Göğüs Dikleştirme Operasyonu: Meme Dikleştirme Estetiği

Göğüs Dikleştirme Operasyonu: Meme Dikleştirme Estetiği

Meme dikleştirme estetiği

Meme dikleştirme estetiği

Göğüslerin sarkması estetik açıdan bir sorun olarak kabul edilirken aynı zamanda kişinin özgüvenini de olumsuz etkiler. Bu nedenle genellikle göğüsleri dikleştirmek için estetik çözümlere başvurulur.

Meme dikleştirme ameliyatı nasıl yapılır: Göğüs dikleştirme estetiği:

Göğüs dikleştirme ameliyatları farklı teknikler ile uygulanmaktadır. İlk olarak göğüste sarkma ile birlikte büyüme var mı ona bakılır. Eğer göğüste hem sarkma hem de aşırı büyüklük varsa göğüs küçültme ameliyatı ve dikleştirme ameliyatı bir arada yapılır. Aynı şekilde göğüslerde küçülme ve sarkma varda bu işlem göğüs büyütme ameliyatı ile birleştirilir.

Göğüs dikleştirme ameliyatlarında narkoz kullanılır. Ancak lokal anestezi uygulanan yöntemler de vardır. Eğer göğüslerde sadece sarkma söz konusu ise göğüs çevresine ufak kesiler yapılır. Bu kesilerden yukarı doğru gerilen cilt bu şekilde sabitlenerek dikilir.

Meme büyütme ameliyatı ile birleştirildiğinde silikon ve implantlar kullanılabilir. Genellikle kilo verilmesi sonucu göğüs içi boşalır ve sarkar. Göğüsler dolgunlaştırmak için kullanılan silikonlar da göğüslerin dikleşmesine yardımcı olur.

Meme küçültme ve dikleştirme ameliyatında ise sarkan göğüsten fazla olan parçalar alınır. Göğüs istenilen boyuta getirilir ve dikleştirme işlemi yapılarak sabitlenir.

Meme dikleştirme ameliyatı kimlere yaptırılır?

Hamilelikten sonra emzirme ile sarkan göğüslere

Ani kilo kaybına bağlı olarak ortaya çıkan göğüs sarkmalarında

Yaşlılık ile birlikte oluşan sarkmalarda

Göğüs ucunda genişleme olması durumunda

Göğüs sarkması kişinin psikolojisini olumsuz etkiliyorsa

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası:

Göğüs dikleştirme operasyonu sonrasında göğüsler bandaj ile sarılır. Bu şekilde göğüslerin hareket etmesi engellenir. Cildin iyileşmesi için birkaç hafta beklenmelidir. Bu süreç içerisinde bandaj kullanılmaya edilir ve bu bandaj sık sık değiştirilerek cilde pansuman yapılır.

Göğüs dikleştirme ameliyatından sonra estetik operasyonda olduğu gibi ağrı ve şişliklerin olması normaldir. Ağrıların azaltılması için doktor tarafından ağrı kesiciler verilir. Şişlikler için ise doktora danışılarak buz kompresi uygulanabilir.

Ameliyattan sonra göğüslerin darbelere karşı korunması gerekir. Ayrıca doktor izin verene kadar yorucu egzersizler de yapılmamalıdır.

Göğüs dikleştirme ameliyatları ameliyathane ortamında yapılmalıdır. Genellikle narkoz verilerek uygulanır. Narkoz uygulanacaksa 1 gece hastanede kalınması gerekebilir. Ancak daha az sarkma durumlarında lokal anestezi de kullanılabilir. Bu durumda hastanede kalınması gerekmez. Ayrıca ameliyatlar yaklaşık 3 saat kadar sürer. Ameliyat sonrasında iyileşme süreciyle birlikte bandaj çıkarılır. Ardından medikal sütyen kullanılması gerekebilir. İç dokuları iyileşmesi ise 1 ila 2 ayı bulmaktadır.

Göğüs dikleştirme ameliyatında eğer büyütme ya da küçültme işlemleri yapılmadıysa süt emzirme yetisi yitirilmez. Süt bezleri korunarak uygulama yapılır. Her estetik ameliyattan sonra olduğu gibi göğüs dikleştirme ameliyatından sonra da göğüslerde iz kalabilir. Derin izler genellikle 6 ayın sonunda yok olur. Ancak ufak izler kalıcı olabilir. Ameliyattan sonra bir süre güneş ışınlarına maruz kalınmamalıdır. Ciltte kalan izlerin bronzlaşması bu izin kalıcı hale gelmesine neden olabilir.

Göğüs ameliyatlarından sonra bu alanda şişlik oluşması normaldir. Bu şişlikler 1 hafta içerisinde geçer. Ancak daha uzun sürüyorsa doktora danışılmalıdır. Ameliyattan önce eğer kişide kronik bir sağlık sorunu varsa ya da kullanılan sabit ilaçlar varsa bu konularda mutlaka doktora bilgi verilmelidir. Özellikle kan sulandırıcı ilaçlar kullanılıyorsa, ilaçlar 2 hafta öncesinde doktora da danışılarak bırakılmalıdır. Ameliyattan 3 hafta önce ve 3 hafta sonrasında sigara içilmemelidir. Sigara içilmesi iyileşme sürecini yavaşlatır. Ayrıca göğüs dikleştirme ameliyatı sonrasında 1 hafta dinlenilmelidir. Bu nedenle işten ya da okuldan izin alınmalıdır. Ameliyat sonrasında göğüslere bir süre su gelmemelidir. Bu nedenle dikkatli yıkanılmalıdır. Yorucu fiziksel egzersizler ya da duş için doktordan onay alınması beklenmelidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir