Göğüs Büyütme Ameliyatı: Meme Büyütme Estetiği

Göğüs Büyütme Ameliyatı: Meme Büyütme Estetiği

Meme büyütme estetiği

Meme büyütme estetiği

Her kadın dolgun ve şekilli göğüslere sahip olmak ister. Bunun için genellikle estetik çözümlere başvurulur. Göğüs büyütme ameliyatları günümüzde en sık uygulanan estetik ameliyatlar arasındadır. Meme büyütme estetiğinde genellikle silikon ya da serum fizyolojik göğüs implantları kullanılır. Ancak ameliyatlardan önce kişinin cilt yapısı ve göğüs dokusu analiz edilir. Ardından kişi için en uygun yöntem belirlenir ve tedaviye başlanır.

Meme büyütme ameliyatı kimlere yapılabilir?

Gebelik ve emzirme sonrasında göğüs dolgunluğunun azalması durumunda

Göğüs asimetrisi durumlarında

Genetik göğüs küçüklüklerinde

Meme büyütme operasyonu için öncelikle alanında uzman ve eğitimli bir cerraha başvurulmalıdır. Cerrah gerekli test ve analizleri yaparak kişi için en uygun tekniği belirler. Başarısız uygulamalar istenmeyen kalıcı sorunlara neden olabileceği için cerrah seçiminde dikkatli olunmalıdır.

Meme büyütme estetiği nasıl yapılır?

Meme büyütme estetiğinde ilk olarak kişinin istediği ölçülere göre bilgisayar ortamında operasyon sonrası göğüs şekli kişi ile paylaşılır. Daha sonra ameliyat için gün belirlenir. Ameliyat sırasında farklı dolgu türleri kullanılabilir. Tuzlu silikon jeller ya da implant tarzı dolgular kullanılabilir. Bu dolgular aynı zamanda göğüs şeklini de belirler. Uygulanacak silikon ya da diğer dolgu maddelerinin kişiye uygun olması gerekir. Kişinin istediği boyuttan ziyade vücuda orantılı olan silikonlar kullanılmalıdır. Aksi halde anatomiye uygun olmayan büyüklükte silikon ya da dolgu kullanımı sırt ağrısı başta olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir.

Göğüs büyütme ameliyatında genel anestezi uygulanır. Ameliyathane ortamında yapılan operasyonda göğüs altına kesiler yapılır. Bu kesilerden içeri silikon ya da dolgular yerleştirilir. Bu dolgular dokuların arasına yerleştirimektedir. Daha sonra kesiler kapatılır ve işlem tamamlanır. Uygulama sonrasında en sık karşılaşılan soru iz kalıp kalmayacağıdır. Ancak kesiler göğüs altından yapıldığı için az da olsa kalan izler, gözükmez.

Meme büyütme estetiği sonrası

Meme büyütme estetiği genellikle genel anestezi kullanılarak yapılır. Bu nedenle bir gece hastanede kalınması gerekebilir. Ameliyat sonrası ayağa kalkmak için ise birkaç saat dinlenilmesi gerekir. Hasta ertesi gün evine gidebilir. Operasyondan sonra ilk hafta dinlenilmesi önerilir. Birkaç hafta boyunca ise yorucu egzersiz ve fiziksel aktivitelerden uzak durulmalıdır. Ayrıca destekleyici özel sütyenlerin de giyilmesi gerekebilir. Ilk birkaç hafta 2 yastıkla yatılması önerilir. Bu şekilde olası şişlikler azaltılabilir. Doktorun söylediği zamanda göğüslere düzenli olarak masaj yapılması da gerekmektedir. Silikon ve dolgu işlemleri sonrasında göğüslerin asıl şeklini alması biraz zaman alabilir. Genellikle 1 ayın sonunda göğüsler son şeklini alır. Meme implantlarında sonra düzenli olarak mamogram çekimleri yaptırılmalıdır. Ayrıca silikon implantlarda hastalarda nadir de olsa yırtılmalar görülebilir. Bu nedenle mamografi, ultrason ya da MR ile periyodik olarak takip edilmesi önerilir. Göğüs büyütme ameliyatlarından sonra yaşanan gebelikler ya da kilo dalgalanmaları göğüslerin boyutunu etkileyebilir. Bazı durumlarda nadşr de olsa ikinci operasyonlara gerek duyulabilir. Ayrıca zamanla yaşlanma sürecinin doğal getiri olarak meme dokusu da değişir. Sarkmalar oluşabilir. Sarkmaları ve olası değişiklikler en aza indirmek için sütyen seçimlerine dikkat edilmeli ve düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır.

Göğüs büyütme operasyonları günümüzde yaygın olarak yapılmaktadır. Bu ameliyatlar genellikle 18 yaşından sonra yaptırılmalıdır. 18 yaşına kadar vücut ve göğüs bölgesi büyümeye devam edeceği için bu yaştan önce müdehale edilmesi istenilen sonuçların alınmasını engeller. Göğüs büyütme ameliyatı düşünülüyorsa alanında uzman ve eğitimli bir cerraha başvurulmalıdır. Ayrıca ameliyatta kullanılan malzemeler de önemlidir. Başarısız uygulamaların istenmeyen ve kalıcı sorunlara neden olabileceği unutulmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir