Hamilelikte Mide Yanmasına Ne İyi Gelir: Bitkisel Çözüm

Hamilelikte Mide Yanmasına Ne İyi Gelir: Bitkisel Çözüm

hamilelerde mide yanmasına bitkisel çözüm

hamilelerde mide yanmasına bitkisel çözüm

Hamilelikte mide yanması nasıl geçer?

1.) Hamilelikte mide yanması için ne yenmeli: Badem

– Badem mide ekşimesi ve yanması için en etkili besindir. Hamilelik döneminde oluşan mide yanması için de önerilir. Her gün bir avuç kadar tüketilmesi önerilir.

2.) Hamilelikte mide yanması için ne yapmalı: Doğal elma sirkesi

– Elma sirkesi doğada asidik yapısı ile bilinir. Zayıflatıcı etkilerinin yanı sıra mide asidini de dengeler.

– Bir bardak ılık suyu içerisine bir çay kaşığı elma sirkesi eklenerek tüketilebilir. Mide mukozasının ph dengesini korumaya yardımcı olur.

3.) Hamilelikte mide yanmasına iyi gelen bitki çayları: Zencefil ve rezene çayı

– Zencefil ve rezene mide sorunları için kullanılan en yaygın bitkisel çözümler arasındadır. Sakinleştirici özellikleri ile mide ve bağırsakların yatıştırılmasına yardımcı olur.

– Bir bardak kaynar suyun içerisine biraz zencefil ya da rezene eklenir. Bir süre demlenmesi için beklenir ve süzülerek tüketilir. İçerisine biraz bal da eklenebilir.

4.) Hamilelikte mide yanmasına iyi gelen bitkiler: Aloe vera suyu

– Taze aloe vera suyu mide asidini dengeler ve mide yanmasını kısa sürede azaltır. Her gün 1 ya da 2 bardak kadar tüketilebilir. Ancak taze olmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca bitkinin ham jeli kesinlikle hamilelere önerilmez.

5.) Hamilelikte mide yanmasına iyi gelen şeyler Hindistan cevizi suyu

– Mide ekşimesi için önerilen bir diğer çözüm Hindistan cevizi suyudur. Kısa sürede midenin rahatlamasını sağlar. Ayrıca zararlı bakterilerin vücut dışına atılmasına da yardımcı olur.

– Bir ya da iki bardak Hindistan cevizi suyu her gün düzenli olarak tüketilebilir.

6.) Hamilelikte mide yanmasına iyi gelen yiyecekler: Papaya

– Papaya mide ekşimesi için en etkili çözümlerden biridir. Sindirim sisteminin işleyişini hızlandırır.

– Her gün biraz papaya püresi ya da ham papaya tüketilmesi önerilir. İçerdiği vitamin ve mineraller ile genel sağlık için de son derece faydalıdır.

7.) Hamilelikte mide yanmasına karbonat

– Karbonat elma sirkesi gibi etkilere sahiptir. Midenin kısa sürede yatışmasını sağlarken aynı zamanda mide mukozasını yumuşatır. Ph dengesinin korunmasını sağlar.

– Bir bardak ılık suyun içerisine biraz karbonat eklenerek tüketilebilir.

8.) Mide yanmasına iyi gelen bitkiler: Hardal

– Hardal da gebelik sırasında oluşan mide ekşimesi için etkili bir çözümdür. İçerdiği mineraller ile sindirim sağlığının korunmasını sağlar.

9.) Mide yanmasına iyi gelen bitki çayı: Papatya çayı

– Bir bardak kaynar suyun içerisine biraz papatya eklenir. Demlenmesi için 10 dakika bekletilir. Daha sonra süzülür ve içerisine biraz bal konarak tüketilir. Günde 3 bardak tüketilmesi önerilir.

– Papatya çayı mide ve bağırsak sağlığının korunmasına da yardımcı olur.

10.) Meyankökü

– Meyan kökü gebelik sırasında oluşan mide ekşimesi belirtisi için en etkili çözümlerden biridir. Her gün düzenli olarak çiğnenebilir. Çay şeklinde demlenerek de tüketilebilir.

11.) Probiyotikler

– Yoğurt gibi probiyotikler içerdikleri yararlı bakteriler ile mide ekşimesinin azaltılmasına yardımcı olabilir. Bu nedenle her gün düzenli olarak yoğurt ya da kefir tüketilmesi önerilir.

12.) Su tüketimi

– Su tüketimi mutlaka artırılmalıdır. Her gün düzenli olarak 15 ya da 16 bardak su içilmesi mide ve bağırsak sağlığının korunmasının yanı sıra mide ekşimesini azaltır.

Diğer öneriler:

– Öğünlerde çok fazla yemek yenmemelidir. Gazlı içeceklerden uzak durulmalı; yağlı ve kalorili besinler yerine sebze ve meyveler bol bol tüketilmelidir.

– Sıkı kıyafetler giyilmemelidir. Dar kıyafetlerin giyilmesi mide üzerine baskı yaparak mide ekşimesinin artmasına neden olabilir.

– Bitkisel çözümler kullanılabilir. Ancak bazı bitkilerin kullanılması hamilelik döneminde sorunlara neden olabilir. Bu nedenle mutlaka doktora danışılarak kullanılmalıdır.

Hamilelik döneminde oluşan mide ekşimesini azaltmak için tüm bu çözümler kullanılabilir. Ancak eğer belirtiler çok yoğun ve şiddetli ise mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir