Kilo Almak İçin Ne Yemeliyiz: Kilo Almanın Yolları

Kilo Almak İçin Ne Yemeliyiz: Kilo Almanın Yolları

Kilo almanın yolları

Kilo almanın yolları

Kilo almak, kilo vermek kadar zordur. Genellikle fazla kilolar nedeni ile kilo vermek için diyet listelerine başvurulsa da aşırı zayıflık durumunda da uygun bir diyet programına uyulması gerekir. Zayıflık, bağışıklığı olumsuz etkilerken aynı zamanda estetik açıdan da rahatsız edicidir. Kilo verilmesinin nedenleri arasında stres, öğün atlanması, genetik faktörler, uyku eksikliği, aşırı fiziksel aktivite, zayıf sindirim sistemi, yetersiz beslenme, tüberküloz, kanser, diyabet, hipertiroidi, hormonal dengesizlikler ya da iştahsızlık gibi sağlık sorunları yer alır. Ayrıca iştahsızlık, halsizlik ve yorgunluk gibi belirtiler zayıflık durumunda ortaya çıkabilir. Kilo akmak ve sağlıklı kiloya ulaşmak için uygun ve sağlıklı bir beslenme planına uyulmalıdır. Bazı besinlerin mutlaka beslenme düzeninde olması gerekir.

Kilo almak için ne yapılmalı: Kilo almak için liste:

Kilo aldıran yiyecekler: Badem sütü

Kilo almak ve sağlıklı bir şekilde kilo alınması için badem sütü tüketilmesi önerilir. Badem sütü doymamış yağlar içerir. Bu içeriği ile sağlıklı yağların alınmasını sağlar. 1 bardak badem sütünde yaklaşık 10 gram protein vardır. Badem sütü 5 dakika kaynatılarak tüketilebilir. Özellikle kuru incirle birlikte günde iki kez, iki ay boyunca tüketilmesi önerilir.

Kilo aldıran meyveler: Muz

Muz kalorisi yüksek meyvelerden biridir. Kilo almak için öğün aralarında tüketilebilir. Bir bardak yağsız süt ile birlikte de tüketilebilir.

Kilo aldıran besinler: Fıstık ezmesi

Fıstık ezmesi sağlıklı besinler arasındadır. Yağlanmaya neden olmadan kas gelişimini artırarak kilo alınmasını sağlar. Kahvaltıda 1 yemek kaşığı fıstık ezmesi ile 2 dilim çavdar ekmeği tüketilebilir. Özellikle bir bardak yağsız süt ile birlikte tüketilebilir.

Kilo almak için önerilen besinler: Patates

Kilo almak için sağlıklı karbonhidratlar tüketilmelidir. Sağlıklı karbonhidrat içeren besinlerden biri de patatestir. Patataes sağlıklı nişasta içerir. Haftada 2 kez patataes kızartması diğer günlerde fırında ya da haşlama patates tüketilebilir. Alternatif olarak haşlanmış patates, salatalık ve domates gibi besinler ile karıştırılarak salata olarak da tüketilebilir.

Kilo almanın yöntemleri: Fasulye

Fasulye lif, karbonhidrat ve protein açısından zengin bir besindir. Bu içeriği ile beslenme programına eklenmesi önerilir. Özellikle fasulye, mercimek ve barbunya gibi bakliyatların tüketilmesi önerilir. bu besinler içerdikleri protein ile kas gelişimini artırır. Aynı zamanda yağlanmaya neden olmaz. Bu şekilde daha sağlıklı kilo alınmasını sağlar. Kilo almak için 2 ay boyunca fasulye çorbası da tüketilebilir.

Kilo alma diyet: Mango

Mango da sağlıklı yağlar içeren besinler arasındadır. Mango ve süt blenderdan geçirilerek düzenli olarak tüketilebilir. Mango öğün aralarında atıştırmalık olarak da tüketilmesi önerilen meyvelerdendir.

Kilo almaya yardımcı diyet: Yumurta

Yumurta protein açısından en zengin besinlerden biridir. Bu içeriği ile kilo alma sürecinde tüketilmesi önerilir. Her gün kahvaltıda haşlanmış yumurta ya da sebzeli omlet tüketilebilir. Yumurtanın sarısı kolesterolün yükselmesine neden olsa da yumurta akının böyle bir etkisi yoktur. Yumurta akı aksine protein açısından zengin olan kısımdır. Bu nedenle omlet yapılırken 1 adet yumurta sarısı ile 2 ya da 3 adet yumurta akı kullanılabilir.

Kilo almak için neler yemeli: Sağlıklı yağlar

Kilo alma diyetinde sağlıklı yağlar tüketilmelidir. Tereyağı ve zeytinyağı gibi yağlar önerilir. Margarin ve çiçekyağı gibi yağların tüketilmesi önerilmez.

Kilo aldıran gıdalar: Üzüm ve İncir

İncir çoklu doymamış yağlar içerir. Bu içeriği ile diyete eklenmesi önerilir. Kuru üzüm de iştahın açılmasını sağlar. 6 adet kuru incir ve 30 gram kuru üzüm 1 kase suda bir gece bekletilir. Ertesi sabah süzülür ve gün içerisine bölünerek tüketilir. İncirler ve kuru üzümler de tüketilir.

Kilo almak için egzersiz

Kilo alma sürecinde yağ alımının engellenmesi ve kas hacminin artırılarak kilo alınması için düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır. Düzenli egzersiz ve spor metabolizmayı hızlandırır. Özellikle kardiyo egzersizleri ve aerobik egzersizleri yapılabilir. Ayrıca bisiklet egzersizleri, tempolu yürüyüş, yüzme ve dans gibi egzersizler de yapılabilir.

Kilo alma yöntemleri: Yoğurt

Yoğurt sağlıklı ve besleyici gıdalardan biridir. Zengin bir protein kaynağıdır. Bu içeriği kilo beslenme programına eklenmesi önerilir. Her gün düzenli olarak öğün aralarında ya da yemeklerin yanında yoğurt tüketilebilir.

Kilo aldıran meyve suları

Kilo almak için düzenli olarak meyve suları tüketilebilir. Özellikle kalorisi yüksek meyve suları tüketilebilir.

Tavuk ve hindi göğüs eti

Tavuk göğüs eti ve hindi göğüs eti protein içeriği yüksek besinler arasındadır. Haftada 4 gün tüketilebilir.

Makarna

Makarna karbonhidrat içerir. Aynı zamanda genel sağlık için faydalı olan vitaminler ve mineraller de içeri. Alınan günlük kalori miktarının artmasını sağlar. Düzenli olarak haftada birkaç kez makarna tüketilebilir.

Kilo aldıran meyveler: Avokado

Avokado da sağlıklı yağlar içeren besinlerden biridir. Kalorisi yüksektir. Enerji seviyelerinin artmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kalp ve damar sağlığı için de faydalıdır. Avokado genel sağlık için faydalı olan sağlıklı yağlar, E vitamini, folik asit ve potasyum içerir.

Tam buğday ekmeği

Beyaz un ürünleri yerine tam buğday ürünleri tüketilmelidir. Beyaz ekmek tüketilmemelidir. Çavdar ekmeği ya da kepekli ekmek de tercih edilebilir.

Elma

Elma lif açısından zengin bir besindir. İçerdiği lifler ile sindirim sistemini güçlendirir. Aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırır. Enerji seviyeleri üzerinde de olumlu etkileri vardır.

Zencefil

Zencefil sindirim bozuklukları tedavisinde en etkili çözümlerden biridir. Mideyi iyişetirir ve bağırsak sağlığının korunmasını sağlar. Buna ek olarak iştahı açar. 1 bardak kaynar suyun içerisine biraz rendelenmiş zencefil eklenir. Demlenmesi için 10 dakika beklenir. Ardından süzülür ve içerisine limon suyu eklenerek tüketilir.

Keten tohumu

Keten tohumu omega 3 yağ asileri, sağlıklı yağlar içerir. Enerji seviyelerinin artmasına yardımcı olur. Salata ve yemeklere eklenerek tüketilebilir.

Yağlı peynir

Peynir protein, kalsiyum ve yağ açısından zengindir. Kas gelişimini destekler. Kilo almak için beslenme düzenine mutlaka eklenmesi önerilir.

Kuşkonmaz

5 gram kuşkonmaz tozu 1 bardak kaynatılmış süte eklenerek tüketilebilir. 2 ay boyunca her gün düzenli olarak tüketilmesi kilo almaya yardımcı olacaktır.

Ginseng bitkisi

Bu odunsu antik bitki birçok sağlık sorununda kullanılır. Şifa verici özelliklerinin yanı sıra ideal kiloya çıkmaya da yardımcı olur. Vücudun yağ dengesini korur ve sağlıklı kilo alınmasını sağlar. Bir bardak ılık süt ile birlikte tüketilebilir. 1 ay boyunca günde sadece 1 bardak tüketilmelidir.

Kilo aldıran bitkiler: Karahindiba kökü

Karahindiba kökü kilo almaya yardımcı bitkilerden biridir. İştahı artırmaya yardımcı olur. 1 bardak kaynar suyun içerisine eklenerek çay şeklinde demlenebilir. Tat katmak için bal ya da limon suyu eklenebilir. Günde en fazla 2 bardak tüketilmelidir. Bu çay yağ yakımını hızlandırırken aynı zamanda kabızlık, safra taşı, dispepsi gibi sağlık sorunlarını azaltır.

Kantaron bitkisi

Kantaron kökü yıkanır ve küçük parçalar halinde kesilir. Ardından 20 dakika kadar su içerisinde kaynatılır. Soğuması beklendikten sonra süzülür ve tüketilir.

Devedikeni

Devedikeni bitkisi sindirim sistemini geliştirir ve iştah artırır. Çay şeklinde tüketiebilir. Ancak tüketilmeden önce hem bir aktara hem de doktora danışılmalıdır.

Papatya çayı

Papatya çayı da kilo almak için beslenme düzenine eklenmesi önerilen bitkisel çaylar arasındadır. İştahı artırırken aynı zamanda sakinleştirici ve yatıştırıcı özellikleri de vardır. Bir bardak kaynar suya biraz papatya eklenir. 10 dakika demlenmesi beklenir. Süzülür ve içerisine limon suyu eklenerek tüketilir.

Kilo almak için yapılması gerekenler:

Gün boyu öğün sayısı artırılabilir.

Lif ve protein açısından zengin besinler tüketilmelidir.

Stres düzeyleri azaltılmalıdır.

Öğlen en az bir saat uyunması önerilir.

Her gün düzenli olarak 10 ila 14 bardak su tüketilmelidir.

Bol bol taze meyve ve sebze tüketilmelidir.

Düzenli olarak yoga egzersizi yapılabilir.

Sigara içilmemelidir.

Yemekten önce herhangi bir içecek tüketilmemelidir. Bu iştahın azalmasına neden olur.

Öğün atlanmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir