Kan Dolaşımını Hızlandırmak İçin Ne Yapmalı/Yapılmalı?

Kan Dolaşımını Hızlandırmak İçin Ne Yapmalı/Yapılmalı?

kan dolaşımını hızlandıran yiyecekler

kan dolaşımını hızlandıran yiyecekler

Zayıf kan dolaşımı göründüğünden çok daha kötü etkilere sahip bir durumdur. Kan dolaşımı kalp, bacak, el, ayak, ayak ve parmaklar gibi vücudun belirli bölümlerine sınırlı ulaşımda olan döngüsel bir durumdur. Bazı çevresel şartlar nedeni ile geçici şekilde zayıflayan kan dolaşımı normal karşılanabilirken sürekli zayıf dolaşım ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Bu durumda öncelikle nedenin belirlenmesi gerekmektedir. Belirlenen nedene göre çözüm üretilmesi çok önemlidir.

Zayıf kan dolaşımı nedeniyle görülebilecek hastalıkların en yaygınları şu şekilde sıralanabilir:
– Varis
– Böbrek hastalıkları

Zayıf kan dolaşımına sahip olunmasın nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

1. Plak birikimini:

Zayıf kan dolaşımının en önemli nedeni kılcal damarların içerisinde plak birikimi olmasıdır. Bu durum kan damarları aracılığıyla vücudun dış yüzeyine yakın olan bölgelere kanın ulaşması zor olur. Bu durumda normal akışı kesilmesi ile yağ partikülleri iç hücre duvarlarında birikir ve kan dolaşımını yavaşlatır.

2. Bazı hastalıklar:

Zayıf kan dolaşımı bazı hastalıkları oluşturabilir ve aynı zamanda bu hastalıkların oluşum göstermesine neden olabilir.

Bu hastalıklar şu şekilde sıralanabilir:
– Yüksek tansiyon
– Varis
– İnme
– Kalp hastalıkları
– Böbrek hastalıkları
– Anevrizma
– Flebit
– Damar sertliği
– Raynaud hastalığı

3. Hipertansiyon:

Hipertansiyon, zayıf kan akışının ortaya çıkardığı yaşlı kişilerde sık sık görülen hastalıklardan bir tanesidir. Kolesterol plakları dolaşım yetersizliğine neden olan damarın iç duvarları boyunca yayılmış haldedir.

4. Varis:

Varis, bacak damarlarının duvarlarındaki elastikiyet özelliğinin kaybolması ile oluşmaktadır. Aktivite eksikliği ve aşırı abur cubur tüketimi bacaklardaki varis sorununun artmasına neden olan etkenlerden bir tanesidir.

5. Çocuklardaki zayıf kan dolaşımı:

Çocukların beslenme tarzına dikkat edilmesi gerekmektedir. Çok sık abur cubur tüketilmesi çocuklardaki kan dolaşımının zayıflamasına neden olur. Bu durumun nedeni çocukların kolay kilo alabilmesidir. Kilo alan çocukların damarları üzerindeki baskı artar ve dolayısıyla kan dolaşımları yavaşlar. Bu yüzden çocukların aşırı derecede fast food tüketmesine izin verilmemelidir. Beslenmelerine dikkat edilmeli ve yanlış beslenmelerinin önüne geçilmelidir. Bunun için zorlanmaları yerine bilinçlendirilerek alışkanlık haline getirmeleri sağlanmalıdır.

6. Gebelik:

Hamilelik normal olarak vücuttaki kan dolaşımını yavaşlatan bir süreçtir. Çoğu kadın, ikinci ve üçüncü hamileliğinde çok daha belirgin bir şekilde kan dolaşımındaki değişiklikleri deneyimleyebilir. Bebeğin de bu durumdan etkilenerek kan dolaşımının düşüp düşmemesi annenin yeterli ve sağlıklı beslenmesine bağlıdır. Hamile kadınların vücut estetiklerini korumak adına düzenli beslenmemeleri çok sık görülen bir sorundur. Bu durum anneden çok bebeğe zarar vermektedir. Yeterli besini almayan ve hiç hareket etmeyen bebeklerde kan dolaşımının yavaşladığı gözlemlenmektedir. Bunun için anne estetik kaygısı taşımadan sağlıklı ve düzenli beslenmelidir. Bol bol meyve ve sebze tüketmeli, aynı zamanda hamileliğe uygun çeşitli egzersizler yapmalıdır. Bunlardan bir tanesi hafif tempo ya da orta tempo yürüyüş olabilir. Bu iki şart sağlandığı sürece annenin kan dolaşımı da bebeğin kan dolaşımı da düzenli olarak normal hızında seyreder.

Diğer olası nedenleri şunlardır:
– Sigara kullanmak
– Egzersiz ve aktivite eksikliği
– Çok fazla abur cubur yeme ile beraber gelişen obezite sorunu
– Bilgisayar önünde çok uzun kalmak (sedanter ve hareketsiz bir yaşam)

Yavaş kan dolaşımının belirtileri şu şekilde sıralanabilir:
– Ellerde, ayaklarda ve parmaklarda soğukluk
– El ve ayaklarda his kaybı
– Merdiven çıkma gibi küçük faaliyetleri bile yaptıktan sonra uyuşukluk hissetme
– Enerjide düşme
– Dayanma gücünde azalma
– Saç dökülmesi ve saçlarda kepeklenme
– Ciltte kuruluk
– Ciltte lekeler
– Hafıza kaybı
– Unutkanlık
– Sürekli uyuklamak
– Baş ağrısı ve kramplar
– Nefes darlığı
– Düzensiz kalp atışı
– Eller, bacaklarda ve ayaklarda kaşıntı
– Yüksek kolesterol
– Yüksek kan basıncı
– El ve ayaklarda şişme
– Açıklanamayan kilo kaybı ve iştah kaybı

Kan dolaşımını hızlandırmak için uygulanabilecek doğal tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

1. Domates:

Domates, kan dolaşımını hızlanmasını sağlayan besinlerden bir tanesi olarak bilinmektedir. İçerisinde bolca bulunan likopen maddesi sayesinde, plak birikimi engellenir ve sağlıklı kan akışının korunmasına yardımcı olur.

2. Fındık:

Fındık, Antep fıstığı, badem ve kaju fıstığı kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olan B3 vitaminini içerisinde barındırır. Yeterli miktarda tüketilmesi halinde kan dolaşımının normal hızda seyrettiği gözlemlenecektir. Bu şekildeki kan dolaşımının hızlanması kan damarlarının genişlemesini sağlayacaktır. Bu da dolaşımın daha rahat olmasını ve hızının korunmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca kandaki düşük yoğunluklu lipoproteinin tekrar normal düzeye dönmesine yardımcı olur.

3. Sarımsak:

Sarımsak, Avrupa, Amerika ve Asya mutfağının en çok kullanılan, yemeklere lezzet katan besinlerden bir tanesidir. Ayurveda ve diğer alternatif tıplarda birçok hastalığın ilacının yapımında kullanılmaktadır. Araştırmacılar, düzenli olarak sarımsak tüketmenin insanların daha iyi bir kan dolaşımına sahip olmasını sağlamaktadır. İçerisindeki bileşenler kan damarlarını genişleterek rahatlatır ve hidrojen sülfür üretimini artırarak alyuvarlar ile etkileşim kurar. Hidrojen sülfit ile beraber artan alyuvar üretimi aynı zamanda kan dolaşımını da arttırır. Çiğ sarımsak tüketmek düşük yoğunluklu lipoproteinin kanda birikmesini azaltır. Ayrıca damarlardaki kan basıncını normal sınırlar içinde tutmak iyi kolesterol seviyesini yükseltir. Bu şekilde kanda trombosit toplanması engellenmiş olur.

4. Acı biber:

Acı biber sadece yemeklere lezzet katmak için değil aynı zamanda, damarlardaki kan dolaşımını hızlandırmak için de kullanılabilecek olan bir baharattır. Kırmızıbiber, acı biber, toz biber ve yeşil biber gibi biber çeşitlerinin tamamı içerisindeki bileşenler sayesinde kanda trombosit birikmesini ve topaklanma oluşumunu engeller. Vücut yapılarına ve diğer organlara kan akışını, damarları genişleterek sağlar. Kalp damarlarındaki kan akış hızını da dengede tutarak sağlıklı bir kalbe sahip olmaya yardımcı olur. Bu şekilde kişinin ayaklarındaki ve ellerindeki yersiz üşüme durumunun önüne geçilmiş olur.

5. Ginkgo:

Gingko çok fazla bilinmeyen ancak içerisindeki güçlü bileşenler sayesinde kan dolaşım sorunlarının çözümünde kullanılabilen bir ottur. Bilişsel işlevler de dahil olmak üzere geniş bir yelpazedeki sorunların başarı ile tedavi edilmesinde büyük rol oynamaktadır. Kan damarlarını genişletir ve kandaki trombosit miktarını düzenleyerek kan dolaşım hızını arttırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda ekstremitelerdeki kan akışını destekleyen küçük kılcal damarlar içindeki mikro kan dolaşımını da teşvik etmektedir.

Ginkgo beyindeki öğrenme, düşünme, bellek ve retina ile ilgili olan fonksiyonları geliştirmeye ve kan dolaşımını teşvik ederek bu bölgelerdeki sorunların önüne geçilmesine yardımcı olur. Bu bitki tentür şeklinde kullanılabildiği gibi aynı zamanda takviye amaçlı imal edilmiş kapsülleri de kullanılabilmektedir. En yaygın kullanım şekli takviye şeklinde kullanılmasıdır. Bu kapsülleri eczanelerden ve genel sağlık merkezlerinde temin edilebilir.

2 Responses to Kan Dolaşımını Hızlandırmak İçin Ne Yapmalı/Yapılmalı?

  1. kan dolasimim iyi degil ayaklarimda kan damarlari var yasm 80 sex duygusu yok tavsiyenizi rica ederim tesekkuler

  2. kan dolasimim iyi degil ayaklarimda kan damarlari var yasim 80 sex dugusu yok tavsiyenizi rica ederim tesekkuler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir