Mide Ağrısı Nasıl Geçer: Mide Ağrısına Doğal Tedavi

Mide Ağrısı Nasıl Geçer: Mide Ağrısına Doğal Tedavi

mide ağrısına doğal tedavi

mide ağrısına doğal tedavi

Mide ağrısı sebepleri:

Mide ağrısı mide ya da bağırsak sorunları nedeni ile oluşabilir. Mide ağrısının azaltılması için öncelikle nedeni anlaşılmalıdır. Mide ağrısının nedenini anlamak için bir doktora gidilmelidir. Hafif şiddetli mide ağrısı için bazı doğal çözümler de uygulanabilir.

Mide ağrısına ne iyi gelir: Mide ağrısı için bitkisel tedavi

1.) Mide ağrısı su içmek

– Mide ağrısının azaltılması için su ve sıvı tüketimine özen gösterilmelidir. Özellikle kusma ile birlikte mide ağrısı söz konusu ise gün içerisinde yeterli miktarda su tüketilmelidir.

– Her gün düzenli olarak 2 buçuk litre su içilebilir. Su ile birlikte sebze suları da önerilir. Lifli sebzelerin suyu tüketildiğinde mide ve bağırsakların daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

– Nane, papatya ya da zencefil çayı günde birkaç bardak kadar tüketilebilir.

2.) Mide ağrısına neden olan  gıdalar: Şekerli gıdalar

– Mide ağrısının azaltılması için şekerli gıdalardan uzak durulmalıdır. Şekerli besinlerin tüketimi mideyi yorar ve ağrıların artmasına neden olabilir.

– şekerli besinler yerine daha çok tuzlu ve yağsız; mideyi bastıran besinler tüketilmelidir.

3.) Anti asitler

– Mide ağrısının ve yanmasının azaltılması için anti asitler içilebilir. Ancak ilaç olan anti asitler bir doktora danışılarak kullanılmalıdır.

4.) Mide ağrısına iyi gelen içecekler: Meyve suyu ile sirke

– Bir bardak meyve suyunun içerisine bir çay kaşığı sirke eklenerek tüketilebilir. Günde 2 bardak kadar tüketilmesi önerilir.

5.) Mide ağrısına iyi gelen bitkiler: Mide ağrısına nane çayı

– Nane içerdiği mentol ile mideyi ve sindirim sistemini rahatlatır. Mide yanması için de önerilen etkili çözümlerden biridir.

– Bir bardak kaynar suyun içerisine biraz nane eklenir. Bir süre demlenmesi için beklenir. Daha sonra süzülür ve içerisine biraz limon suyu ya da bal eklenerek tüketilir. Her gün birkaç bardak kadar tüketilmesi önerilir.

7.) Alkolden kaçınmak

– Midedeki ağrıların azaltılması için alkolden uzak durulmalıdır. Alkol tüketimi midede olası ağrıları artırırken aynı zamanda olası mide yaralarına neden olabilir. Bu nedenle tüketilmesi kesinlikle önerilmez.

8.) Mide ağrısına sıcak su torbası

– Sıcak kompres de mide ağrıları için etkili çözümlerden biridir.

– Sıcak havlu ya da sıcak su torbası karın üzerine kompres olarak uygulanır. Bir süre bekletilir. Uygulama gün içerisinde birkaç kez yapılmalıdır.

9.) Sıcak duş

– Sıcak duş da önerilir. Her gün birkaç kez sıcak duş alınması olası ağrıların kısa sürede azaltılmasını sağlar.

10.) Düzenli masaj

– Karın ve mide ağrılarının azaltılması için masaj da önerilir. Yapılan düzenli masaj kramp ve sancıların azaltılmasına yardımcı olur.

11.) Mide ağrısına evde çözümler: Aloe vera suyu

– Aloe vera suyu mideyi yumuşatır. Midedeki ağrının azaltılmasına yardımcı olurken aynı zamanda kabızlık ve hazımsızlık gibi belirtileri azaltır.

– Her gün 1 ya da 2 bardak kadar aloe vera suyu tüketilebilir.

12.) Mide ağrısına evde ne iyi gelir: Zencefil suyu

– Zencefil farmasötik özelliklere sahiptir. Bu özellikleri ile sindirime yardımcı olur. Sindirim sisteminin daha düzgün çalışmasını sağlar.

– Bir bardak kaynar suyun içerisine biraz zencefil eklenir. Bir süre demlenmesi beklendikten sonra süzülür ve tüketilir. Her gün birkaç bardak kadar tüketilmesi önerilir.

13.) Gazlı içecekler

– Gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır. Bu içecekler midede asit düzeylerinin artmasına neden olarak olası ağrı ve krampları artırır.

14.) Yağlı ve kızartma besinler

– Midenin yorulmaması için yağlı ve kızartma besinlerden uzak durulması gerekir. Bu nedenle bu besinler yerine daha çok haşlama sebze ve taze meyvelerin tüketilmesi önerilir.

15.) Ağrı kesiciler

– Mide ağrısının azaltılması için ağrı kesici ilaçlar da kullanılabilir. Ancak bu ilaçların yan etkileri incelenmeli ve doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.

16.) Bitkisel çaylar

– Mideyi yumuşatmak ve ağrıları azaltmak için bitkisel çaylar da tüketilebilir. Özellikle nane, zencefil, papatya ve anason ya da rezene gibi çayların tüketilmesi önerilir.

17.) Probiyotikler

– Midedeki ağrının nedeni bakteriyel ya da viral enfeksiyonlar ise probiyotiklerin tüketilmesi önerilir. Özellikle kefir ve yoğurt düzenli olarak tüketilebilir.

18.) Enginar yaprağı

– Enginar yaprağı içerdiği lifler ile sindirimi geliştirir. Aynı zamanda mide ağrılarını azaltır. Bu nedenle düzenli olarak tüketilebilir.

19.) Stres

– Stres birçok sağlık sorununa neden olur. Bunlarda biri de mide ağrılarıdır. Bu nedenle stresin mutlaka kontrol altına alınması ve azaltılması gerekir.

– Stresin azaltılması için nefes egzersizleri, yoga ve meditasyon gibi teknikler denenebilir.

20.) Düzenli egzersiz

– Besinlerin daha iyi sindirilmesi ve mide ağrılarının azaltılması için düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır. Her gün 30 dakika kadar yürüyüş ya da koşu yapılabilir. Bisiklet, yüzme ve aerobik egzersizleri de önerilir.

21.) Yeme alışkanlıklarını değiştirmek

– Beslenme düzeninde bazı değişiklikler yapılması gerekebilir. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Ayrıca her gün 6 öğün yemek yenebilir. Ancak öğünlerde küçük porsiyonlar tüketilmelidir.

– Gün içerisinde aç kalınmamalıdır. Aç kalınması mide ağrısına neden olabilir. Ayrıca metabolizmayı yavaşlatır ve sindirimi zorlaştırır.

22.) Kilo kontrolü

– Fazla kiloların varlığı mide ve karın bölgesine baskı yapılmasına neden olarak ağrılara neden olabilir. Bu nedenle mutlaka ideal kiloya düşülmelidir. Kilo vermek ve sağlıklı kiloya ulaşmak için düzenli olarak egzersiz yapılabilir ve bir diyetisyene başvurulabilir.

Diğer Faydalı İpuçları

– Nefes egzersizleri ağrının azaltılmasında son derece faydalıdır. Her gün 15 dakika kadar derin nefes alma egzersizleri yapılabilir.

– Mide ve karın ağrısı durumunda ayakların daha yüksekte tutulması önerilir. Ayakların altına 3 adet yastık konarak ayaklar yüksek bir konumda tutulabilir.

– Gaz ağrılarının azaltılması için karın ve bel bölgesine masaj yapılabilir. Bu masaj gazın dışarı çıkmasına yardımcı olacaktır.

– Kabızlık nedeni ile oluşan mide ağrılarında lifli besinlerin tüketiminin artırılması önerilir. Bu besinler sindirimi geliştirir ve dışkının yumuşamasını sağlar.

– Tüketilen ve kullanılan suların temiz olmasına özen gösterilmelidir. Diş fırçalarken bile kullanılan suyun steril su olması önerilir. Pis su da bazı hastalıklara neden olarak karın ve mide ağrılarına sebebiyet verebilir.

– Et ve et ürünleri pişirilmeden tüketilmelidir. Tam pişirilmediğinde bu besinler de karın ağırlarına neden olmaktadır.

– Aşırı hareket edilmemesi önerilir. Bazı durumlarda hareket edilmesi ağrıların artmasına neden olabilir.

Mide ve karın ağrısı en sık görülen sağlık sorunlarından biridir. Genellikle çok yemek, gaz oluşumu ve ayakları üşütmek gibi nedenler ile oluşur. Bu ağrılar bitkisel ve doğal çözümler ile kontrol altına alınabilir. Ancak bazı durumlarda ağrı oldukça şiddetli ve dayanılmaz olabilir. Eğer ağrı mideye ya da göğüs kafesine baskı yapıyorsa; kusma, mide bulantısı ya da diğer belirtiler de varsa mutlaka en kısa zamanda bir doktora danışılmalıdır. Mide ve karın ağrıları genellikle kısa süre içerisinde kendiliğinden geçer. Ancak kronik hale geldiyse ve sık sık yaşanıyorsa mutlaka en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna danışılmalıdır. Bazı durumlarda kanser ve ciddi sindirim hastalıklarının belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Bu nedenle doğru teşhis ve doğru tedavi için doktora danışılması şarttır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir