Kabızlık Nasıl Geçer: Kabızlığa Doğal Tedavi

Kabızlık Nasıl Geçer: Kabızlığa Doğal Tedavi

kabızlığa doğal tedavi

kabızlığa doğal tedavi

Kabızlık nedenleri:

Kabızlık sık görülen bir sindirim sorunudur. Gaz ile birlikte şişkinlik ya da kramp ve sancılara neden olabilir. Dışkının katılaşması vücuttan atılmasını zorlaştırır. Genellikle beslenme düzenindeki yanlışlar nedeni ile oluşan kabızlık kendiliğinden geçer. Ancak bazı durumlarda uzun sürebilir ve kronikleşebilir. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında en kısa zamanda bir doktora gidilmelidir. Ayrıca bitkisel ve doğal çözümler de uygulanabilir.

Kabızlığa ne iyi gelir: Kabızlık için doğal yöntemler

1.) Kabızlığa limon suyu

– Limon antioksidanlar açısından son derece zengin bir kaynaktır. Bağırsak hareketlerini geliştirir. Aynı zamanda kabızlık durumunda ağrıya neden olan kas kasılmasını azaltır.

– Limon suyu bir bardak ılık suya eklenir. İçerisine biraz kaya tuzu da eklenerek karıştırılır. Bu karışım günde 2 kez düzenli olarak tüketilebilir.

2.) Kabızlık için çare: Rezene tohumları

– Rezene tohumları da kabızlık ve şişkinlik için önerilen bitkisel çözümler arasındadır. Bağırsakların yatışmasına yardımcı olur ve dışkı çıkışını kolaylaştırır. Düzenli olarak tüketilmesi kabızlık oluşma riskini artırır.

– Bir bardak kaynar suyun içerisine bir avuç kadar rezene tohumu eklenir. Demlenmesi için 10 ya da 15 dakika bekletilir. Ardından bu karışım süzülür ve çay şeklinde tüketilir. Günde birkaç bardak kadar

3.) Kabızlığa iyi gelen bitkisel yağlar: Hint Yağı

– Hint yağı da mükemmel bir müshil görevi görür. Bağırsakları yumuşatarak kabızlık belirtilerini hafifletir.

– Her gün düzenli olarak bir kaşık hint yağı tüketilebilir. Limon suyu ya da ılık su ile karıştırılarak da tüketilebilir.

4.) Kabızlık için ne yenmeli: Bal

– Bal hafif müshil özellikler gösterir. İçerdiği enzimler ile bağırsaklardaki bakterilerin ölmesine yardımcı olur. Kabızlık tedavisinde de önerilir.

– Her sabah iki kaşık bal düzenli olarak tüketilebilir.

– Alternatif olarak bir bardak ılık suyun içerisine bir çay kaşığı bal eklenir. Karıştırılır ve her gün düzenli olarak sabahları erken saatlerde tüketilir.

5.) Kabızlığa iyi gelen bitki: Keten tohumları

– Keten tohumu lif açısından son derece zengin bir besindir. Kabızlık belirtilerini hafifletirken sindirim sağlığının da korunmasını sağlar. İçerdiği omega 3 yağ asitleri ile genel sağlık açısından son derece faydalıdır.

– Bir avuç keten tohumu ezilir. Ardından bir bardak ılık suyun içerisine eklenir ve tüketilir.

6.) Kabızlığı gideren besinler: Ayçiçeği tohumları ve susam

– Hem ayçiçeği tohumu hem de susam lif açısından son derece zengindir. Bu içeriği ile bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda kabızlığın neden olduğu ağrı ve sancıları da azaltır.

– Susam ve ayçiçeği tohumu ile eşit miktarda karıştırılır. Ezilir ve toz haline getirilir. Hava almayan kapaklı bir kap içerisinde saklanır.

– Bu karışımdan bir çay kaşığı kadar alınır ve bir bardak ılık suya eklenerek tüketilir. Her gün düzenli olarak 2 bardak kadar tüketilmesi önerilir.

7.) İncir

– İncir de yüksek lif içeriğine sahip bir besindir. Geleneksel olarak kabızlık sorunu için kullanılır.

– Birkaç incir iyice yıkanır. Ardından blenderdan geçirilir ve hamur kıvamına getirilir. Elde edilen hamur sür ile karıştırılarak tüketilir.

8.) Kabızlığı gideren bitkiler: Ispanak

– Yeşil yapraklı sebzelerden biri olan ıspanak kabızlık için özellikle önerilen besinler arasındadır. Genel sağlık için de faydalı olan mineralleri ve vitaminleri içerir. ,

– Ispanak yemek olarak ya da salatalara eklenerek tüketilebilir.

– Alternatif olarak birkaç ıspanak yaprağı yıkanır. Ardından blenderdan geçirilir. Suyu sıkılı ve içilir. Her gün düzenli olarak içilmesi kabızlığın önlenmesine yardımcı olacaktır.

9.) Epsom tuzu

– Epsom tuzu içerdiği mineraller ile sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur. Hazımsızlık ve kabızlık belirtilerini azaltır.

– Bir çay kaşığı epsom tuzu bir bardak suyun içerisine eklenir. Karıştırılır ve tüketilir. Etkisini kısa sürede göstermektedir.

10.) Karahindiba çayı

– Karahindiba çayı da kabızlık için önerilir.

– Bir bardak kaynar suyun içerisine bir çay kaşığı karahindiba eklenir. Demlenmesi için 10 dakika kadar beklenir. Daha sonra süzülür ve içerisine bal eklenerek tüketilir. Her gün 2 bardak kadar tüketilebilir.

11.) Arpa suyu

– Arpa suyu da sindirimi geliştiren özellikler gösterir.

– Yaklaşık 10 gram arpa bir tencereye yerleştirilir. Üzerine su eklenir. Bir süre kaynatılır. Daha sonra soğumaya bırakılır. İçerisine birkaç damla limon suyu eklenerek tüketilir. Düzenli olarak her gün tüketilebilir.

12.) Kahve

– Kahve de kabızlık tedavisi için önerilen besinlerden biridir. Bağırsak hareketlerini düzenler. Dışkının yumuşamasını sağlar.

– Kahve çiğ olarak limon suyu ile karıştırılarak tüketildiğinde ishal sorunlarının azalmasına yardımcı olurken kahve olarak içildiğinde kabızlığa iyi gelmektedir.

13.) Yoğurt

– Günlük diyet içerisine mutlaka yoğurdun da eklenmesi önerilir. Yoğurt içerdiği yararlı bakteriler ile bağırsaklardaki zararlı bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Aynı zamanda genel sağlık için de son derece faydalıdır. Her gün birkaç kase sade yoğurt düzenli olarak tüketilebilir.

Kabızlık önlemek için diğer yararlı ipuçları:

– Kabızlık durumunda dışkının yumuşaması için su tüketiminin artırılması önerilir. Her gün 10 ila 14 bardak su tüketilmelidir. Su tek başına tüketilebileceği gibi limon suyu ya da nane yaprakları ile birlikte de tüketilebilir.

– Beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Katı besinler yerine daha yumuşak ve sıvıya yakın gıdaların tüketilmesi önerilir. Bu besinler dışkının yumuşamasına yardımcı olur.

– Stres seviyelerinin artması da kabızlığa neden olabilir. Bu nedenle mutlaka stres kontrolü sağlanmalıdır. Meditasyon ve yoga gibi teknikler düzenli olarak uygulanabilir. Ayrıca hobilere zaman ayrılmalıdır.

– Sindirim sisteminin düzgün işlemesi için mutlaka düzenli egzersiz yapılmalıdır. Her gün düzenli olarak yüzme, koşu, yürüyüş ve aerobik egzersizleri yapılabilir. 30 dakikalık yürüyüş oldukça etkili olacaktır.

– Beslenme düzenine mutlaka lifli sebze ve meyveler bulunmalıdır. Bu besinlerin tüketilmesi sindirim sistemini geliştirir.

– Kabızlık durumunda özellikle sancı ve ağrı oluşabilir. Bu ağrıların azaltılması için ağrı kesiciler kullanılabilir. Ancak kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

– Kabızlık durumunda bol miktarda sıvı tüketilmesi önerilir. Su tüketiminin yanı sıra sebze ve meyve suları da tüketilebilir. Özellikle lifli besinlerin suları tüketilmelidir. Kafeinli ve sıvı kaybını artıran gazlı içeceklerin tüketilmesi önerilmez.

Kabızlık en sık görülen sindirim sorunudur. Oluşan sancı ve gazın azaltılması için tüm bu çözümler uygulanabilir. Bitkisel çözümler kısa sürede rahatlama sağlar. Ancak bazı durumlarda kabızlık uzun sürebilir ya da sık sık tekrar edebilir. Bu tip durumlar ciddi bir sindirim sorununun habercisi olabilir. Bu nedenle mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Gerekli tedaviler yapılmadığında olası hastalıklar daha da ciddileşebilir. Kronik kabızlık sindirim sağlığının da olumsuz etkilenmesine neden olur. Bu nedenle kabızlık sorunu kısa sürede tedavi edilmelidir. Beslenme düzenine dikkat edilmesi gerektiği ve su tüketiminin artırılması gerektiği kesinlikle unutulmamalıdır. Düzenli olarak egzersiz yapılmalı; sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan ise uzak durulmalıdır.

One Response to Kabızlık Nasıl Geçer: Kabızlığa Doğal Tedavi

  1. Bütün hepsi çok faydali bilgiler Ben denedim çok iyi geldi hepsi siz de deneyin tavsiye ediyorum tesekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir