Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı: Bitki Çayları İle Kilo Verme

Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı: Bitki Çayları İle Kilo Verme

bitki çayları ile kilo verme

bitki çayları ile kilo verme

Kilo vermek için ne içilmeli?

Dünya genelinde görülen en yaygın sorunlardan biri obezitedir. Obezite ve obezite tanısı konmamış aşırı kilolu olma durumu neredeyse tüm ölümcül hastalıkların temel etkeni olarak gösterilebilmektedir. Bu yüksek hayati risk içeren sağlık sorunlarının başında kalp krizi gelmektedir. Fazla kilolar kalp krizi, ritim bozukluğu, damar tıkanıklığı ve diğer birçok kalp ve damar hastalığının ana sebebidir. Bunların yanı sıra vücut ağırlığının artması da kişinin kemik ve kas sağlığını olumsuz etkileyecektir. Artan yük kemiklerin üzerine daha çok baskı olmasına ve kasların daha sert ve sık gerilmesine neden olur. Zorlanan kemik ve kaslar dayanıklılığını yitirerek kısa sürede iskelet sisteminde zafiyete neden olur.
Ayrıca, kilolu olan kişilerin hareket alanı da kısıtlıdır. Uzun süre yürüyemezler. Belli bir kiloya kadar çok kısa süreli ve yavaş koşarlar. Belli bir kilo endeksinden sonra hiç koşamazlar. Normal kilolu insanların hacmine göre tasarlanmış birçok ulaşım aracında yer bulmakta zorluk çekebilirler.
Ağırlığın fazla olması nedeniyle ayak tabanlarına da büyük iş düşer. Oldukça yüksek bir baskı altında olan ayaklarda da deve dikeni, ciddi nasır tabakaları, açık yaralar, kemiklerde şekil değişiklikleri ve dolaşım bozuklukları görülebilir.
Tüm bu sağlık sorunlarından kurtulmak için kilo almanın önlenmesi ve kilo alındıysa alınan kilonun eritilmesi gerekmektedir. Tabii ki yağ eritmek için gerekli olan 2 temel etken vardır. Biri sağlıklı beslenme, diğer ise doğru ve düzenli olarak uygulanan egzersiz planıdır. Ancak bunların yanı sıra kişinin vücudunu da kilo vermeye hazır hale getirerek kilo verme sürecini kolaylaştıracak yöntemlerin uygulanabilir. Doğal bitki çayları bu işlem için biçilmiş kaftandır. Birçok bitki çayının bileşenleri gereği vücut metabolizmasını hızlandırıcı ve vücut direncini arttırarak sistemsel fonksiyonları düzenleyici etkisi vardır. Bu etkilerden yararlanarak günlük olarak daha fazla kalori yakmak ve kısa zamanda kilo vermek mümkündür. Ancak bitki çaylarının yanlış kullanımında bazı yan etkileri de olabilir. Bu yan etkilerden korunmak için bitki çayların doğru şekilde ve sıklıkta içilmesine özen gösterilmelidir. Herhangi bir bitki çayı tüketimi sonrasında deride kızarıklık ve şiddetli kaşıntı, baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma gibi etkenler görülürse kullanılan bitki/bitki çayı ile birlikte hemen doktora başvurmak gerekmektedir. Ancak güvenilir yerlerden temin edilen bitkiler ya da bitki çayı poşetleri ile hazırlanan çayların doğru sıklıkta tüketilmesi ile alerji olmadığı sürece hiçbir yan etki görülmez. Çeşitli alerjenlere karşı reaksiyon gösteren kişilerin kullanacağı bitkiye karşı da alerjisi olup olmadığını öğrenmesi için doktora başvurması önerilir.

Kilo vermeye yardımcı bitkiler: Kilo verdiren bitki çayları

Kilo vermek için düzenli olarak kullanılabilecek bitki çayları şu şekilde sıralanabilir:

1 – Kilo vermek için bitki çayları: Rezene çayı:

Daha az yemek yiyerek kilo vermek mümkündür. Ancak az yemek yeme durumu kişide çeşitli besin maddelerinin eksikliklerinin görülmesine neden olabilir. Bu eksikliklerin karşılanabilmesi için kullanılabilecek bitki çaylarından bir tanesi rezene çayıdır.

Kilo vermek için içilebilecek olan rezene çayının aynı zamanda sağlık açısından birçok avantajı vardır. Özellikle içerisinde bulundurduğu besin maddeleri kişinin birçok eksikliğini gidermesini sağlar.
Rezenenin içerdiği besin maddeleri şu şekilde sıralanabilir:

– Magnezyum

– Potasyum

– Kalsiyum

– C vitamin

– B vitamini

Diğer besin maddelerine göre B vitaminini çok daha fazla içermektedir. Bu yüksek B vitamini içeriği kişinin metabolizma hızını arttırmasına ve buna rağmen tok hissetmesine yardımcı olur. Tokluk hissi daha az yemek yemeyi sağladığı için kişinin kilo verme süreci hızlanır. Ek olarak içerisindeki antioksidan ve antiseptik bileşenleri ile vücudu toksinlerden temizler. Kişiyi terleterek toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Bu da vücut direncini arttıran, son derece önemli bir etkidir.

Rezene çayı çeşitli şekillerde hazırlanabilir. Rezene çayının hazırlanış yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

Zayıflatan bitki çayı:

– 1 çay kaşığı rezene tohumu 2 çay kaşığı ısırgan yaprağı tozu ile bir kasenin içerisinde iyice karıştırılır.

– Bu karışım 3 bardak kaynar suya ilave edilerek 3 dakika kadar demlenmesine izin verilir.

– Karışım ile 1 çay bardağı doldurulur. İsteğe bağlı olarak içerisine 1 çay kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı bal eklenebilir.

– Bu çayın etkilerinin verimli olarak elde edilebilmesi için düzenli olarak tüketilmesi çok önemlidir. Düzenli olarak her gün 1 ya da 2 fincan içilmesi kilo vermek için yeterli olacaktır. Fazlası idrar yolunda sorunlar görülmesine neden olabilir.

Zayıflamak için bitki çayı:

– Rezene tohumu (4 çay kaşığı) alın ve bu ocakta (2 tane) kaynar suda dökün.

– Isı azaltın ve sonra yaklaşık 5 dakika kaynatın.

– Bu ateşten alın ve sonra yaklaşık 5-7 dakika için kapağı.

– Son olarak bu çay strain ve bu ikisinden biri Iced veya sıcak için hakkında 3-4 kere-de gün içinde tüketmek.

– Düzenli olarak kilo kaybı yardım almak için çayını iç.

2 – Zayıflama çayları: Sarımsak çayı:

Sarımsak çayı da kilo vermek için tüketilebilecek en etkili bitki çaylarından bir tanesidir. Bu esans etkisi bol olan besinin iştah kapatıcı etkisi vardır. İştahın kapanması ile kişinin kilo vermesi çok daha kolay hale gelir. Yağ metabolizması üzerindeki etkileri sayesinde depolanan bölgesel yağların erimesine katkıda bulunur. Adrenalinin üretimini destekleyen leptin üretiminin artmasını sağlar.

Tüm bunların yanı sıra onarıcı ara bileşenler açısından da son derece zengindir. İçerisinde yüksek miktarda antioksidan türleri, antibiyotik phytocide ve kolesterol düzeylerini (iyi ve kötü kolesterol) kontrol eden alicin gibi maddeler ile hem vücut sağlığını korur hem de kişinin kilo vermesine yardımcı olur. Antioksidan türleri sayesinde vücutta biriken toksinin atılmasını sağlar. Bu sayede metabolizma hızı artar ve aynı oranda vücut direncinde de artış görülür. Vücut direncinin artması ile birçok hastalığa yakalanma riski bir hayli düşer.

Sarımsak çayının etkilerinden faydalanabilmek için doğru hazırlanması önemli bir etkendir. Bu bitki çayının yapılışı şu şekildedir:

– 1 su bardağı su bir cezve ya da küçük bir tencerenin içerisinde 2 – 3 dakika boyunca kaynatılır.

– Kaynadıktan sonra kapağı kapatılarak 5 dakika boyunca ısıtılmaya devam edilir.

– Sonrasında tekrar ısıtılan bu suyun içerisine 2 – 3 diş sarımsak ve bir tutam karanfil eklenir.

– Bu şekilde kapağı kapatılarak yaklaşık 5 – 10 dakika boyunca demlenmesi için kısık ateşte ısıtılmaya devam edilir

– Sonrasında bir süzgeç yardımı ile fincana çay doldurulur. Tüketilmeden önce isteğe bağlı olarak içerisine 1 çay kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı bal eklenebilir.

– İsteğe bağlı olarak eklenen bu malzemelerden sonra iyice karıştırılır ve çok soğumadan tüketilir.

– Günlük 1 ya da 2 fincan tüketilerek kısa sürede kilo vermek mümkündür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir