Kistik Sivilceye Ne İyi Gelir: Kistik Akne Bitkisel Tedavisi

Kistik Sivilceye Ne İyi Gelir: Kistik Akne Bitkisel Tedavisi

kistik sivilce tedavisi

kistik sivilce tedavisi

Kistik akne neden olur?

Kist sivilceler oldukça acı verir ve normal formdaki sivilcelere göre daha yavaş geçer. Cildin fazla yağ üretmesi ya da fazla yağlı besinlerin tüketilmesi nedeni ile oluşabilir. Bu tür sivilceler için bitkisel çözümler uygulanabilir.

Kistik akne nasıl geçer: Kistik akneye doğal çözüm

Kistik akne için maske: Bal:

– Bal içerdiği enzimler ile ciltteki bakterilerin ölmesini sağlar. Aynı zamanda ciltteki sebum miktarını dengeler. Bu nedenle kistik akne durumunda özellikle önerilir. Cildin onarılmasına yardımcı olur ve iltihabı hafifletir. Sağlam ve güçlü anti bakteriyel özelliklere sahiptir. Antioksidan özellikleri de vardır. Ciltteki toksinlerin ve serbest radikallerin dışarı atılmasını sağlar.

– ½ çay kaşığı bel ile 1 çay kaşığı toz tarçın iyice karıştırılır. Elde edilen macun sivilcenin üzerine uygulanır. Yaklaşık 10 dakika kadar ciltte kuruması beklenir. Ardından alan ılık su ile durulanır. Bu uygulama 1 hafta boyunca her gün birkaç kez düzenli olarak yapılabilir.

Sivilce için ne yememeli?

– Kistik aknenin azaltılması için beslenme düzeninde bazı değişiklikler yapılabilir. Özellikle şekerli ve yağlı gıdalardan uzak durulması önerilir. Baharatlı gıdalar, yağlı gıdalar ve kızartma besinlerden uzak durulmalıdır. Yağlı süt ve süt ürünlerinin de tüketilmesi önerilmez.

– Bol bol su içilmelidir. Her gün düzenli olarak 3 litre su tüketilebilir.

– A vitamini ve E vitamini açısından zengin gıdalar mutlaka beslenme düzenine eklenmelidir. C vitamini açısından zengin gıdalar da tüketilmelidir.

– Taze yeşil sebzeler, taze meyveler ve fasulye ile kepekli tahıllar tüketilmelidir.

Kistik sivilcelere çözüm: Yeşil çay:

– Kistik akne için yeşil çay da önerilir. Yeşil çay içerdiği antioksidanlar ile cildin onarılmasını sağlar. Aynı zamanda cilt yapısını besler ve nemlendirir. Ciltteki kir ve bakterilerin arınmasına yardımcı olarak kistik akne oluşmasını engeller. Güçlü anti inflamatuar özellikleri de vardır.

– Yeşil çay demlenir. Soğuması beklendikten sonra pamuk yardımı ile cilde uygulanır. Bir süre ciltte kuruması beklenir. Ardından cilt ılık su ile durulanır. Uygulama günde birkaç kez düzenli olarak yapılabilir.

Kistik sivilceye ne iyi gelir: Neem yaprakları:

– Kistik akne için önerilen bir diğer çözüm nane yapraklarıdır. İçerdiği enzimler ile anti mikrobiyal etkiler gösterir. İnflamasyonu ve var olan ağrıyı azaltır. Ayrıca kan arındırıcı ve antiseptik özellikleri de vardır.

– 5 damla neem yağı etkilenen cilde uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve alan ılık su ile durulanır.

– Alternatif olarak bir litre suyun içerisinde neem yaprakları kaynatılır. Daha sonra süzülür ve bu su pamuk yardımı ile etkilenen cilt alanlarına uygulanır. 15 dakika ciltte bekletilir ve alan su ile durulanır. Uygulama her gün düzenli olarak 2 kez yapılmalıdır.

Kistik sivilceler için  lavanta yağı:

– Lavanta yağı da kistik akne tedavisinde önerilir. Cilt sağlığının korunmasına yardımcı olurken aynı zamanda cildin onarılmasını sağlar. İltihabı ve akne izlerini azaltır.

– Birkaç damla lavanta yağı kistik akne üzerine uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir. Daha sonra cilt ılık su ile durulanır.

Sivilceler kil maskesi:

– Kil ciltteki kirin ve bakterilerin arınmasını sağlar. Cildi temizler. Bu içeriğinin yanı sıra cildin yağ dengesinin de korunmasını sağlar. Bu nedenle kistik akne tedavisinde önerilir.

– Biraz kil ile bal karıştırılır. Elde edilen karışım macun kıvamında cilde uygulanır. Bir süre ciltte kuruması beklenir. Daha sonra cilt ılık su ile durulanır. Uygulama her gün düzenli olarak yapılabilir. En az 1 hafta boyunca uygulamaya devam edilmelidir.

Karbonat:

– Karbonat güçlü anti inflamatuar ve antiseptik özellikleri ile bilinir. Bu özellikleri ile kistik akne tedavisinde son derece etkilidir. Ölü cilt hücrelerinin ciltten arındırılmasına yardımcı olur. Cildin ph ve yağ dengesini de korur.

– 1 çay kaşığı karbonat ile biraz salatalık suyu karıştırılır. Elde edilen karışım cilde macun olarak uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir