Saç Uzaması İçin Ne Yapılır: Saçların Hızlı Uzaması İçin Bitkisel Çözüm

Saç Uzaması İçin Ne Yapılır: Saçların Hızlı Uzaması İçin Bitkisel Çözüm

saçların hızlı uzaması için bitkisel çözüm

saçların hızlı uzaması için bitkisel çözüm

Saç uzaması için doğal ve bitkisel çözümler oldukça etkilidir. Bu çözümler saçların uzamasını sağlarken aynı zamanda saç köklerinin daha güçlü olmasını sağlar.

Saçların uzaması için ne yapmalı: Saçların uzaması için bitkisel çözümler

1.) Saç uzamasına yardımcı yağlar: Lavanta yağı

­- Lavanta yağı saçların sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Saç köklerini besler ve güçlendirir. Aynı zamanda saç kırıklarını önlemede etkilidir.

– Lavanta yağı ile biraz biberiye yağı ve jojoba yağı karıştırılır. Elde edilen karışım saç derisine masaj yaparak uygulanır. Yaklaşık 1 saat havlu ile sarılarak saçlarda bekletilir. Daha sonra saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

– Uygulama haftada birkaç kez tekrar edileblir.

2.) Saç uzaması için yağlar: Jojoba yağı

– Jojoba yağı nemlendirici özellikleri ile bilinir. Saçların daha sağlıklı uzamasını sağlar. Saç köklerinin daha güçlü kalmasını sağlayarak saçı besler.

– Biraz jojoba yağı ısıtılır. Daha sonra saçlara masaj yaparak uygulanır. Yarım saat kadar bekletilir. Daha sonra saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

3.) Saç uzaması için yağ karışımları: Keten tohumu yağı

– Keten tohumu yağı da saç sağlığının korunması için önerilir. Saçların daha parlak ve canlı kalmasını sağlar. Saç kırıklarını azaltır ve saç büyüme hızını artırır. Saç ve saç dipleri için faydalı olan omega 3 yağ asitleri içerir.

– Biraz keten tohumu yağı saçlara uygulanır. 15 dakika kadar saçlarda bekletilir ve daha sonra saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

4.) Saçın uzaması için zeytinyağı

– Zeytinyağı en mükemmel nemlendiricilerden biridir. Saç ve saç diplerinin nemli kalmasını sağlar. Aynı zamanda saçı besler ve daha hızlı uzamasına yardımcı olur.

– Günlük diyet içerisine zeytinyağı eklenebilir.

– Alternatif olarak biraz zeytinyağı ısıtılır. Ardından ılık halde saç diplerine masaj yaparak uygulanır. Yaklaşık 20 ya da 30 dakika kadar saçlarda bekletilir. Daha sonra saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

– Uygulama her hafta birkaç kez düzenli olarak yapılabilir.

– Zeytinyağının içerisine biraz adaçayı yağı, lavanta yağı ve biberiye yağı da eklenebilir.

5.) Saç uzatma hint yağı

– Hint yağı da saç sağlığının korunması için önerilen çözümler arasındadır. Saçların nemli kalmasına yardımcı olurken aynı zamanda saç uçlarında kırık oluşmasını da engeller.

– Biraz hint yağı ısıtılır. Ardından saçlara masaj yaparak uygulanır. Sıcak bir havlu ile saçlar sarılır ve yaklaşık 20 dakika kadar bekletilir. Daha sonra saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

6.) Saç uzatmaya yardımcı besinler: Protein açısından zengin besinler

– Saçların daha hızlı uzaması için beslenme düzenine de dikkat edilmelidir. Özellikle protein içeren besinlerin tüketilmesi önerilir. Protein içeren gıdalar saçların ihtiyacı olan besini karşılar.

7.) Saçı uzatan vitaminler: Vitaminler

– Saçların daha hızlı uzaması için vitaminler de önerilir. Vitamin açısından zengin olan gıdalar; özellikle A vitamini içeren mango, papaya, portakal, erik ve havuç mutlaka beslenme düzenine eklenmelidir.

8.) Saç için B vitamini

– B vitamini oksijen taşıyıcı olarak görev yapar. Saç köklerine daha fazla oksijen gitmesini sağlar. Kan dolaşımını artırır ve saçların daha hızlı uzamasını teşvik eder.

– Fasulye, muz, tavuk, balık, patates ve yulaf tüketilmesi önerilen gıdalar arasındadır.

9.) Saç için C vitamini

– C vitamini de saç köklerinde kolajen oluşumunu destekler. Ayrıca serbest radikallerin ve zararlı toksinlerin vücuttan arınmasını sağlar. Özellikle guava, kivi ve portakal gibi turunçgiller, elma ve amla gibi besinlerin tüketilmesi önerilir.

10.) Saç uzaması için E vitamini

– E vitamini cilt sağlığı için en etkili besin öğelerinden biridir. Cildin onarılmasına yardımcı olurken aynı zamanda saçların daha hızlı uzamasını sağlar. Bu nedenle E vitamini içeren gıdalar; ayçiçeği yağı, soya yağı, tofu gibi besinler beslenme düzenine eklenebilir.

Saçların daha hızlı uzaması için tüm bu çözümlere uyulması önerilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir