Lazerli Epilasyon Tekniği: Lazerli Epilasyon

Lazerli Epilasyon Tekniği: Lazerli Epilasyon

Lazerli epilasyon

Lazerli epilasyon

Lazer epilasyon günümüzde popüler olarak tercih edilen yöntemlerden biridir. İstenmeyen tüylerden kurtulmak için uygulanan bu yöntem tüylerin kalıcı olarak yok edilmesini sağlar. Kullanılan lazer ışınları cilt altına etki eder. Kıl köklerinin yakılmasını sağlar ve kıl kökünde azalma sağlar.

Lazer tüy tedavisi: Lazerle tüylerden kurtulma:

Lazer epilasyonda amaç lazer ışınlarınında doğru dozlarda kıl köklerine ulaşmasıdır. Bu lazer ışınlarıkıl köklerine kalıcı hasar verir. Bu şekilde yeni ve canlı kıl kökü büyümesi engellenir. Eğer lazer ışını doğru açıyla uygulanmazsa kıl kökünde yeterli tahribat olmaz. Fazla uygulandığında ise ciltte yanıklar ya da tahriş olabilir. Doğru doz ve sürelerde uygulanması gerekir. Bu nedenle lazer epilasyon oldukça ciddi bir iştir. Alanında uzman ve eğitimli kişiler tarafından yapılmalıdır.

Lazer epilasyon kimlere uygulanmaz?

Tüylerin gri ya da beyaz olması durumu

Bronz tenli kişiler

Yakın zamanda bir başka lazer tedavisi uygulanmış kişiler

Hiperpigmentasyon ya da hipopigmentasyon eğilimi olanlar

Tetracycline ya da retinoidler gibi ışığa karşı hassaslaştırıcı ve cilt soyucu özellikleri olan ilaçları kullanan kişiler

İlaç kullanılıyorsa bu ilaçların tedaviden 1 ay öncesinde kesilmesi gerekir. Lazer tedavisi bazı sağlık sorunlarını tetkleyebilir. Örneği kişide daha önce uçuk olduysa lazer tedavisi bu sorunun tekrarlanmasına neden olabilir.

Lazer epilasyon kimlere uygulanır?

Lazer epilasyon uygulamaları 12 yaşından sonra uygulanır. Özellikle koyu tüylü kişilerde daha iyi sonuçlar alınır. Tüylerin açık renk olması işlemi zorlaştırır. Hatta işlem boyunca kıllar, kıl köklerinden alınmamalı; jilet kullanılmalıdır. Bu şekilde kıl kökleri güçlenir ve tüyler daha siyah çıkar. Bu da işlemin daha etkili olmasını sağlr.

Lazer epilasyon hangi bölgelere uygulanır?

Lazer epilasyon uygulaması bacaklar, kollar, koltuk altları ve tüm vücut bölgesine uygulanabilir. Ancak bu uygulamalr sırasında gözlerin korunması için özel koruyucu gözlükler kullanılır.

Tedavi sırasında ağrı hissedilir mi?

Tedavi sırasında acı ya da ağrı oluşmaz. Ancak olası ağrıların azaltılması için soğuk hava uygulamaları da tedavi ile birlikte yapılabilir.

Lazer epilasyonun yan etkileri:

Lazer epilasyon yöntemi genel olarak bir yan etki yaratmaz. Ancak başarısız uygulamalar istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Cilde gerekenden fazla ışın verilmesi ya da uzun süre cildin lazere maruz kalması, ciltte yanıklara ve kızarıklıklara neden olabilir. Ayrıca bazı lazer uygulamalarında acı ve ağrı da hissedilebilir. Bu nedenle daha çok soğutma sistemli lazerler tercih edilmelidir. Lazer epilasyon özellikle koyu tenli kişilere uygulanırken dikkatli olunmalıdır. Bu tür ciltlerde iz kalma olasılığı oldukça yüksektir.

Tek seans lazer epilasyon ile tüylerden kurtulmak mümkün mü?

Hayır maalesef tüylerden kalıcı olarak kurtulmak için tek bir seans yeterli değildir. Kişi için ne kadar seans gerektiği ise cilt tipine ve tüy tipine göre değişiklik gösterir. Genellikle 4 ila 8 hafta ara ile seanslar tekrar edilir.

Erkeklere lazer epilasyon uygulanabilir mi?

Erkeklere de lazer epilasyon yaygın olarak uygulanmaktadır. Hatta erkeklerde tüyler daha kalın ve siyah olduğu için başarı oranı daha yüksektir ve tedavi daha kısa sürer.

Lazer epilasyonun kalıcı sonuçlar vermekte midir?

Evet lazer epilasyon yöntemi tüylerden kalıcı olarak kurtulunmasını sağlar. Diğer ağda ya da epilasyon yöntemleri gibi tüyler tekrar tekrar çıkmaz. Çünkü lazer yönteminde tüyler alınmaz. Doğrudan kıl kökleri tahrip edilir ve tüylerin tekrar uzaması engellenir.

Lazer epilasyon uygulaması sonrası:

Lazer epilasyon sonrasında her lazer uygulama sonrasında olduğu gibi cildin bir süre güneşten korunması gerekir. Yüksek koruma faktörlü güneş koruyucu kremler kullanılabilir. Özellikle yaz aylarında ve güneşin zararlı ışınlarının olduğu öğle saatlerinde dışarıda olunmaması önerilir. Solaryum gibi bronzlaşma teknikleri de kullanılmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir