Karın Gerdirme Ameliyatı: Karın Germe Estetiği

Karın Gerdirme Ameliyatı: Karın Germe Estetiği

Karın germe estetiği

Karın germe estetiği

Fazla kilolar ya da hızlı kilo verilmesi karın bölgesindeki cildin sarkmasına neden olabilir. Bu sarkmayı azaltmak için genellikle kozmetik ürünler kullanılır. Ancak bu ürünler uzun vadede sonuç verir ve kimyasal içerdikleri için cilt yapısının bozulmasına neden olabilir. Karın bölgesini germek için daha kalıcı çözümler aranıyorsa karın germe estetiği tercih edilebilir.

Karın germe ameliyatı öncesi dikkat edilmesi gerekenler:

Karın germe ameliyatından önce herhangi kullanılan bir ilaç varsa ya da kronik sağlık sorunları mevcutsa doktora bu konuda mutlaka bilgi verilmelidir. Ayrıca operasyondan 3 hafta öncesinde ve sonrasında sigara içilmemelidir. Sigara içilmesi iyileşme sürecini yavaşlatır.

Karın germe nasıl yapılır: Karın gerdirme estetiği:

Karın germe estetiğinde hastaya narkoz uygulanır. İşlem sırasında ise kasık bölgesine yakın karın alanına kesi yapılır. Bu kesi ile fazla deri alınır. Ardından cilt gerilir ve sabitlenir. Uygulama karnın durumuna göre mini karın germe ya da tam karın germe olarak gerçekleştirilebilir. Karın germe ameliyatından sonra 1 gece hastanede kalınması gerekebilir.

Karın germe ameliyatı sonrası:

Karın germe ameliyatından sonra iyileşme süreci biraz zaman alabilir. Ayrıca kesi alanlarında şişlik ya da morarmalar da olabilir. İlk hafta oturuş ve yatış pozisyonlarına dikkat edilmelidir. Ayrıca cildin sıkılığını korumak için korse benzeri kıyafetlerin giyilmesi gerekebilir. Kesi alanı bandajlıdır. Bu bandaj gün içerisinde yenilenerek pansuman yapılması gerekebilir. Fiziksel işler için 2 ila 4 hafta beklenmesi gerekebilir. Genellikle 2 haftanın sonunda hasta ruitn hayatına geri döner. Ayrıca ameliyattan sonra yıkanma ve egzersize başlama zamanı için mutlaka doktora danışılmalıdır. Yorucu egzersizlerden uzak durulması önerilir. Bu süreç 1 ayı bulabilir.

Karın germe ameliyatı kimlere yapılır?

Karın germe ameliyatı genellikle gebelik sonrası uygulanmaktadır. Ayrıca yoğun kilo kaybından sonra da uygulanabilir. Ancak gebelik öncesinde yapılması önerilmez. Doğum sırasında çeşitli komplikasyonlara neden olabilir.

Karın germe ameliyatı sonrası ödem olur mu?

Karın germe ameliyatlarından sonra ödem oluşması normaldir. Bu ödemin azaltılması için su tüketiminin artırılması önerilir. Ayrıca beslenme düzenine de dikkat edilmelidir. Özellikle C vitamini içeren gıdaların tüketilmesi önerilir. Bu besinlerin tüketilmesi bağışıklığı güçlendirir ve iyileşme sürecini hızlandırır. Tuz tüketimi de kısıtlanmalıdır. Fazla tuz tüketilmesi ödemi artıran nedenler arasındadır. İyileşme dönemi boyunca tam dik duruş önerilmez. Hafif öne doğru eğik durulması iyileşme sürecini hızlandırır. Şişlikler ve yara izleri geçtikten sonra dik duruşa geçilebilir. Bu süreç ise yaklaşık 2 haftayı bulabilir.

Karın germe ameliyatının yan etkileri:

Her estetik ameliyat da olduğu gibi karın germe estetiğinde de bazı riskler ve yan etkiler vardır. Görülebilecek yan etkiler şunlardır:

Karın içi kaslarında olası kanamalar

Kesi alanlasında olası enfeksiyon

Karın bölgesinde sıvı birikimi

Ciltte izler

Narkoza bağlı yan etkiler

Kesi alanlarında uyuşukluk ya da his kaybı

Ciltte renk ve ton değişiklikleri

Karın bölgesindeki sarkmalar için en etkili ve kalıcı çözüm karın germe ameliyatlarıdır. Ancak bu ameliyatlar alanında uzman ve eğitimli kişiler tarafından yapılmalıdır. Başarısız uygulamalar istenmeyen sonuçlara ve ciddi yan etkilere neden olabilir. Fazla kilolar söz konusu olduğunda karın germe ameliyatı ile birlikte liposakşın gibi yağ aldırma uygulamaları da yapılabilir. Eğer karın bölgesinde sarkma ya da yağlanma varsa bir cerraha başvurulmalıdır. Cerrah kişi için en uygun tedavi yöntemini belirleyerek tedaviye başlayacaktır. Ameliyatlardan sonra doktor tavsiyelerine uyulmalıdır. Olası şişliklerin ve morlukların azaltılması için doktora da danışılarak buz kompresi uygulanabilir. Ayrıca olası ağrıları azaltmak için doktor ağır kesiciler ve antibiyotikler de verebilir. İyileşme sürecinde yorucu egzersizlerden uzak durulması gerektiği ve sağlıklı bir beslenme planına uyulması gerektiği unutulmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir