Lazerle Cilt Lekesi Tedavisi: Cilt Lekeleri İçin Lazer

Lazerle Cilt Lekesi Tedavisi: Cilt Lekeleri İçin Lazer

Cilt lekeleri için lazer

Cilt lekeleri için lazer

Cilt lekeleri estetik açından rahatsızlık veren cilt sorunlarından biridir. Pek çok farklı faktör ciltte lekelere neden olabilir. Güneş ışınları, sivilceler, yaralar ya da kullanılan kozmetik ürünler cilt lekesi oluşmasının temel nedenlerinden biridir. Cilt lekelerinden kurtulmak için genellikle kozmetik ürünler kullanılır. Ancak bu kozmetik ürünler kimyasallar içerir. Bu nedenle uzun vadede cilde zarar verebilirler. Cilt lekelerinden hızlı ve kalıcı bir şekilde kurtulmak için özellikle lazer uygulamaları önerilir. Lazer tedavisi ciltte kolajen üretimini artırdığı için cildin daha canlı ve genç kalmasına da yardımcı olur.

Cilt lekesi için lazer uygulamaları: Lazerli cilt lekesi tedavisi:

Ablatif lazer ile leke tedavisi

Ablatif lazer tedavisinde cildin en üst tabakasının soyulması sağlanır. Yüksek ve yoğun lazer aletleri kullanılır. Üst katmanı soyan lazer ışınları alt katmanlara kadar nüfuz eder. Cilt altında kolajen yapısının artmasını sağlar. Aynı zamanda cildi de sıkılaştırır. Bu teknik ayakta tedavi ile yapılır ve 2 saat kadar sürebilir. Gözlerin korunması için genellikle özel lazer koruyucu gözlükler takılır. Uygulama sırasındaki ağrı ve rahatsızlığı azaltmak için lokal anestezi uygulanabilir.

Bu lazer uygulaması ciltten kalın bir tabakanın soyulmasına neden olur. Ayrıca cildin alt katmanlarına kadar etki ettiği için dokuların iyileşmesi uzun sürebilir. İyileşme süreci yaklaşık 2 haftadır. Cilt lekelerinin azaltılmasının yanı sıra cildin gençleşmesini ve yenilenmesini sağlar. Ancak bu lazer tekniği hassas ciltlere uygulanmaz.
Fraksiyonlel lazer ile cilt lekesi tedavisi
Fraksiyonel lazer uygulaması hassas ciltler de dahil olmak üzere her cilt tipine uygulanabilir. Cilt lekelerinin yanı sıra kırışıklık ve sarkmalar için da uygulanmaktadır. Ciltte kolajen üretimini artırır ve hücrelerin kendini onarmasını hızlandırır. Cildin esnekliğini de artırdığı için yeni kırışıklıkların oluşmasını da engeller. Uygulama sırasında ciltteki olası acıyı azaltmak için lokal anestezi kullanılabilir. İyileşme süreci kısadır. Nadiren de olsa ciltte uygulama sonrasında hafif kızarıklıklar ve kabarmalar olabilir. Ancak bu yan etkiler birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçer.

Non ablatif leke tedavisi: Non ablatif deriyi soymadan cilt gençleştirme
Bu lazer uygulamasında diğer lazer tedavileri gibi cilt soyulmaz. Sadece alt katmanların lazer ışınları ile ısıtılması amaçlanır. Isıtılan dokularda kolajen üretimi artar. Bu şekilde lekelerin azaltılması sağlanır. Ayrıca cilt hücreleri daha hızlı yenilenir ve onarılır. Uygulama yaklaşık 30 dakika kadar sürer. Uygulama yapılacak alana göre süre azalabilir ya da uzayabilir. Uygulama sırasında olası ağrıları ve acıyı azaltmak için lokal anestezi ya da soğutucu kremler kullanılabilir.

Lazer ile cilt lekesi tedavisinin yan etkileri ve riskleri nelerdir?

Cilt lekesi için lazer tedaviler kalıcı sonuçlar sağlar. Ayrıca hızlı sonuç verir. Lazer uygulamalarından sonra cildin mutlaka güneş ışınlarından korunması gerekir. Aksi halde ciltte kalıcı lekeler oluşabilir.

Lazer uygulamaları için alanında uzman ve eğitimli doktorlara başvurulmalıdır. Doktor cilt ve doku analizleri sonrasında kişi için en uygun lazer uygulamasını belirler. Lazer uygulamasından sonra kızarıklık, morluk ya da şişliklerin olması normaldir. Ancak 10 gündür geçmiyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Olası şişliklerin azaltılması için doktordan izin alınarak buz kompresi ve soğuk havlu kompresleri uygulanabilir. Cilt lekeleri lazer tedavisi ile azaltılır ve yok edilebilir. Ancak ciltte tekrar leke oluşmasını engellemek için güneş ışınlarından uzak durulmalıdır. Cilde yüksek koruma faktörü içeren losyon ve kremler uygulanabilir. Ayrıca cilt lekelerini önlemek için sivilceler sıkılmamalı, ciltte yara varsa kabukları soyulmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir