Gastrite Ne İyi Gelir: Gastrite Bitkisel Çözüm

Gastrite Ne İyi Gelir: Gastrite Bitkisel Çözüm

gastrite bitkisel çözüm

gastrite bitkisel çözüm

Gastrit neden olur?

Gastrit bir çeşit mide hastalığıdır. Mide bulantısı, karında şişlik, şişkinlik, asit reflü gibi belirtiler gösterebilir. Özellikle yemek yedikten sonra görülür. Gastrit için ilaç tedavilerinin yanı sıra bitkisel çözümler de denenebilir.

Gastrit nedir?

Gastrit mide iç astarında oluşan iltihaptır. Belirtilerin şiddeti mide astarında oluşan iltihabın büyüklüğüne göre değişir. Bazı akut durumlara hatta hastalık ilerlediğinde kansere yol açabilir.

Gastrit belirtileri nelerdir?

Gastrit ve sorunlu mideye dair en yaygın belirtiler şunlardır:
– Mide bulantısı
– Kusma
– Sürekli hıçkırık
– Karın ağrısı ve şişkinlik

Gastrit nasıl geçer: Gastrite bitkisel tedavi

1. Gastrit için ne yapmalı: Su

Her gün en az sekiz bardak su içilmelidir. Gastrit, ilk belirtilerini verdiğinde daha kolay tedavi edilebilir. Ancak ilk belirtiler ile birlikte su alımı artırılmalıdır. Bol su tüketilmesi mide asidini yatıştırmaya yardımcı olur. Suyun pH değeri mide fonksiyonlarının düzgün çalışmasına yardımcı olur. Yemek sırasında su içilmemesi önerilir. Çünkü yemek sırasında içilen su sindirim salgılarını sulandırır ve sindirimi kolaylaştırır. Kafeinli içeceklerden kaçınılması önerilir. Bu tür içecekler yerine taze meyve ve sebze suları tüketilebilir.

2. Gastrit için ne yemeli: Yeşil hindistan cevizi suyu:

Yeşil hindistan cevizi suyu gastrit için en etkili çözümlerden biridir. Yararlı vitamin ve minerallere sahiptir. Günde 3 ya da 4 kez tüketilmesi tavsiye edilir. Reflü sorununda özellikle işe yaramaktadır.

3. Gastrite iyi gelen bitkiler: Zencefil:

Zencefil de gastrit tedavisinde kullanılan bir çözümdür. Bir tutam zencefil tozu ile çay demlenerek günde 1 ya da 2 bardak tüketilebilir. Özofagus ve mide iç astarındaki tahrişi azaltır. Aynı zamanda anti bakteriyel ve anti enflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca mide sorunlarına neden olan mide içerisindeki bakterileri öldürmeye yardımcı olur.
– En iyi sonucu elde etmek için gün içinde bir parça zencefil çiğnenebilir. Ardından ağız su ile çalkalanır. Ayrıca süt içerisinde biraz zencefil eklendikten sonra kaynatılarak da içilebilir.

4. Gastrite bitkisel çay: Rezene tohumu:

Rezene tohumu çeşitli gastrit giderici enzimlere sahiptir.
– Bir avuç rezene tohumu kızartılarak çiğnenebilir. Özellikle yağlı ve ağır yemeklerden sonra tüketilmesi tavsiye edilir.
– Ayrıca, bir çay kaşığı rezene tohumu bir bardak suya eklenerek bir süre kaynatılabilir. Birkaç dakika haşlandıktan sonra süzülür. Tamamen soğuduktan sonra içilir. İçmeden önce içerisine biraz bal da eklenebilir.

5. Gastrit için nasıl beslenilmeli: Papaya:

Papaya, sindirim özellikleri içerir. Midede iç mukusun salgılanmasına yardımcı olur. Yenileyici beta karoten içerir. Ayrıca sindirim sisteminin çalışmasını destekler ve besinleri kolay sindirmeye yardımcı olur. Papain adı verilen benzersiz bir enzim içerir.

6. Gastrite iyi gelen meyveler: Ananas:

Papaya gibi ananas da midede oluşan tahrişi hafifletir. Aynı zamanda mide için yararlı enzimler içerir. Gastritten şikayetçi olan kişilere özellikle tavsiye edilir. Ananas alkali bir meyvedir ve sindirime yardımcı olur. Bir adet olgunlaşmamış ananas gün içinde tüketilebilir. Ananas suyu da içilebilir.

7. Enginar:

Gastrit ataklarından şikayetçi olan kişilere özellikle protein bazlı diyetler tavsiye edilir. Sebzeler her zaman mideyi rahatlatmaya yardımcı olur. Lif eksikliği de sindirimi yavaşlatabilir. Özellikle enginar lif açısından zengin bir besin olarak tüketilebilir. Aynı zamanda midenin pH seviyesini korumaya yardımcı olur.

8. Gastrite neler iyi gelir: Patates suyu:

Patates suyu da gastrit için kullanılan bir çözümdür. Sindirimi düzene sokarken aynı zamanda gastrit ile ilgili sorunları azaltmaya yardımcı olur. Alkali tuzlar açısından zengin bir kaynaktır. Ancak patates çiğ olmalıdır, haşlanmamalıdır.
– Patatesler soyulur. Rendelenir ve haşlanmadan ya da pişirilmeden suyu sıkılır. Bu sudan günde 1 bardak kadar içilebilir. Karaciğeri temizler, mideyi rahatlatır ve aynı zamanda kabızlık gibi sorunları azaltır.

9. Meyan kökü:

Meyan kökü, özellikle kök kısmı, mide iç astarını korur ve ülser ile gastrit belirtilerini azaltır. Meyan kökü tozu bir çay kaşığı kadar sıcak su dolu bir bardağa eklenir. Yaklaşık on beş dakika demlenmesi beklendikten sonra süzülür ve içilir.

10. Hatmi çiçeği:

Hatmi çiçeği mide ve sindirim için faydalı bir bitkidir. Mide iç astarını yatıştırır. Aynı zamanda sindirim sistemi içindeki yapıyı kaygan hale getirir ve gıda geçişini kolaylaştırır. Reflü ve mide ekşimesi gibi belirtileri hafifletir.

11. Altın mühür:

Gastrit için bitkisel çözüm olarak kullanılan altın mühür bitkisi sindirim mukozasında var olan iltihabın dağılmasına yardımcı olur. Bakteriyel parazit durumlarında da etkilidir. Kolit ve karaciğer iltihabını da azaltır.

12. Nane:

Mide asidi salgılanmasının azalması için nane de etkili bir çözüm olarak kullanılır. Nane içerisinde bulunan mentol ile mide bulantı, hazımsızlık ve asit reflü belirtilerini azaltır.
– Gün içinde birkaç tane nane yaprağı çiğnenebilir.
– Nane çayı içilebilir ya da normal çayın içerisine biraz nane de eklenebilir.

13. Biber tozu:

Baharatlı yiyecekler azaltılmalıdır. Ancak biber tozu gastrit belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur. Bir yemek kaşığı bal ile biraz biber tozu karıştırılarak tüketilebilir.

14. Haşlanmış kabak:

Kabak bağırsakları yumuşatırken aynı zamanda sindirimi geliştirmeye yardımcı olur. Reflünün yanı sıra gastrit semptomlarının azaltılmasında da etkilidir. Ayrıca şişkinlik hissini ve mide asidinin ağıza kadar gelmesini engeller.

15. Fesleğen:

Fesleğen mide asidini dengelemeye yardımcı olur.
– Her gün birkaç yaprak fesleğen çiğnenebilir.
– Ayrıca, yeşil ya da kurutulmuş fesleğen yaprakları ezilerek çay şeklinde de demlenebilir. Bu gastrit için bir başka bitkisel çözümdür.

16. Ayran:

Alkollü ya da gazlı içecekler yerine ayran, şeytantersi, zerdeçal çayı gibi içecekler tüketilebilir. Özellikle bir bardak ayrana bir tutam karabiber eklenerek reflü tedavisinde kullanılması önerilir.

17. Papatya çayı:

Papatya doğada anti inflamatuar olarak bilinen bir bitkidir. Yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi vardır. Aynı zamanda enfeksiyon ya da alerji, gastriti tetikleniyorsa, papatya çayı önerilir. Ancak bazı insanlar papatya çayına alerjisi olabilir. Bu nedenle dikkatli kullanılması önerilir.

18. Biberiye:

Biberiye analjezik, anti inflamatuar, anti virüs ve anti septik özelliklere sahiptir. Bu özellikleri ile gastrit belirtilerini yönetmede oldukça etkilidir. Çay ya da kapsül veya tentür ve uçucu yağlar şeklinde tüketilebilir.

19. Kimyon:

Mide mukozasında iltihap ve diğer gastrit belirtilerini rahatlatmak için kimyon da etkili bir çözümdür.
– Biraz kimyon kızartılır. Toz haline getirildikten sonra ezilir. Bir bardak su ile karıştırılarak her öğün tüketilir.

20. Zerdeçal:

Zerdeçal gastrik mukozayı yatıştırır ve gastro-intestinal sistemdeki tahrişleri azaltır. İyi bir anti inflamatuar, anti mantar ve anti bakteriyeldir.
– Zerdeçal tozu bir çorba kaşığı muz ve yoğurt ile hamur haline getirilerek her gün tüketilebilir.

21. Karanfil:

Karanfil; mide bulantısı, mide ekşimesi ve mide asidini azaltmak için kullanılabilir. Gün içinde biraz karanfil tozu çiğnenebilir. Karanfil tozu bal ile karıştırılarak tüketildiğinde mide bulantısı ve kusma gibi durumlarda rahatlatma sağlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir