Sarılığa Ne İyi Gelir: Sarılık İçin Bitkisel Çözümler

Sarılığa Ne İyi Gelir: Sarılık İçin Bitkisel Çözümler

sarılık için bitkisel çözümler

sarılık için bitkisel çözümler

Sarılık neden olur?

Sarılık, pek çok etkiye sahip olan yaygın bir hastalık olmasına rağmen buna engel olabilecek ilaç tedavilerinin yanı sıra doğal tedavi yöntemleri de vardır. Ancak sarılığın şiddetine de dikkat edilmelidir. Sarılık hastalığı ilerlediği takdirde ölümlere yol açabilir. Yani ciddi bir sarılık hastalığı söz konusu ise mutlaka doktora başvurulması tavsiye edilir.

Sarılık nasıl oluşur?

Sarılık, insan vücudunun en çevik ve esnek organı olan karaciğer ile ilgili bir hastalıktır. Genel olarak böbrek ve karaciğer yetmezliği olarak bilinir ve aşırı bilirubin maddesinin karaciğer fonksiyonlarını bozması ile sarılık hastalığı oluşur. Sarılık hastalığının gözlerin sararması ve deri renginin sararması gibi belirtileri vardır. İnsanlar genellikle gözlerindeki sarılığı fark ederek hastanelere başvurmaktadır.

Sarılık nedenleri:

Sarılık hastalığının ilk belirtilerine göz akında rastlanır. Kandaki bilirubin maddesinin artması ile ortaya çıkar. Birçok hastalık sarılık belirtisi olabilir. Ancak bazı insanlar viral hepatitle sarılığı karıştırmaktadır. Ancak bu iki hastalığın bir alakası yoktur ve sarılık bulaşıcı değildir. Sarılığın çeşitli nedenleri olabilir. Bu nedenlerden bazıları şunlardır:
– Karaciğer iltihabı
– Radrasyon tedavisi
– Toksik maddelerin artması
– Bağışıklık sistemindeki bazı bozukluklar
– Safra taşı sorunları
– Bazı hastalıklara karşı kullanılan ilaçlar
– Tüberküloz, sıtma, tifo, sarıhumma ve hemolitik gibi hastalıkların kan akışına engel olması

Sarılık nasıl anlaşılır: Sarılık belirtileri:

Sarılığın çoğu belirtisi kolay görülebilir. Hastalığın ilerlediği evrede fark edilirse vakit kaybetmeden tedaviye başlanmalıdır. Sarılık belirtileri ise şunlardır:
– İdrar renginin sarı olması
– Ten renginin sararması
– Gözlerin akının sarılaşması
– Yüksek ateş
– İştah kaybı
– Mide bulantısı
– Kabızlık
– Baş ağrısı
– Karaciğer çevresinde şiddetli ağrı

Doktorlar sarılık için günlük olarak ilaç kullanımlarını sağlar. Bunun yanında sarılık belirtilerini ortadan kaldırmak için doğal ev tedavileri de yardımcı olur. Sarılık iştah kaybına yol açar. Bu nedenle karaciğerin iyileşmesi ve eski fonksiyonlarını elde etmesi daha uzun sürer. Besin ve enerji kaybını engelleyerek yapılan doğal ev tedavileri sarılık hastalığına yardımcı olur.

Sarılık nasıl geçer: Sarılığa bitkisel çözüm

1 – Sarılığa iyi gelen yiyecekler: Domates:

Likopen içeren domates kanı temizleyen vücut sağlığı için zengin bir kaynaktır. Domates suyu karaciğer sağlığı için oldukça etkileyici bir ilaçtır. Domates içeriğindeki özellikleri ile kanser tedavisinde de kullanılmaktadır. Bu nedenle domatesin bol bol tüketilmesi kanser riskini de düşürmektedir.
– Domatesi parçalara ayırın. Kaynamış suya ekleyin. Daha sonra bir bardağa süzerek geçirin ve kabuklarından kurtulun. Bu karışımı her sabah düzenli olarak için. Birçok hastalığa iyi gelen domates sarılık tedavisinde yardımcı olacaktır.

2 – Sarılığa iyi gelen bitkiler: Zerdeçal:

Zerdeçal sarılık tedavisi için etkili bir ilaç olacaktır.
– Bir çay kaşığı zerdeçalı yardım bardak su içine atın ve karıştırın. Bu su ve zerdeçal karışımını günde 3 defa için.

3 – Sarılığa iyi gelen gıdalar: Fındık:

Evimizde sıklıkla bulundurduğumuz fındık, sarılık tedavisinde doğal bir ilaç olarak kullanılır. Şeker, tereyağı, kakule de fındığın yanına eklenerek etikisi arttırılır.
– 6-7 adet fındık, 3 kakuleyi ezerek karıştırın. Bir gece bekletildikten sonra yumuşak hale geldiğinde biraz şeker ve bir çorba kaşığı tereyağ ekleyin. Hepsini bir hamur haline getirerek karıştırın.
Bu karışımdan en iyi sonucu almak için her sabah düzenli olarak bir kez tüketin.

4. Sarılığa iyi gelen besinler: Papaya

Papaya peptin iyi bir sağlık kaynağıdır ve sarılık tedavisine yardımcı olur.
– Birkaç papaya yaprağını ezerek hamur haline getirin. Hamura bir çorba kaşığı bal ekleyin.

5 – Limon yaprağı karışımı:

– Bir bardak suyu kaynatın ve kaynamaya başladıktan birkaç limon yapraklarını ekleyin. Limon yapraklarını birkaç dakika kaynattıktan sonra bardağa boşaltarak soğumaya bırakın. Karışım soğuduktan sonra için. Sarılık belirtilerine engel olmak için sık sık karışımı için.

6 – Zencefil:

– Yarım kaşık zencefili bir çorba kaşığı nane öze ile karıştırın ve suya atın. Tadı hoşunuza gitmiyorsa karışıma bal ekleyebilirsiniz.

7 – Turp:

– Birkaç taze turp yaprağını alın ve onları suda kaynatın. Süzgeçten geçirin ve parçalarından kurtulun. Turp suyundan etkili bir sonuç almak için günde iki kez için.

8 – Anne sütü:

Yeni doğan bebeklerde oluşan sarılığa karşı en iyi ilaç anne sütüdür. Sarılığa karşı bağışıklık kazanmasını sağlayacak bir besindir. Küçük çocuklar ve yeni doğan bebeklerde sarılık hastalığına rastlanabilir. Tedavileri için bol bol anne sütü tüketmeleri gerekmektedir. Anne sütü bebeğin sağlığı için en iyi ve temel besindir.

9 – Baharatlı yiyeceklerden kaçının:

Karaciğer yağ sindirimini sağlamak için çeşitli enzimler üretir. Sarılık hastalığına yakalanmış bir karaciğer artık bu üretimi gerçekleştiremez. Bu nedenle baharatlı ve yağlı yiyecek tüketiminden kaçınılmalıdır. Yiyeceklere dikkat etmek karaciğeri rahatlatacaktır.

10 – Şekerden kaçının:

Şekerlemeler ve aşırı şekerli yiyecekler karaciğerin daha da hasar almasına neden olur. Sorunlu bir karaciğerin daha da zorlanması sarılık hastalığının ilerlemesine neden olacaktır. Bu nedenle şekerli yiyeceklerden ve fast food ürünlerinden kaçınılmalıdır.

11 – Meyve ve sebze tüketin:

Sağlıklı besinler ile karaciğerin iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Bol su içeren meyvelerden bol bol tüketin.

12 – Vücudunuzu dinlendirin:

Sarılık iştah kaybına neden olmaktadır. Besinlerin yeterli şekilde tüketilmemesi vücudu yorar ve halsizleştirir. Bunun üzerine bir de fazla hareket edilmesi vücudu yoracaktır. Bu nedenle tedavi sürecinde gerekli ilaçlar alınarak dinlenmelidir.

13 – Limon suyu:

Limon suyu hastalıkta tedavi olarak kullanılan etkili bir ilaçtır. Limon suyu tüketerek ve yemeklerde kullanarak bol bol tüketilebilir. Limon suyuna bir tutam tuz ekleyerek her gün için. Sarılık tedavisinde hızlı bir sonuç alınmasını sağlayacaktır.

14 – Kekik:

Kekik genelde evlerde yemekler için sıklıkla kullanılsa da iyileştirici özellikleri ile pek bilinmez.
– Bir tutam kekiği suya atın ve kaynatın. Soğuduktan sonra tüketin.
Tedavinin hızlı sonuç vermesi için kekik suyunu her gün bir kez tüketin.

15 – Ispanak:

Ispanak zengin bir demir kaynağıdır.
– Ispanak ve havucu iyice yıkayın. Meyve sıkacağı ile sıkın.
Sarılık tedavisi için zengin vitamin ve mineral kaynağı olan ıspanak ve havuç suyunu sık sık tüketin.
Vücudun enerji değerlerini koruması için yeterli besini alması ve dinlenmesi gerekir. Sarılık hastalığı olan bir kişi iştah kaybı yaşar ve yeterli besini tüketemez. Bu durumda kaybedilen enerji doğal ev tedavileri ile karşılanmaya çalışılır ve bol bol dinlenilmesi gerekir.
Bunların dışında düzenli olarak check-up yaptırmaya ve doktorun verdiği dozda ilaçları kullanmaya dikkat edilmelidir. Sarılık tedavisinde doktor kontrolünde alınan ilaçlar yanında doğal ilaçlar ile sarılık hastalığına engel olunabilir.

One Response to Sarılığa Ne İyi Gelir: Sarılık İçin Bitkisel Çözümler

  1. merhaba hocam benim sarılığım varmış. doktora gidip kan verdiğimde ögrendim . ilk kandaki bilirubin degeri 3.43 çıktı . birer gün aralıklarla verdiğim kanlarda degerler ise son olarak 2,07 ye düştü . doktorum tedavi olmamı söyledi
    bana bal gibi şekerli yiycekler yemem gerektiği söylendi ben sürekli olarak bal pekmez ve diğer şekerli ürünler ve yoğurt maydonoz yiyerek kandaki bilirubin değerini düşürdüm .
    bu kıonuda yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir