Liposakşın Nasıl Yapılır: Liposakşınla Zayıflama

Liposakşın Nasıl Yapılır: Liposakşınla Zayıflama

Liposakşınla zayıflama

Liposakşınla zayıflama

Fazla kilolar ve bölgesel yağlardan kurtulmak için birçok farklı diyet ve spor programı önerilmektedir. Daha hızlı sonuçlar için ise estetik uygulamalara başvurulmalıdır. Liposakşın en sık uygulanan yağ aldırma yöntemlerinden biridir. Bu yöntem ile vücuttaki yağlardan hızlı bir şekilde kurtulmak mümkündür.

Liposakşın nasıl yapılır?

Liposakşın öncesi doktor cilt ve doku analizi yapar. Ardından kişi için en uygun yağ aldırma yöntemi belirlenir. Liposakşın özellikle şu durumlarda uygulanır:

Diyet ve egzersize rağmen yağların erimediği durumlarda

Bölgesel yağlanma durumlarında

Cilt altında yağlanma olması durumunda

Liposakşın farklı türlerde uygulanır. Bu türler şunlardır:

Şişen liposakşın: Bu teknikle cerrah işlem sırasında kanama ve rahatsızlığı en aza indirmek için tedavi alanı içine bir anestezi karışım enjekte eder. Hastaya ve alanın büyüklüğüne bağlı olarak lokal anestezi ya da genel anestezi uygulanabilir. Ultrason yardımlı liposakşın cilt dokularının altındaki yağların alınmasına yardımcı olur. Bu teknikte ultrason enerjisi kullanır.

Lazer liposakşın: Lazerli liposakşın da yaygın olarak tercih edilen uygulamalar arasındadır. Lazer enerjisi kullanılarak deri altındaki yağlar yakılır.

Emme yöntemi ile liposakşın: Emme yöntemi ile yapılan liposakşın uygulamalarında cilt ve doku altındaki yağlar vakumlu aletler yardımı ile alınır. Kanüller yardımı ile uygulanan bu işlem en etkili yöntemler arasındadır.

Liposakşın uygulamalarında uygulama yapılacak alana bağlı olarak lokal anestezi ya da genel anestezi uygulanabilir. Narkoz uygulanıyorsa 1 gece hastanede kalınması gerekebilir. Lokal anestezi uygulandığında ise hastanede kalınması gerekmez.

Liposakşın uygulaması sonrası:

Liposakşın uygulamasından sonra ciltte şişlik, morluk, kızarıklık, travma ve rahatsızlık görülmesi normaldir. Bu yan etkilerin geçmesi 1 ya da 2 haftayı bulabilir. Lokal anestezi uygulandığında iyileşme süreci daha kısa sürebilir. Operasyon sonrasında bir süre yorucu egzersizler yapılmamalıdır. Egzersize başlama zamanı için doktora danışılmalıdır. Ayrıca cildin sıkılaşması için korse benzeri kıyafetlerin giyilmesi gerekebilir. Olası ağrılar için ise doktor tarafından ağrı kesiciler kullanılabilir. Ayrıca şişlikler için ise doktora danışılarak buz kompresi kullanılması önerilir.

Liposakşının yan etkileri ve riskleri

Liposakşın uygulaması tam donanımlı merkezlerde yapılmalıdır. Aksi halde başarısız uygulamalar istenmeyen ve kalıcı hasarlara neden olabilir. Liposakşın uygulamasından sonra yaşanan bazı yan etkileri şunlardır:

Uygulama alanlarında şişlikler, morarmalar ile ağrı ve uyuşma hissi

Kanül kullanılan kesi alanlarında yara ve tahriş

Fazla yağın alınmasına bağlı olarak ciltte sarkmalar

Daha az görülen yan etkileri şunlardır:

Deride kalıcı renk değişimleri

Tedavi alanında pürüzlü görüntü

Sinirlerde ve dokularda hasar

Tehlikeli komplikasyonlar

Liposakşın uygulamasında belirli miktarda yağ alınmalıdır. Fazla yağ söz konusu olduğunda tüm yağların alınması ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Aşırı kan ya da sıvı kaybı da oluşabilir. Ayrıca akciğerlerde pıhtılaşma da görülebilir. Buna bağlı olarak damar tıkanıklığı da oluşabilir. Enfeksiyon da olası yan etkiler arasındadır. Bu nedenle antibiyotik kullanılması gerekebilir. Geniş alanlara ya da birçok alana aynı anda uygulama yapılması durumunda kullanılan çözeltilere bağlı olarak toksik tepki oluşabilir.

Uyarı: Lipossakşın uygulaması hamilelere, kan pıhtılaşması bozukluğu yaşanlara ve ciddi kalp sorunu yaşayanlara uygulanmamalıdır.

Liposakşın uygulamaları alanında uzman ve eğitimli doktorlar tarafından yapılmalıdır. Başarısız uygulamalar ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Ayrıca uygulamalardan sonra verilen kiloların korunması ve yeniden kilo alınmaması için sağlıklı ve dengeli beslenme planına uyulması önerilir. Beslenme düzenine dikkat edilmediğinde ya da hareketsiz yaşam tarzı seçildiğinde liposakşın ile alınan kilolar geri alınabilir. Kişiye uygun bir diyet programı için diyetisyene başvurulabilir. Düzenli egzersiz de alışkanlık haline getirilmelidir. Özellikle yağ yakıcı özellikler göstere kardiyo egzersizleri, pilates egzersizleri ve fitness egzersizleri önerilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir