Göz Kapağı Kaldırma Ameliyatı: Göz Kapağı Estetiği

Göz Kapağı Kaldırma Ameliyatı: Göz Kapağı Estetiği

Göz kapağı estetiği

Göz kapağı estetiği

Göz kapağındaki düşüklük estetik açıdan bir sorun olarak görülür. Bu düşüklük aynı zamanda görme sorunlarına da neden olabilir. Göz kapağı düşüklüğü için en kalıcı çözüm göz kapağı estetiğidir. Bu ameliyatlar gözlerdeki yorgun görüntüyü yok ederken daha genç ve canlı bir görünüm sağlar. Göz kapağı kaldırma uygulamaları cilt sarkmalarını da azaltır. Aynı zamanda göz kapaklarındaki kırışıklıklar için de etkilidir.

Göz kapağı kaldırma estetiği nasıl yapılır?

Göz kapağı vücudun en ince, en hassas cilt alanlarından biridir. Bu nedenle yaşlanmanın ilk belirtileri bu alanda görülür. Cildin yaşlanması ile birlilte göz kapaklarında düşüklük ve kırışıklıkların oluşması normaldır. Ancak bu durum yorgun ve daha yaşlı görünülmesine neden olur. Göz kapağı estetiği ameliyatları kişinin yaşam kalitesini yükselten ameliyatlardır. Özgüveni artırırken aynı zamanda bu düşüklüğe bağlı görme sorunalrını da azaltır.

Göz kapağı estetiği farklı teknikler ile yapılmaktadır. Üst göz kapağı estetiği ameliyatı genellikle bu alandaki fazla derinin ve yağın alınması ile gerçekleştirilir. Göz kapağındaki düşüklük bu şekilde yok edilir. Alt göz kapağı ameliyatı ise göz altındaki torbaların alınması ile gerçekleştirilir. Her iki estetik uygulamada da kesiler genellikle sadece kirpiklerin altından ya da göz kapağının içinden yapılır. Bu şekilde dikiş alanları gizlenir.

Göz kapağı kaldırma estetiği sonrası:

Göz kapağı kaldırma ameliyatı genellikle lokal anestezi ile yapılır. Ancak narkoz uygulanan durumlar da vardır. 2 saat kadar süren operasyon tekniğinde lokal anestezi uygulandıysa kişinin hastanede kalması gerekmez. Ancak eğer narkoz uygulandıysa 1 gece hastanede kalınması önerilir. Ayrıca ilk başta görüş bulanık olabileceği için göz kayganlaştırıcı jeller verilebilir. Göz kapaklarına bandajlama yapılacağı için gün içerisinde pansuman yapılması gerekebilir. Göz kapağı cerrahisi sonrasında ilk 1 ila 2 hafta boyunca hastalarda genellikle morarma ve şişlik oluşabilir. Bu yan etkiler normaldir. Bu etkileri en aza indirgemek için 2 yastıkla yatılması ve ara sıra buz kompresi uygulanması önerilir.

Çoğu hasta yaklaşık bir hafta sonra rutin hayatına geri döner. Ancak iş hayatıa dönmesi 10 ila 14 gün sürebilir. Herhangi bir işlemden sonra kozmetik cerrahın talimatlarına uyulması her zaman için önemlidir. Göz kapağı cerrahisi sonrasında daha genç ve canlı bir görünüm oluşur. Ameliyat sonrasında bir süre gözlerin çok fazla yorulmaması gerekir. Iş gereği sürekli bilgisayar başında olunması gerekiyorsa ilk başlarda daha kısa süreler ile bilgisayar ile ilgilenilmelidir. Bu süreler yavaş yavaş artırılabilir. Ayrıca bir süre güneş gözlüğü kullanılarak göz kapakları ve gözler güneş ışınlarından korunmalıdır.

Göz kapağı düşüklüğü gündelik hayatı da etkileyen estetik bir sorundur. Görme sorunlarına da neden olmaktadır. Göz kapağı düşüklüğü için en etkili ve kalıcı çözüm ameliyat ve estetik çözümlerdir. Göz kapağında yoğun sarkma varsa ameliyat gerekir. Ancak daha az sarkma ve düşüklük durumunda iple germe ve kaş kaldırma yöntemleri de göz kapağı düşüklüğünün azalmasına yardımcı olabilir. Göz kapağı düşüklüğü genetik olabileceği gibi sonradan da oluşabilir. Bunun nedeni cilt sarkmalarıdır. Cilt zamanla esnekliğini kaybedip sarkabilir. Ciltte sarkmaları engellemek için düzenli olarak güneş kremi ve losyonlarının kullanılması önerilir. Ayrıca beslenme düzenine de dikkat edilmelidir. Sebze ve meyvelerden oluşan sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Su tüketimi artırılmalıdır. Her gün 2 litreye yakın su tüketilmesi cildin daha sağlıklı ve esnek kalmasına yardımcı olur.

Eğer göz kapaklarında düşüklük ve cilt sarkması varsa alanında uzman ve eğitimli bir cerraha başvurulmalıdır. Cerrah cilt tipini analiz ettikten sonra kişi için en uygun tedaviyi belirleyecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir