Liposakşın İle Yağ Aldırma: Liposakşınla Zayıflama

Liposakşın İle Yağ Aldırma: Liposakşınla Zayıflama

Liposakşınla Zayıflama

Liposakşınla Zayıflama

Liposakşın bölgesel yağlardan kurtulmak için uygulanan en etkili çözümlerden biridir. Yağların emilerek dışarı alınmasını sağlayan bu yöntem 1 ila 3 beden incelme sağlar. Günümüzde yaygın olarak kullanılan estetik çözümler arasındadır. Her kadın kusursuz ve fit bir vücuda sahip olmak ister. Ancak yanlış beslenme, hareketsizlik ve bazı sağlık sorunları bölgesel yağlanmaya neden olmaktadır. Özellikle basen, kalça, bacaklar ve göbek bölgesinde oluşan yağlanma estetik açıdan kötü bir görüntüye neden olur ve kişinin özgüvenini azaltır. Bu durumda eğer yağlanma çok fazla ise ve diyet ya da egzersiz uygulamalarının yanı sıra daha kesin ve hızlı sonuçlar alınmak isteniyorsa liposakşın yöntemine başvurulabilir.

Liposakşın nasıl yapılır: Liposakşın ile zayıflama:

Liposakşın uygulaması küçük, ince, künt uçlu borular (kanüller) yardımı ile yapılır. Ameliyathane ortamında uygulanan bu yöntem öncesinde genel anestezi ya da lokal anestezi yapılır. Kullanılacak anestezinin türü uygulama yapılan alanın büyüklüğüne ya da tekniğe göre değişir. Bu konuda doktordan bilgi alınmalıdır. Anestezinin ardından uygulama yapılacak alanlara küçük kesiler yapılır. Bu kesilerden kanüller yardımı ile girilir. Kanül boruları yağ birikimi olan alanlara geldiğinde çalıştırılır ve bu alandaki yağların emilerek dışarı alınması sağlanır. Liposuction ultrason destekli uygulandığında işlem daha kolay olmaktadır.

Liposakşın uygulamaları farklı teknikler kullanılarak yapılmaktadır. Basir yöntemlerin dışında ultrason destekli ve lazer destekli de uygulamalar mevcuttur. Uygulama ufak alanlara yapılacaksa lokal anestezi uygulanır ve hastanede kalınması gerekmez. Ancak büyük alanlara yapılan uygulamalarda genel anestezi uygulanır. Bu durumda 1 gece hastanede kalınması gerekebilir.

Liposakşın tedavisi sonrası:

Liposakşın tedavisi sonrasında uygulama alanlarında şişlik, morarma ve ağrı olabilir. Bu yan etkileri azaltmak için alan sarılır. Elastik bantlar ya da varis tedavisinde kullanılan sargılar kullanılabilir. Sıkılaştırmayı amaçlayan korse görevi gören giysi ve bantların 3 ila 4 hafta boyunca giyilmesi gerekebilir. Morarman ve şişlikler ise genellikle 7 ila 10 gün kadar sürer. Kesi alanlarında sıvı birikmemesi için birkaç gün boyunca diren kullanılması gerekebilir. Ayrıca olası enfeksiyon riskini azaltmak için antibiyotik de verilebilir. Çoğunlukla anestezi ve sedasyonun herhangi bir etkisi geçtikten sonra en kısa sürede hareket edilebilir. Ancak normal aktivitelere dönülmesi birkaç gün sürebilir.

Liposakşın ne işe yarar?

Liposakşının temel amacı, vücudun yeniden şekillendirilmesi ve sağlıklı kiloya ulaşılmasıdır. Bu uygulama genellikle diyet ve egzersizin yeterli gelmediğinda yapılır. Bel, dış uyluk ve kalça ile sırt bölgesi de uygulama alanlarındadır. Ayrıca yüz, boyun, karın, bacaklar ve üst kollar da uygulama yapılan alanlar arasındadır.

Liposakşın karın germe (abdominoplasti), göğüs küçültme ya da yüz germe gibi işlemlerle birleştirilerek yapılır. Liposuction, aynı zamanda bazı hastalıkların tedavisinde kullanılabilir. Bu hastalıklar ve sağlık sorunları şunlardır:

İyi huylu yağ tümörleri (lipomlar)

Erkeklerde memede anormal genişleme (jinekomasti veya pseudogynecomastia)

Bedende yağ metabolizması ile ilgili sorunlar

Koltukaltı bölgesinde aşırı terleme

Liposuction, obezite tedavisinde kullanılır ancak selülit ya da çatlaklar için etkili değildir.

Liposakşın kalıcı mı?

Liposakşın tedavisi genellikle küçük alanlardaki yağ birikintileri çıkarmada çok etkilidir. Ancak uygulama sonrası eski kiloya da dönülebilir. Bunun nedeni yanlış beslenmedir. Liposakşın tedavisinin ardından kişinin sağlıklı ve dengeli bir beslenme planına uyması gerekir. Aksi halde verilen kilolar tekrar geri alınır.

Liposakşın tedavisi sonrasında oluşan yan etkiler; şişlik ve morlukların iyileşme süresi kişiden kişiye göre değişse de birkaç hafta kadar sürer. Uygulama sonrasında ciltteki yağlar alındığı için ciltte yumuşama ve sarkamalar oluşabilir. Cildin sıkılaşması 6 ayı bulabilir. Tedaviden sonra doktora danışılarak spor aktivitelerine başlanmalıdır. Bu şekilde cildin sıkılaşması hızlandırılabilir.

Liposakşının yan etkileri ve riskleri

Liposakşın uygulaması düzgün donanımlı merkezlerde deneyimli bir doktor tarafından yapılmalıdır. Başarısız uygulamalar bazı yan etkileri ve ciddi sorunları da beraberinde getirir. Liposakşının en sık görülen yan etkileri şunlardır:

Tedavi alanları etrafında geçici şişlik, morarma, ağrı ve uyuşma

Kanüller yerleştirilen ve kesi yapılan alanlarında etrafında tahriş ve küçük yara izleri

Ciltte sarkma ve dalgalanmalar (Genellikle sıkılaşma birkaç ay sonra sürer)

Daha az görülen yan etkileri şunlardır:

Deride kalıcı renk değişimi

Tedavi alanlarında pürüzlü görüntü

Sinirlerde ve deride hasar

Liposakşın tedavisinden sonra kiloda artışı olabilir. Vücutta yağ hücrelerinin alındığı alanlardan daha farklı bölgelerde yağ birikimi olabilir. Yağlanma kalp ya da karaciğer gibi organların etrafında da oluşabilir. Kalça veya uyluk bölgesi gibi vücudun yüzeyine yakın depolanan yağların vücuda zararı olabilir. Bu nedenle tedavi sonrasında mutlaka uygun ve sağlıklı bir beslenme planına uyulmalıdır. Aksi halde sağlıksız bir şekilde kilo alınmaya devam edilir.

Tehlikeli komplikasyonlar

Obezite ve çok fazla yağ birikimi söz konusu ise liposakşın tedavisi çok nadir olmasına rağmen ölüm gibi ciddi komplikasyonları yaratabilir. Obezite gibi durumlarda olası ciddi komplikasyonlar şunlardır:

Aşırı kan ve sıvı kaybına bağlı olarak şok, bu son derece düşük ihtimaller arasındadır.

Akciğerlerde (pulmoner emboli) pıhtılaşma ve yaşamı tehdit eden pıhtı atımına bağlı damar tıkanıkları

Akciğerlerde sıvı birikmesi (akciğer ödemi). Sıvı birikmesi özellikle fazla kilolar söz konusu olduğunda büyük yağ alınması durumunda yaşanabilir.

Enfeksiyon. Bazı durumlarda, uygulama öncesinde antibiyotik kullanımına başlanabilir.

Geniş alanlar ya da birçok alan aynı anda tedavi edildiğinde enjekte çözeltisi (lidokain toksisitesi) durumunda toksik tepki.

Dalak benzeri karın bölgesi organlarında hasar ya da delinme.

Uyarı: Lipossakşın uygulamaları gebelik sırasında, kan pıhtılaşması bozukluğu olanlara ve ciddi kalp problemleri yaşayan kişilere yapılmamalıdır.

Liposakşın uygulamaları cilt altına özel borular yardımı ile girilen bir çeşit bölgesel yağlanmadan kurtulma tekniğinidir. Ancak alanında uzman ve eğitimli doktorlar tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde uygulama sırasında ya da sonrasında ciddi sağlık sorunları ile karşılaşılabilir. Eğer kilo vermek için uygulanıyorsa bu uygulamalar ile birlikte diyet uygulamalarına da devam edilmelidir. Yağlanma liposakşın ile ortadan kaldırılsa da sonrasında kilo alınabilir ve yağlanma tekrarlayabilir. Bu nedenle kişiye uygun bir diyet programı için bir diyetisyene başvurulması önerilir. Kilo verme süreci oldukça zorlu bir süreçtir. Liposakşın daha çok yoğun yağlanma durumunda önerilir. Daha az kilo sorunları için öncelikle diyet ve egzersiz uygulamalarına başvurulmalıdır. Taze sebze ve meyvelerden oluşan bir diyet planına uyulması sağlıklı bir şekilde kilo verilmesini sağlar. Ayrıca yağlı ve kızartma besinler ile şekerli gıdalardan uzak durulmalıdır. Bu tür besinler yerine daha sağlıklı gıdalar tercih edilmelidir. Sebzeler ve yağsız etler ızgara ya da haşlama olarak tüketilebilir. Bol bol salata tüketilmeli ve salatalarda az miktarda zeytinyağı kullanılmalıdır. Düzenli egzersiz de kilo verme sürecinde önerilir. Özellikle yağ yakıcı özellikleri olan kardiyo egzersizleri, pilates ve fitness ya da aerobik egzersizleri haftada 4 ya da 5 gün düzenli olarak yapılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir