İltihaplı Sivilce Nasıl Geçer: Kör Sivilce Tedavisi

İltihaplı Sivilce Nasıl Geçer: Kör Sivilce Tedavisi

iltihaplı sivilce için bitkisel çözüm

iltihaplı sivilce için bitkisel çözüm

Sivilce çok sık yaşanan bir cilt sorunudur. Bazı durumlarda sivilcenin yağ çıkan açık kısmı bulunmayabilir ve deri altında derinde oluşabilir. Bu durumda ağrı oluşur ve sivilce daha uzun sürede geçer. Bu tür sivilceler aşırı aktif yağ bezleri nedeniyle oluşur. Gözenekler birbirine yapışır ve sivilce çok derinde kalır. Bu tip sivilceler kör sivilce olarak adlandırılır.

Kör sivilce nerelerde çıkar?

Kör sivilceler genellikle, burun ve kulak arkasındaki alanlar üzerinde görülür. Kırmızı renkli ve çeşitli boyutlarda olabilir. Kör akne ilgili bir diğer önemli şey de iltihap içerde olduğu için acı ve ağrı oluşmasıdır. Bu tür sivilceler çok zor geçer ve aynı zamanda patlatılarak iltihabı akıtılamaz. Patlatılmaya çalışılması halinde hem daha çok acı verir hem de içeride patlayan iltihap kana karışabilir ve enfeksiyona neden olabilir.

Kör sivilce için bitkisel çözümler

Sivilceleri en engellemenin en iyi yolu uygun hijyen, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, bol miktarda su tüketimi ve düzenli uykudur. Bu bileşenlere uyulmadığında ciltte daha sık sivilce oluşabilir. Stres de sivilce oluşmasını tetikler. Bu nedenle gerginlikten ve stresten uzak durulması önerilir. Kör sivilce tedavisinde ilaç tedavisinin yanı sıra bitkisel çözümler de denenebilir.

1. Sivilceler için Çay Ağacı Yağı:

Çay ağacı yağı kör sivilce için etkili bir çözümdür. Sivilceye neden olan bakterileri öldürür ve şişliklerin inmesine yardımcı olur. Aynı zamanda ağrıyı hafifletir.

2. Sivilceler için Sıcak Kompres:

Sıcak kompres ile sivilceden etkilenen alanlara kompres uygulanabilir. Bu iyileşme sürecini hızlandırır ve aynı zamanda ağrıyı yatıştırmaya yardımcı olur. Sıcak kompres sivilcede iltihap varsa bu iltihabın kurumasına da etki eder. İltihap sıcak nedeniyle deri yüzeyine yakınlaşır ve dışarı çıkarılması kolaylaşır.

3. Sivilceler için Diş Macunu İyi Gelirmi:

Diş macunu sivilce tedavisi için etkili bir çözümdür. Ancak sadece beyaz diş macunu kullanılmalıdır. Kesinlikle beyazlatıcı diş macunları ya da yeşile ve mavi renkteki diş macunları kullanılmamalıdır. Bu tür diş macunları cildin tahriş olmasına neden olabilir. Beyaz diş macunu sivilcelere doğrudan uygulanabilir.

4. Sivilceler için Süt Tedavisi:

Süt alfa hidroksi içerir. Bu içeriği ile gözeneklerin arınmasına yardımcı olur. Kör akne tedavisinde de oldukça etkilidir. İyileşme sürecine yardımcı olur.

5. Sivilceler için Bal Maskesi:

Bal hem anti bakteriyel hem de anti septik özelliklere sahiptir. Bu özellikleri ile sivilce oluşumunu engeller ve var olan sivilcelerin yumuşamasına yardımcı olur. Aynı zamanda güçlü bir cilt temizleyicidir.

6. Sivilceler için Limon Suyu:

Sitrik asit içeren limon suyu etkili bir sıkılaştırıcı ve büzücüdür. Cildin temizlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda gözeneklerin küçülmesini sağlar. Sivilceleri ise kısa sürede kurutur. Kör sivilceler üzerinde de etkilidir. İltihabın kurumasına yardımcı olur.

7. Sivilceler için Epsom Tuzu:

Epsom tuzu da kör sivilce tedavisinde kullanılabilir. Biraz su ve epsom tuzu karıştırılarak hamur haline getirilir. Sivilcelerin üzerine uygulanır. Kaşıntı ve ağrının hafiflemesine yardımcı olur.

8. Sivilceler için Aloe vera suyu ya da jeli:

Aloe vera anti bakteriyel özelliklere sahiptir. Bu özellikleri ile aloe vera suyu ya da jeli sivilcelerin giderilmesinde kullanılabilir. Ağrıyı ve şişkinlikleri azaltırken aynı zamanda olası enfeksiyon ve inflamasyonu da yatıştırır.

9. Sivilceler için Alkol:

Alkol sağlığa zararlıdır ancak kör sivilcelerin iyileşmesinde etkilidir. Kör sivilcelerin üzerine biraz alkol sürülerek ovulabilir. Bu soğutma ve ferahlatma etkisi yaratırken aynı zamanda ciltteki bakterilerin ölmesine yardımcı olur. Gözenekleri temizler.

10. Sivilceler için Elma Sirkesi:

Elma sirkesi de cilt sağlığı için kullanılır. Kan dolaşımını teşvik eder. Ayrıca kör aknelerin iyileşmesinde etkili bir çözümdür.

12 Responses to İltihaplı Sivilce Nasıl Geçer: Kör Sivilce Tedavisi

 1. merhaba yüzümde bir sivilce çıktı nerdeyse 3 ay oldu ama bir türlü kaybolmadı devamlı iltahap akıyor nasıl yok ederim bana yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba demir bi aralar bende de öyle oluyordu 5 ay boyunca aynı yerde sürekli kaybolup çıkıyordu ama şimdi tamamen yok oldu sana önereceğim şey ballı tarçın maskesi hem cildi yumuşatıyor hem cildi tonunu eşitliyor hem de sivilceleri ve sivilce izlerini yok ediyor sivilcenin çıkmasına izin vermiyor çıktığı gibi yok ediyor çok basit sadece 3 tatlı kaşığı bal ve 1 çay kaşığı tarzını karıştırıyorsun yüzüne sürüyorsun 20 dk bekletiyorsun ve ılık suyla yıkıyorsun haftada 2 defa yapman yeterli ama ben 4 defa yapıyordum kolay gelsin 😉😉😉😉

 2. 3’5 yasında oğlumun diz kapağında göz gibi bir sivilce çıktı nasıl geçirecek

 3. Mehmet ali balaban

  İyi günler bende ensede çok gorunuyor nasil yardimci olursunuz ve sirtimda da olurhor

 4. arkadaşlar benim yüzümde kist oluşmuş ama iltihaplı yer sisip morariyor neden yardımcı olurmusunuz

 5. Hepsine bir çözüm var aslında mail yoluyla bana ulaşırsanız yardımcı olabilirim ahiskalioglu@gmail.com

 6. MERHABA. ÇOK GÜZEL BİR PAYLAŞIM OLMUŞ TEŞEKKÜR EDERİM. BEN DE KİMYASAL ÖZELLİKLER TAŞIYAN İLAÇ TEDAVİSİ YERİNE EVDEKİ ÖZEL YÖNTEMLERİ KULLANMAYI HER ZAMAN TERCİH EDER VE TAVSİYE EDERİM. BU YÖNTENLER HEM DAHA DOĞALDIR HEM DE SAĞLIĞIMIZI TEHDİT ETMEZ.
  İYİ GÜNLER DİLERİM

 7. sivilceler öyle bi çıkıyorki öküz gibi öküz gibi neden ?

 8. Denedim ama daha çok büyüdü ve cogaldi😯

 9. Ben burdayazilan herseye dikkat ediyorum gunde 3 lt su içiyorum stresten uzakduruyorum aburcuburu kestim duzenli uyku duzeni sagladim sadece biraz azaldi .tamamen kaybol muyorlar biri bitiyo biri çikiyor en sonunda ilaci dayacam.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir