Neem Yağı Nasıl Kullanılır: Neem Yağının Faydaları

Neem Yağı Nasıl Kullanılır: Neem Yağının Faydaları

neem yağının faydaları

neem yağının faydaları

Neem yağı nedir?

Neem bitkisi birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Şaşırtıcı özelliklere sahip olan bu bitkinin suyu ve yağı kullanılmaktadır. Neem suyu ve yağının faydaları şunlardır:

Neem yağı ne işe yarar: Neem yağının yararları: 

1. Sivilce için neem yağı:

Neem yağı ve suyu öncelikle sivilce tedavisinde kullanılmaktadır. Yüz maskelerinde ve kozmetik ürünlerde sıkça kullanılır. Hiçbir yan etkisi yoktur. Ciltte biriken fazla yağı engeller ve cildi nemlendirir.
– Akne tedavisi için biraz nem yağı pamuk ile cilde uygulanabilir. Günde iki kez uygulanması tavsiye edilir.
– Neem yağı ve neem suyu sivilcelere neden olan bakterileri öldürür. Aynı zamanda anti bakteriyel bir ajandır. Birkaç gün düzenli olarak kullanılması önerilir.

2. Cildin renk tonunu dengelemek için neem yağı:

Neem suyu cildin renk dengesini korur. Renk farklılıklarını ortadan kaldırırken aynı zamanda koyu lekeleri de hafifletir.

3. Kırışıklıklar için neem yağı:

Zengin bir kaynak olan neem bitkisi ciltteki yağ ve kirin arınmasına yardımcı olur. Aynı zamanda ciltteki zararlı toksinlerin atılmasını sağlar. Cilt yapısını destekler ve besler. Yaşlanma sürecini yavaşlatır. Kırışıklıklar ve küçük çizgiler üzerinde oldukça etkilidir.

4. Siyah noktalar için neem yağı:

Sivilcelerin yanı sıra siyah noktalardan kurtulmaya yardımcı olur. Neem suyu ya da neem yağı doğrudan siyah noktalar üzerine uygulanabilir. Cilt bakımı için oldukça etkili bir çözümdür. Aynı zamanda koyu lekeleri ve sivilce lekelerini azaltmaya yardımcı olur. Sivilce lekelerini azaltmak için zerdeçal ve biraz neem bitkisi tozu karıştırılabilir. Bu karışıma biraz da su eklenerek hamur haline getirilir. Elde edilen hamur siyah noktaların üzerine uygulanır. Kuruması beklendikten sonra su ile durulanır. Karışım her gün lekelerin üzerinde 2 saat kadar bekletilmelidir.

5. Anti enflamatuar özellikleri:

Kızarıklık ve deri döküntüleri için de neem bitkisi kullanılabilir. Sıcaklık değişiklikleri ciltte kızarıklık ve çirkin görünümlü döküntülere neden olur. Neem suyu ya da neem yağı bu kızarıklık ve döküntülerin görünümünü azaltmak için kullanılabilir. Neem bitkisi güçlü bir anti inflamatuardır.

6. Cildi nemlendirir:

Neem bitkisi güçlü bitkisel formülü cilt nemlendirici olarak da kullanılabilir. Biraz neem suyu bal ile karıştırılarak nemlendirme işlemi için kullanılır. İçerisine etkisini artırmak için biraz da çiğ süt eklenmesi önerilir. Neem suyu; cilt kuruluğu, kırışıklıklar, çiller ve diğer cilt kuruluğu belirtilerinde kullanılabilir.

7. Parlak bir cilt:

Neem bitkisi sivilce yani akne izleri ve kuruluk gibi durumlarda kullanılmasının yanı sıra cildin daha parlak bir görünüm kazanması için de kullanılabilir. Aynı zamanda güçlü bir anti mikrobiyal etkisi vardır. Cildin kusursuz, parlak ve canlı görünmesine yardımcı olur.

8. Güneşin zararlı etkilerinden korur:

Neem bitkisi cildi zararlı güneş ışınlarından korur. Hiper pigmentasyon sorunlarının çözülmesini sağlar. Melanin üretimini kontrol eder ve biriken cilt yağını da arındırır. Aynı zamanda kuruluk ve renk dengesizliğini giderir.

9. Kahverengi lekeler:

Neem suyu kahverengi lekelerin renginin açılmasına yardımcı olur. Cildi derinlemesine temizler ve beyazlatıcı özellikler içerir.

10. Göz altındaki koyu halkaları hafifletir:

Neem suyu göz altındaki koyu lekelerde de oldukça etkilidir. Bu lekelerin hafiflemesine yardımcı olur. Neem suyu ve sandal ağacı yağı gibi karışımlar göz altlarına uygulanabilir. Bir süre bekletildikten sonra ılık su ile durulanır. Bu karışım kan dolaşımını artırır ve pigmentasyonu azaltır.
Neem suyu pek çok cilt sorununda kullanılmaktadır. Özellikle koyu lekeler ve sivilce sorunu için tavsiye edilir. Neem suyu taze olarak kullanılabilir ya da neem suyu ve yağı bulunan kozmetik ürünler de kullanılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir