Kolon Temizliği Nasıl Yapılır: Bitkisel Kolon Temizleyiciler

Kolon Temizliği Nasıl Yapılır: Bitkisel Kolon Temizleyiciler

bitkisel kolon temizleyiciler

bitkisel kolon temizleyiciler

Bağırsak temizleme yolları:
– Lavman
– Müshil
– Bitkisel Çaylar
– Enzimler
– Magnezyum

Bağırsak temizliği nasıl yapılır: Bağırsak temizleyen yiyecekler 

1. Bağırsak temizleyen meyveler: Elma suyu:

Elma suyu bağırsak ve sindirim sağlığı için en etkili çözümdür. Bağırsak hareketlerini teşvik eder ve karaciğer ile sindirim sistemi sağlığını geliştirir. Ayrıca sindirim sisteminde toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Sabahları kahve yerine taze elma suyu tüketilmesi önerilir. Gün içerisinde de birkaç kez elma suyu tüketilebilir. Haftada bir kez katı yiyecekler yenmek üzere haftanın geri kalan zamanlarında elma suyu ile beslenilebilir. Elma suyu yerine erik suyu da tüketilebilir.
– Gün içerisinde birkaç kez taze elma da tüketilebilir. Lif içeriği ile elma sindirim sisteminin ve kolonların temizlenmesine yardımcı olur.
– Elma diyeti yapılırken biraz haşlanmış brokoli, lahana, kahverengi pirinç, kuşkonmaz, ıspanak, yeşil bezelye ve somon gibi gıdalar da tüketilebilir.

2. Bağırsak temizleyen yiyecekler: Yoğurt:

Her gün bir fincan yoğurt tüketilmesi önerilir. Yoğurt canlı kültürler içerir. Bu içeriği ile bağırsaklardaki bakterilerin ölmesine yardımcı olur. Ayrıca yoğurt kalsiyum açısında da zengindir ve kolon astarındaki hücrelerin büyümesini teşvik eder. Bir kase yoğurda bir fincan kadar elma, kiraz ve muz eklenerek de tüketilebilir. Şişkinlik ve hazımsızlık gibi sorunlarda da yoğurt tüketilebilir.

3. Bağırsakları temizleyen gıdalar: Lifli besinler:

Lifli gıdalar tüketilmelidir. Lif içeren gıdalar bağırsakların temizlenmesine yardımcı olur. Lif bol tüketildiğinde zararlı toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Özellikle yulaf, ahududu ve armut gibi besinler tüketilebilir. Ayrıca bezelye, brokoli ve enginar da beslenme düzenine dahil edilmelidir.

4. Bağırsak temizleyen sebzeler: Çiğ sebze suyu:

Gün içerisinde çiğ sebze suyu tüketilmesi önerilir. Çiğ sebze suyu kolonların temizlenmesine yardımcı olur. Bağırsaklardaki toksinlerin dışarı atılmasını sağlar. Aynı zamanda vücudun nem ihtiyacını karşılamada yardımcı olur.

5. Bağırsakları temizleyen içecekler Limon suyu:

İştah açıcı özellikleri ile limon suyu da kolon sağlığını korumak ve kolonları temizlemek için kullanılabilir. Limon sindirim sistemi için bir iksir gibidir. Doğal antioksidan görevi görür. Aynı zamanda C vitamini ile kolonların sağlıklı çalışmasını teşvik eder.
– Limon suyu, bir tutam deniz tuzu ve bal ile ılık suda karıştırılır. Aç karna tüketilmesi tavsiye edilir.
– Düzenli olarak kullanıldığında kolonların temizlenmesine yardımcı olur.

6. Bağırsakları temizleyen kürler: Deniz tuzu:

Tuzlu su içmek de etkili bir temizleme yöntemidir.
– Deniz tuzu sıcak suyun içine konur ve iyice karıştırılır. Bu su ile karın ve alt karın bölgesine hafifçe masaj yapılır. Tuz solüsyonu ishali tetikleyebilir bu nedenle gün içinde bol su tüketilmesi önerilir.

7. Bağırsak temizleyen bitkiler: Zencefil:

Zencefil de kolon temizliğinde etkili bir çözümdür. Biraz acıya neden olabilir ancak kolonların ve bağırsağın temizlenmesine yardımcı olur.
– Zencefil dilimleri, püre haline getirilir. Vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olmak için bu püreden tüketilir.
– Biraz bal ve su ile zencefil püresi karışımı birlikte günde bir kez de tüketilebilir.
– Alternatif olarak, bitkisel çay olarak rendelenmiş zencefil ile yapılan çay da içilebilir.

8. Su tüketimi artırılmalı:

Soğuk ya da sıcak su tüketimi artırılmalıdır. Günde 10 ila 12 bardak su tüketilmesi önerilir. Su tüketiminin yanı sıra taze meyve ve sebze suları da tüketilebilir.

9. Keten tohumu:

Omega 3 yağ asitleri açısından zengin olan keten tohumu kolon temizlemek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Zengin lif içeriği ile keten tohumu suyu emer ve toksinler ile birlikte mukusun kolon iç duvarlarından atılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kolonları genişletir.
– Bir çorba kaşığı sıcak suya biraz keten tohumu eklenir. İyice karıştırıldıktan sonra kahvaltıdan 1 saat önce tüketilir.
– Bir çorba kaşığı keten tohumu yoğurt ile karıştırılarak da tüketilebilir. Ayrıca salatalara eklenebilir.

10. Aloe vera:

Aloe vera sindirim sisteminin temizlenmesine yardımcı olur. Üstelik herhangi bir yan etkisi yoktur. Aloe vera suyu kolon sağlığını artırır ve ayrıca kabızlık ya da ishal gibi rahatsızlıkları önler. Anlık rahatlama hissi sağlar.
– Aloe jeli, bitki yapraklarından ayıklanır. Biraz limon suyu eklenerek karışım buzdolabında bekletilir. Bu karışımın içerisine biraz bal da eklenebilir. Günde 1 kez içilmelidir.

11. Acı biber, limon:

– 1 bardak suya yarım çay kaşığı acı biber konulur.
– İçerisine biraz da taze sıkılmış limon suyu eklenir.
– İyice karıştırılır ve ılık şekilde tüketilir.
– Karışımı tatlandırmak için yarım çay kaşığı pekmez eklenebilir.
– Acı biber kolon içindeki mukusu dağıtmaya yardımcı olur. Limon suyu toksinlerin ortadan kaldırmasında etkilidir.

12. Zencefil:

– 1 barda suya biraz zencefil ve elma suyu eklenir.
– İçerisine toz zencefil yerine zencefil kabuğu da eklenebilir.
– İyice karıştırıldıktan sonra karışım pürüzsüz hale getirilir.
– Bu hamurdan bir miktar tüketilebilir.
– Zencefil zararlı toksinlerin atılmasını sağlayan etkili bir kolon temizleyicidir.

Bu uygulamadan sonra 8 ya da 10 bardak su tüketilmesi önerilir. Hafif bir öğle yemeği yenilmesi önerilir.

Bazı durumlarda sindirilmemiş yemekler kolonda mukus birikmesine neden olur. Bu mukus birikmesi toksinlerin kan dolaşımına girmesine sebep olarak vücudu zehirler. Toksin zehirlenmesi belirtileri şunlardır:
– Yorgunluk
– Baş ağrısı
– Kilo alımı
– Düşük enerji

Bazı doktorlar, kolonoskopi gibi tıbbi işlemler ile kolon temizliği yapmaktadırlar. Ancak bu işlemler fiziksel müdahale gerektirdiğinde bitkisel çözümler daha çok tavsiye edilir. Toksin zehirlenmesini önlemek için şunlar uygulanmalıdır:
– Toksinler vücuttan atılmalı
– Sağlıklı bağırsak bakterileri teşvik edilmeli (yoğurt tüketimi ile)
– Bağışıklık sistemini güçlendirmek
– Enerjiyi artırmak

Kolon temizliği bazı kişilerde ya da bazı durumlarda zararlı olabilir. Kimi inşalarda mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler görülmektedir. Kramp ve şişkinlik de oluşmaktadır. Bu gibi durumlarda dikkat edilmesi gereken durumlar şunlardır:
– Su kaybı riskinin artması
– Bağırsak perforasyonu
– Enfeksiyon riskinin artması

Kolon temizliği vücutta pek çok değişikliğe neden olur. Özellikle bünyedeki elektrolit dengesi değişir. Bu da böbrek sorunlarına yıl açacağından dikkatli olunması önerilir.

Önlemler:

– Kolon temizliği herkese iyi gelmeyebilir. Bu nedenle bir klinikte kolon temizliği yaptırmadan önce evde doğal çözümler mutlaka denenmeli, durum kontrolü yapılmalıdır.
– Kolon temizliğinin kişi için güvenli olup olmadığı konusunda doktora danışılmalıdır.
Bu bitkisel çözümler kolon temizliği için sık ve yaygın olarak kullanılan çözümlerdir. Ancak bu çözümler herkese iyi gelmeyebilir. Bu nedenle dikkatli olunması önerilir. Ayrıca bu çözümler uygulanmadan önce doktora danışılması ve buna göre bir yol izlenmesi önerilir. Eğer kolon temizliği için bitkisel çözümler uygulandıktan sonra herhangi bir yan etki ya da sindirim sisteminde herhangi bir aksama olursa işlem durdurulmalı ve mutlaka doktora danışılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir