Kanserden Korunma Yolları: Kanser Önleyici Besinler

Kanserden Korunma Yolları: Kanser Önleyici Besinler

kanser önleyici besinler

kanser önleyici besinler

Kansere karşı koruma sağlamak için ilk olarak beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Bazı besinlerin tüketilmesi kansere karşı koruma sağlar ve bağışıklığı güçlendirir.

Kanserden korunmak için nasıl beslenmeli: Kansere karşı koruyan besinler

1 – Kansere iyi gelen sebzeler: Brokoli:

Kanser riskini azaltmak için brokoli yemek faydalı olur. Bu kurusifer sebze, vücutta koruyucu enzimler üretir ve içeriğinde glukosinolatlar olarak adlandırılan bileşikler içerir. Bu enzimlerin her biri kansere yol açan kimyasalları ve kanser riskini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, içerisinde bulunan Sülforafan özelliği, kanser tümörünün büyümesinde yardımcı olan kök hücrelerini hedeflemektedir.

Oregon State Üniversitesi’nde Linus Pauling Enstitüsü’nde 2011 yılında bilim adamları tarafından yapılan bir çalışmada, brokoli içeriğindeki sulforaphane özelliği sayesinde kanseri önlemeye yardımcı olduğu sonucuna varılmıştır.

Brokoli ağız, göğüs, karaciğer, akciğer, mesane, yemek borusu ve mide kanserlerine karşı korumak için etkilidir. Bu yüzden, haftada 2 ya da 3 kez buharda haşlanmış yaklaşık 2 bardak brokoli tüketilmesi önerilmektedir.

2 – Kansere karşı şifalı bitkiler: Yeşil çay:

Yeşil çay, çeşitli kanserlerin riskini azaltmaya yardımcı olan popüler bir içecektir. Yeşil çay içinde bulunan kateşinler, ksantin türevleri, epigallokatekin-3-galat (EGCG) ve epikateşin gibi bileşikler, kanser hücrelerinin gelişimini önlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda yeşil çay, hücrelere zarar veren serbest radikalleri önlemeye de yardımcı olur.

Çin Tıbbı Dergisinde 2008 yılında yayınlanan kanseri önleme ile ilgili çalışmalar, yeşil çayın gastrointestinal, meme, akciğer ve prostat kanserleri üzerinde koruyucu etkilerini ortaya koymaktadır. Ancak, daha ileriye dönük çalışmalara da ihtiyaç vardır. Anti-kanser meyveleri olan yeşil çaydan günde 3 ile 4 bardak içilmelidir. Hatta doktora danıştıktan sonra yeşil çay özleri kullanılabilir.

3 – Kansere karşı koruyan yiyecekler: Domates:

Sulu bir meyve olan domates, likopen için iyi bir kaynaktır ve kanserle mücadelede yardımcı olan güçlü bir antioksidandır. Likopen bağışıklık sistemini güçlendirir ve hücreleri hasardan korur. Aynı zamanda, anormal hücre büyümesinin durdurur. Buna ek olarak, vücutta serbest radikal hasarı önlemek için A, C ve E vitamini bakımından iyi bir kaynaktır.

Beslenme Bilim ve Vitaminology Dergisi’nde 2013 yılında yayınlanan bir çalışmada, araştırmacılar tarafından hem çiğ ve hem de pişmiş domates ile domates bazlı ürünlerin erkeklerde prostat kanserine yakalanma olasılığının düşük olduğu bulunmuştur. Ayrıca, domates meme, akciğer ve mide kanseri riskini azaltmada da etkilidir.

Bu yüzden günlük olarak 1 bardak dilimlenmiş domates tüketmek önerilmektedir. Domatesin anti-kanser yardımlarından maksimum faydalanmak için, aynı zamanda diyet programı içinde domatesi sos, salça ve meyve suyu olarak kullanmak gerekmektedir.

4 – Kanserden koruyan bitkiler: Yaban mersini:

Yaban mersini kanserle savaşan bitkisel besinler ve antioksidanlar açısından çok zengindir. Yaban mersini meyveleri, hücrelere zarar veren ve kanser dahil birçok hastalıklara yol açan serbest radikalleri nötralize etmek için yardımcı olur. Ayrıca, yaban mersini kanser riskini düşürmek için etkili olan C ve K vitamini, manganez ve lif içerir.

Tıbbi Kimya dergisinde Antikanser Maddeleri yayınlanan 2013 yılındaki bir çalışmada, anti-kanser meyve olarak yaban mersini desteklenmiştir. Aynı zamanda klinik öncesi yapılan çalışmalar, yaban mersini meyvelerini kanser önleyici yeteneğini vurgulamak açısından daha fazla ihtiyaç olduğunu belirtmiştir.

Bu meyveler ağız, yumurtalık, kolon, karaciğer, prostat, akciğer, cilt ve meme kanseri de dahil olmak üzere farklı tipteki kanser riskini azaltmaya yardımcı olur.

Anti-kanser yaban mersini meyveleri, günlük olarak ½ yemek kaşığı taze ya da 1 fincan dondurulmuş şeklinde kullanılmalıdır.

5 – Kanserden koruyan besinler: Zencefil:

Zencefil, aynı zamanda, değişik kanser türlerinin riskini azaltmaya yardımcı olur. İçerdiği antioksidan özelliği sayesinde kanserli hücrelerin büyümesini engeller.

BMC Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp dergisinde yayımlanan 2007 yılındaki bir çalışmada, yumurtalık kanseri ile mücadele için teşvik edici etkisi olduğu gösterilmektedir. Bu özelliği sayesinde büyüyen kanseri bloke ederek, hastalığın yayılma kabiliyetini sınırlamaya faydalı olur.

Ayrıca, Beslenme British Journal of yayınlanan 2012 yılındaki bir çalışmada, zencefil prostat kanserini önlemede de etkili olduğu bulunmuştur.

Bu süper besin, kolorektal, akciğer, göğüs, deri ve pankreas kanserleri başlamasını da önleyebilir. Tedavi için, günlük 2-3 bardak zencefil çayı içmek ve yemek gerekir. Ancak, bir takviye almak istenmesi durumunda her zamanki gibi bir doktora danışmak önerilmektedir.

6 – Kansere karşı şifalı bitkiler: Sarımsak:

Sarımsak çeşitli kanser riskini azaltmak için yararlı olabilir. İçerisinde her biri kükürt ve arjinin olmak üzere oligosakaritler, flavonoidler ve selenyum gibi bileşenler bulundurur. Düzenli sarımsak alımı kanserli hücre büyümesinin ilerlemesini yavaşlatabilir.

Amerikan Kanser Araştırma Derneği tarafından 2013 yılında yapılan bir çalışma, çiğ sarımsak tüketimi ile akciğer kanseri arasında koruyucu bir ilişki olduğu sonucuna varmıştır.

Ayrıca, Klinik Beslenme dergisinde American Society for yayınlanan 2000 yılındaki bir çalışma, yüksek miktarda çiğ ya da pişmiş sarımsak alımının, mide ve kolorektal kanserlere karşı koruyucu bir etki kazandırdığını belirtmiştir.

Anti-kanser faydaları için, çiğ ve pişmiş sarımsak ile sarımsak takviyesi daha etkilidir. Yani, bu ölümcül hastalığı önlemek için sarımsak yemeye başlamak gerektiği önerilmektedir.

7 – Kanseri önleyen gıdalar: Ispanak:

Ispanak lutein (organik renklendirici) bakımından zengin bir kaynaktır ve vücudu kansere karşı korumada önemli bir rol oynayan bir antioksidandır. Buna ek olarak, ıspanak içerdiği zeaksantin ve karotenoidler ile serbest radikal hasarına karşı vücudu korumak için yardımcı olur. Ayrıca ıspanakta bulunan beta-karoten, A vitamini, folat ve lif de kanseri önlemede önemli bir rol oynamaktadır. Ağız, yumurtalık, akciğer, rahim, kolorektal, özofagus ve mide kanserlerine karşı koruyucu özelliğine karşı bu koyu yeşil yapraklı sebzenin düzenli alımı önemle tavsiye edilmektedir. Bu yüzden, haftada birkaç kez 1 fincan ıspanak yenmesi gerekir. Ispanak, salata, çorba ya da karışık sebze suyuna eklenebilir. Ispanak vücutta demir ve kalsiyum emilimini engelleyebilir. Oksalik asit yüksek olmasına neden olması dolayısıyla ıspanak yerken, bir bardak portakal suyu ya da domates suyu içmek gerekmektedir.

8 – Kanseri önleyen meyveler: Nar:

Anti-kanser faydaları olan başka bir süper meyve olan nar, içeriğinde yüksek miktarda antioksidan bulundurur. Bu sulu meyve ayrıca hücresel biyokimya modüle yardımcı olan fenoller, flavonoidler, antosiyaninler ve tanenlerden oluşan bir karışıma sahiptir. Nar içeriğindeki polifenoller ile özellikle kanser oluşmasında ve ilerlemesinde rol alan çeşitli biyolojik olayları kontrol altında tutmak için yardımcı olur. Nar, meme, kolon, karaciğer, deri ve prostat kanseri riskini azaltmada oldukça etkilidir. Kanser ile mücadele için, nar suyu içmek ya da meyve salatasına ve tahıllara ekleyerek bu meyveyi tüketmek önerilebilir.

9 – Kansere karşı koruyan yiyecekler: Ceviz:

Kanser riskini azaltan başka bir süper besin olarak ceviz önerilebilir. Ceviz, sağlıklı polifenoller ve antioksidan özellikleri ile birlikte iyi miktarda fitokimyasallar içerir. Aynı zamanda ceviz, ellagitannins, gama-tokoferol, ve alfa-linolenik asit gibi anti-kanser bileşikleri bakımından oldukça zengindir.

Kanser Araştırma çalışma için 2012 yılında Amerikan Enstitüsü, cevizin hayvanlarda meme kanserini önlemeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Ayrıca, prostat ve cilt kanseri riskini de azaltabildiğini de açıklamıştır. Bunun için, günlük anti-kanser meyvesi olan 7 kabuklu ceviz yemek tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra salatalar, çorbalar ya da hazırlanan kokteyllerin içine ceviz eklenebilir.

10 – Üzümler:

Üzümler ve yanı sıra üzüm çekirdeği ekstreleri, anti-kanser avantajlar sağlayan, antioksidan bakımından zengin bir meyvedir. Üzüm anti-enflamatuar özellikleri sayesinde, kanserin iki ana nedeni olan kronik oksidatif stres ve kronik enflamasyonu önlemek için etkilidir.

Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi’nde yayınlanan 2005 tarihli bir çalışmaya göre, misket üzümlerinde bulunan polifenoller, anti-kanser özellikleri sergilemektedir.

Ayrıca, Beslenme Dergisi’nde yayımlanan 2009 yılındaki bir çalışmada, üzüm ve üzüm bazlı ürünlerin içeriğinde çeşitli anti-kanser maddelerinin mükemmel kaynakları olduğu sonucuna varılmıştır. Tedavi için, günlük bir bardak üzüm tüketmek önerilmektedir. Ancak, üzüm çekirdeği ekstresi almak istenmesi durumunda, doğru doz kullanmak için doktora danışmak gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir