Protez Diş Ağrısı Nasıl Geçer: Diş Protezi Ağrısı

Protez Diş Ağrısı Nasıl Geçer: Diş Protezi Ağrısı

diş protezi ağrısı

diş protezi ağrısı

Protez diş ağrı yapar mı?

Protez dişler diş etini sıkıştırabilir ya da diğer dişlere baskı yapabilir. Bu durum da ağrı ve acı hissine neden olur. Protez diş ağrıları için doğal çözümler kullanılabilir.

Protez diş ağrısına ne iyi gelir: Protez diş ağrısı nasıl geçer?

1 – Diş ağrısına ne iyi gelir: Diş ağrısına tuzlu su:

Tuz, protez kullananlar için ayarı aşamasında çok büyük bir rahatlama sağlar. Tuz kullanmak diş etlerinde şişlik ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca ağızda bakterilerin büyümesini engeller ve ağız yaraları ya da ağız aftları riskini azaltır.

Uygulanışı:

Protez kaldırılarak birkaç saniye boyunca tuz ile diş etleri yavaşça ovulur. Daha sonra ılık su ile durulanır ve bu işlem günde bir kez yapılır. Alternatif olarak ise, ılık bir bardak su içerisine 1 tatlı kaşığının yarısı kadar tuz eklenir ve iyice karıştırılır. Bu karışım ağız içini çalkalarken kullanılır ve günde iki kez şişme geçene kadar uygulanması tavsiye edilir.

2 – Diş ağrısı nasıl geçer: Diş ağrısı için karanfil

Karanfil, ağrı çeken protez kullanıcıları için bir başka mükemmel çözümdür. Eugenol, karanfilin ana maddesidir, aynı zamanda karanfil anti-enflamatuar ve analjezik özelliklere sahiptir. Bu nedenle, ağrı kesici olarak etki eder ve aynı zamanda ağız içini dezenfekte etmek açısından yardımcı olur.

Uygulanışı:

Birkaç karanfil ezilerek ½ çay kaşığı toz karanfil elde edilir. Bu toz karanfile birkaç damla zeytinyağı damlatılarak karıştırılır. Elde edilen bu karışım ağrıyan diş etleri etrafına uygulanır. Yaklaşık 5 dakika kadar bekletildikten sonra ağız içi ılık su ile durulanır. Bu uygulama, günde iki kez rahatsızlık duymadan protez takana kadar tekrarlanmalıdır.

3 – Diş ağrısı için siyah çay poşetleri:

Başarılı protezler nedeni ile diş etindeki ağrıyı azaltmak için, siyah çay poşeti kullanılır. Siyah çay içeriğindeki tanik asit sayesinde, diş etlerindeki ağrıyı azaltmanın yanı sıra şişmeyi azaltmaya da yardımcı olan bir büzücü ile doludur. Tanik asit, aynı zamanda kötü bakterileri de önler.

Uygulanışı:

Sıcak su dolu bir fincan içine siyah çay poşeti konur ve yaklaşık 5 dakika kadar demlenmesi için dinlendirilir. Daha sonra içinden çay poşeti çıkarılır ve soğuması için bir kenarda bekletilir. Elde edilen bu karışım, yaklaşık 10 ile 15 dakika protezden etkilenen alan üzerinde tutulur. Ardından ılık suyla ağız içi çalkalanır. Diş protezi ağrısını geçirmek için, bu işlem birkaç gün boyunca günde bir ya da iki kez tekrarlanmalıdır. Ancak, bu tedavi öncesinde ve sırasında su hariç hiçbir yemek ya da içecek tüketilmemesine dikkat etmek gerekmektedir.

4 – Diş ağrısını ne geçirir: Zerdeçal:

Protez kaynaklı ağrıyı azaltmak için, ağrı giderici özelliklere sahip zerdeçal kullanılabilir. Zerdeçal içeriğinde bulunan kurkumin bileşiği ile birlikte ağrıyı azaltan, şişlik ve diş eti iltihabına yardımcı olan antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Hatta ağızda zararlı bakterilerin gelişimini engelleyebilir.

Uygulanışı:

Yaklaşık ¼ çay kaşığı zerdeçal tozu ve bir kaç damla su ile hamur kıvamında bir karışım elde edilir. Ağrılı diş etleri üzerine bu macun karışım sürülür. Bu şekilde 5 dakika kadar bekletildikten sonra birkaç dakika boyunca diş etlerine nazikçe masaj yapılır. Ardından ılık suyla iyice ağız çalkalanır. Diş protezi kaynaklı ağrıları hafifletmek için, en az bir hafta boyunca günde iki kez bu ev tedavisi kullanılır.

5 – Diş ağrısına iyi gelen bitkiler: Aloe Vera:

Aloe vera protez ağrısından kurtulmak için başka bir etkili yoldur. Bu bitki anti-enflamatuar ve antibakteriyel özellikleri sayesinde hem ağızdaki zararlı bakterilerin gelişimini sınırlar, hem de iltihaplı diş etini yatıştırmaya ve diş eti ağrısını azaltmaya etkili olur.

Uygulanışı:

Bıçakla bir aloe vera yaprağı açılır ve bu yarıktan jel elde edilir. Bu jel bir pamuk yardımı ile ağrılı diş etleri üzerine doğrudan uygulanır. Soğuk su ile ağız içini yıkamadan önce, yaklaşık 10 dakika kadar beklenir. Bu uygulamadan sonra 1 saat boyunca hiçbir şey yememek gerekmektedir. Ağrı bitene kadar günlük 2 ya da 3 kez bu ilaç tekrarlanmalıdır. Ayrıca, ağız kuruluğu semptomlarına karşı, günlük ¼ fincan aloe vera suyu içilebilir. Aynı zamanda bir fincan narenciye suyuna 2 yemek kaşığı aloe vera jel ilave edilir ve iyice karıştırılarak içilir.

6 – Diş ağrısı masajı:

Diş etlerine nazikçe yapılan masaj, diş etlerinde protez ağrısı ve şişmeyi azaltmak için çok yardımcı olacaktır. Masaj, ağrının yanı sıra şişmeyi azaltmaya faydalı olan kan dolaşımını teşvik eder. Diş etleri masajı için, anti-inflamatuar özellikleri olan zeytinyağı kullanılabilir.

Uygulanışı:

Diş etleri doğrudan az miktarda zeytinyağı ile ovulur. Diş etlerine birkaç dakika boyunca hafifçe yapılacak masaj için işaret parmağı kullanılabilir. Uygulamadan sonra ılık su ile ağız içi çalkalanmadan önce yaklaşık 5 dakika kadar beklenmesi gerekmektedir. Bu işlemin protez ağrısına yardımcı olması için, günlük 2 ya da 3 kez tekrarlanması gerekir.

7 – Diş ağrısına hangi yağ iyi gelir?

Ağız içine çekilen yağ, ağızdaki zararlı bakterileri kaldırarak ağız sağlığını destekleyen bir asırlık uygulamadır. Yağ kullanmak ağzın içini nemli tutarak ağız kuruluğunu önler. Bu şekilde protez kullanıcıları arasında yaygın bir sorunu önlemeye yardımcı olur. Ayrıca, kötü nefes kokusunu ortadan kaldırır ve protez kaynaklı şişmeyi azaltmaya yardımcı olur.

Uygulanışı:

Ağız içine susam yağı gibi 1 çorba kaşığı soğuk preslenmiş bitkisel yağ konur. Ancak, bunu yaparken protezin takılı olmamasına dikkat etmek gerekmektedir. Yaklaşık 10 ile 15 dakika süre ile yağ ağzın etrafında iyice gezdirilmelidir. Daha sonra tükürülür ve ılık su ile ağız çalkalanır. Bu işlem herhangi bir şey yemeden önce her sabah tekrarlanmalıdır. Ayrıca bu uygulama, sızma Hindistan cevizi yağı ile de yapılabilir.

Not: Gargara sırasında yağı yutmamak için dikkat edilmesi gerekir.

8 – Diş ağrısı için adaçayı:

Protezlere bağlı tahriş ya da iltihaplı yaralar adaçayı ile tedavi edilebilir. Adaçayı, anti-inflamatuar özelliği sayesinde dişetindeki ağrı ve şişliği azaltmaya yardımcı olur. Bu antimikrobiyal ot, kötü kokuya neden olan ve ağız sağlığını etkileyen zararlı organizmalar için öldürücüdür.

Uygulanışı:

Bir bardak su içine 1 yemek kaşığı kurutulmuş adaçayı eklenir ve kaynatılır. Sıcak olan bu çayın soğuması beklenir. Bu bitkisel karışım, şişlik ve ağrı bitene kadar günde 2 kez gargara için kullanılır. Ayrıca, günde 2 ya da 3 kez birkaç taze adaçayı çiğnemek protez ağrısı ve dişeti şişliğini azaltmak için yardımcı olur.

9 – Diş ağrısına iyi gelen şeyler: İncir:

İncir, protez ağrısı için popüler bir ev ilacıdır. Aynı zamanda incir, protez takmak ile ilgili ağız yaralarının tedavisi için yardımcı olur. Bu meyve birçok besin gibi dişeti ağrı ve şişliğini azaltmaya etkili olur.

Uygulanışı:

Taze incir yarısından kesilir. Yanak ve boğaz etrafındaki dişeti arasına incirin yarısı konulur. Ancak, incirin iç kısmının dişetine doğru tutulmasına dikkat etmek gerekmektedir. Bu şekilde bir süre beklendikten sonra tükürülür ve ılık su ile ağzın içi çalkalanır. Bu uygulama ağrı bitene kadar günde iki kez tekrarlanmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir