Kabızlık İçin Bitkisel Çözüm: Aloe Vera

Kabızlık İçin Bitkisel Çözüm: Aloe Vera

kabızlığa ne iyi gelir: aloe vera

kabızlığa ne iyi gelir: aloe vera

Kabızlık, karşılaşılan en yaygın sindirim sorunlarından biridir. Bazı insanlarda kabızlık kronik hale gelebilir. Bu da günlük yaşantıyı olumsuz etkiler ve kişinin ağrı ve acı çekmesine neden olur. Kabızlık genellikle yanlış ve katı beslenme düzeni nedeni ile oluşur. Bazı durumlarda stres ya da başka hastalıklar da kabızlığın oluşmasına neden olabilir. Kabızlık için ilaç tedavilerinin ve yanı sıra bitkisel çözümler de uygulanabilir. Kabızlık için en etkili çözümlerden biri aloe vera bitkisidir. Bu bitki genellikle cilt sağlığı ve bakımı için kullanılsa da sindirim sistemi sorunlarında da oldukça etkilidir.

Aloe vera bitki jeli, sindirim sorunları da dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarını tedavi etmede oldukça etkilidir. Bu bitki bağırsak hareketlerini teşvik eder ve kabızlığı önemli ölçüde azaltır. Kabızlık sık hale geldiğinde kesinlikle yardıma ihtiyaç vardır. Bu nedenle kronik olan kabızlık yaşayan kişilere aloe vera bitkisi önerilir.
Aloe vera kabızlık tedavisi için kullanılan en etkili çözümler arasındadır. Ancak kabızlık kronik hale geldiğinde mutlaka bir doktora görünmek gerektiği unutulmamalıdır. Kabızlık arkasında bir başka sindirim sorunu olabilir. Bu tür durumlarda asıl hastalık tedavi edilmeden kabızlık sorunu da giderilemez. Bu nedenle eğer kişide kronik kabızlık; kabızlıkla birlikte ağrı, kramp, şişkinlik hissi ve dışkıda mukus ya da kan görülüyorsa en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurulması tavsiye edilir.

Aloe vera bitkisi ile kabızlığı yatıştırmak için neler yapılabilir?

Kabızlık için aloe vera bitkisi kullanımı için izlenmesi gereken temel ipuçlarından bazıları şunlardır:

– Kabızlık sorunu söz konusu ise haftada 5 ya da 6 gün bir bardak içme suyuna biraz aloe vera suyu eklenerek içilebilir. Bu karışım kolonda bulunan bakteri miktarını azaltmaya yardımcı olabilir.

– Aloe vera suyu evde hazırlanmak isteniyorsa, tek yapılması gereken aloe vera bitkisini yaklaşık 50 dakika boyunca suda kaynatmaktır. Karışım soğuduktan sonra dibe çökmesi beklenir. Ardından iyice süzülerek içilir.

– Aloe vera jel şeklinde de kullanılabilir. İki ya da üç kaşık aloe vera jeli bir bardak elma ya da muz suyu ile karıştırılarak içilebilir. Bu karışım sindirim sistemi fonksiyonları geliştirmeye yardımcı olur. Kabızlık tedavisinde oldukça etkilidir.

– Kabızlık nedeni ile şiddetli ağrılar yaşanıyorsa ve acil bir çözüm aranıyorsa o zaman doğal aloe vera suyu doğrudan tüketilebilir. Günde 3 defa içilmesi önerilir.

Aloe vera bitkisinin diğer yararları nelerdir?

Aloe vera, genel sağlık açısından da pek çok faydaya sahiptir. Aloe vera kabızlık tedavisinin yanı sıra başka sorunlarda da kullanılabilir.

– Aloe vera bitkisi kesik ve yara bakımı için de kullanılmaktadır. Bu doğal iyileştirici bitki bu tür durumlarda ciltte oluşan ağrı ve yanma hissinin azalmasına yardımcı olur.
– Aloe vera bilinen en iyi cilt nemlendiriciler arasındadır. Kuruyan cildin nemlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda cilt çatlakları için de kullanılabilir.
– Aloe vera suyu da vücuttaki kan dolaşımını artırır ve tansiyondan şikayetçi kişilere özellikle tavsiye edilir.
– Ayrıca, vücutta bakterilerin üremesini engeller ve enfeksiyona karşı vücudu korumaya yardımcı olur.
– Cilt temizliği için de aloe vera suyu kullanılabilir. Doğal bir temizleyicidir. Cildin daha sağlıklı ve canlı görünmesine yardımcı olur.

Aloe vera bitkisi pek çok sağlık sorununda kullanılan bir bitkidir. Özellikle cilt sağlığında ve cilt bakımında kullanılır. Ancak kabızlık tedavisinde de son derece olumlu sonuçlar vermektedir. Kabızlık için tüm bu çözümler uygulanabilir.

One Response to Kabızlık İçin Bitkisel Çözüm: Aloe Vera

  1. Sindirim sistemimize bu denli iyi gelen aloe vera jelini şiddetle öneriyor herkese kullanması için tavsiye ediyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir