Bebeklerin cildi çok hassas olduğu için, böyle bir karışım olumsuz etkilere neden olabilir.

Egzama belirtileri ortaya çıktıktan sonra mutlaka bir doktora gidilmelidir. Doktor tedavisinin yanı sıra cildin nemli kalmasına yardımcı olmak için egzamaya iyi gelen sabunlar da kullanılabilir. Ayrıca egzamaya iyi gelen yiyecekler beslenme düzenine eklenmeli, egzamayı tetikleyen gıdalar ise kesinlikle tüketilmemelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir