Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir?

Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir?

mide ekşimesine iy gelen yiyecekler

mide ekşimesine iyi gelen yiyecekler

Mide ekşimesi genellikle midede fazla asit üretilmesinden kaynaklanır. Asit üretilmesinin neden ise çoğunlukla beslenme şeklidir. Fazla yağlı ve baharatlı besinler midede yanma hissine neden olur. Bu da mide ekşimesi olarak tanımlanır. Mide ekşimesine ek olarak midede kramp ve gaz oluşumu da gözlemlenebilir. Mide ekşimesi için ilaç tedavisinin ve anti asit ilaçların yanı sıra bitkisel çözümler de uygulanabilir.

Mide ekşimesine bitkisel çözümler

1. Sakız çiğnemek:

Sakız çiğnemek tükürük salgılanmasını teşvik eder. Böylelikle mide asidi daha az salgılanır. Bu nedenle mide ekşimesinden şikayetçi olan kişilere özellikle yemekten sonra sakız çiğnenmesi tavsiye edilir.

2. Karbonat:

Yarım ya da bir kaşık karbonat bir bardak su ile karıştırılarak tüketilebilir. Bu işlem mide ekşimesinin yanı sıra midede oluşan yanma hissini de hafifletir. Ancak karbonat çok fazla kullanılmamalıdır. Midenin tahriş olmasına neden olabilir.

3. Aloe vera suyu:

Aloe vera suyu yarım fincan kadar yemeklerden yaklaşık yarım saat önce tüketilebilir. Aloe vera suyu daha çok cilt bakımında kullanılsa da mide ekşimesini engellemede de oldukça etkilidir. Özellikle ağır ve yağlı yemeklerden sonra tüketilmesi önerilir. Aynı zamanda özofagus ve mide iltihabını azaltır.

4. Limon suyu ve su:

Bir bardak ılık su ile limon suyu karıştırılarak aç karna ve özellikle sabahları tüketilebilir. Bu mide ekşimesinin gün içerisinde farklı saatlerde oluşmasını engelleyen etkili bir çözümdür. Karışım ferahlatıcı etkisinin yanı sıra midenin rahatlamasına yardımcı olur. Her sabah tüketilebilir. Aynı zamanda aside bağlı ağrı nöbetlerini de yatıştırır.

5. Elma sirkesi:

Elma sirkesi her türlü derde deva olarak bilinir. Mide ekşimesinde de oldukça etkilidir. Elma sirkesi 1 ya da 2 kaşık bal ile karıştırılarak tüketilebilir. Mide yanmasını azaltırken aynı zamanda her gün tüketildiğinde midede ekşime hissini engeller. En etkili çözümler arasındadır.

6. Nane çayı:

Nane çayı da mide ekşimesi için etkili şekilde kullanılan bir çözümdür. Günde sadece 1 bardak nane çayı içilerek olası mide ekşimesi atağı engellenebilir. Nane içerisindeki mentol ile mideyi rahatlatırken asidin ağızda bıraktığı acı tadı da yok eder. Nane çayı ister soğuk isterse sıcak tüketilebilir. İçerisine tatlandırmak için biraz bal da eklenebilir.

7. Badem:

Badem enerji veren bir besin olarak bilinir. Ancak E vitamini açısından zengin olan bu besin mide ekşimesini gidermek için de kullanılabilir. Gün içerisinde badem tüketilmesi fazla salgılanan mide asidinin nötralize edilmesine yardımcı olur. Her gün bir avuç tüketilebilir. Aynı zamanda badem yağı da oldukça etkilidir.

8. Elma veya lahana:

Bu besinlerden iki dilim tüketildiğinde mide asidi nötralize olur ve mide ekşimesi belirtileri hafifletilir. Mide ekşimesine eğilimli kişilere gün içerisinde mutlaka bu besinlerin tüketilmesi tavsiye edilir.

9. Muz:

Muz da içerdiği bileşenler sayesinde mide ekşimesi belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur. Muz vardır doğal bir antiasittir.

10. Soğuk ayran:

Aydan mideyi yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Düzenli olarak tüketildiğinde içindeki canlı kültürler sayesinde midede oluşan yanma hissini yatıştırır. Özellikle soğuk olarak tüketildiğinde oldukça etkilidir. Mide ekşimesini önlemek için yemeklerde birlikte ya da yemekten önce bir bardak soğuk ayran tüketilebilir.

Mide ekşimesi sık rastlanan bir sağlık sorunudur. Genellikle ciddi bir nedeni yoktur. Beslenme düzeni nedeni ile oluşur. Yanma ve ekşime hissinin hafifletilmesi için bu bitkisel çözümler denenebilir. Ancak mide ekşimesi belirtileri giderek artıyorsa ya da kronik hale geldiyse mutlaka bir doktora gidilmesi tavsiye edilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir