Siroza Ne İyi Gelir: Siroz İçin Bitkisel Çözümler ve Yiyecekler

Siroza Ne İyi Gelir: Siroz İçin Bitkisel Çözümler ve Yiyecekler

siroza iyi gelen yiyecekler

siroza iyi gelen yiyecekler

İnsan vücudunda oluşan bir hastalık diğerlerini de tetikleyebilir ve vücut güçsüz düşebilir. Ancak doğru tedaviler ve düzenli bir hayat ile insan vücudu tüm bu hastalıklarla savaşabilir ve kendini yenileyebilir.

Siroz, karaciğer için en tehlikeli hastalıklardan biridir. Siroz, tedavi edilemeyecek bir hastalık değildir. Ancak vücutta başka hastalıklar da varsa siroz şiddeti artar ve tedavisi zorlaşır. Vücutta hastalıkların ve enfeksiyonların varlığı karaciğeri tehlikeye sokar. Karaciğer, insan vücudunun üretimi sağlayan organıdır. Bu nedenle karaciğer rahatsızlıkları vücudun ihtiyaçlarını üretememesine neden olur ve iyileştirilmediği takdirde tehlikeli bir hal alır. Siroz için ilaçlar vardır ancak her zaman dikkat edilmeli ve kontrol altında tutulmalıdır.
Bazı kişiler siroz hastalığı için hastane tedavisini tercih etmekte, bazı kişiler ise doğal ve zararsız ev ilaçlarını tercih etmektedir. Doğal ev ilaçları da karaciğer rahatsızlıklarında hızlı iyileşmeyi sağlamaktadır.

Karaciğer sirozu nedir?

Siroz, karaciğerin hasar görmesi sonucunda işlevlerini yerine getiremeyecek duruma gelerek işlevsizleşmesidir. Karaciğerde oluşan hasarlı doku zamanla şiddetini arttırarak siroza döner. Aşırı miktarda alınan alkol ve sigara da karaciğer hasarını etkinleştirerek vücudun dengesinin bozulmasına neden olur.

Siroz oluşumunun nedenleri nelerdir?

– Aşırı alkol tüketimi
– Hepatit virüslerinin yol açtığı hepatit B, C ve D hastalığı
– Karaciğerde demirin aşırı birikmesi
– Safra kesesi hastalıkları
– Fazla kimyasal ilaç kullanımı

Sirozun birkaç nedeni olsa da en önemli ve sıkça rastlanan nedeni olarak aşırı alkol tüketimi görülmektedir. Batı ülkelerinde ölüm nedenleri arasında siroz ilk 10 sıraya girmektedir. Ve büyük bir çoğunluğun nedeni ise alkol tüketimidir.

Siroz belirtileri nelerdir?

– Yorgunluk, halsizlik
– Sarılık
– Aşırı gaz birikimi
– Kaşıntı
– Bulantı
– Bacaklarda ve karında şişlik
– Erkeklerde göğüs şişmesi

Karaciğer sirozu için 11 doğal ev tedavisi şu şekilde sıralanabilir:

Ev ilaçları siroz hastalığının başlamasını engellemek için bir önlem olarak kullanılır. Eğer başlayan bir siroz belirtisi varsa doktora başvurunuz.

1 – Papaya tohumları:

Papaya tohumlarını ayıklayın ve bir suyun içine atın. Papaya tohumu suyuna iki kaşık limon suyu ekleyin ve karıştırın. Karaciğer rahatsızlıkları için bu karışımı günde iki kez için.

2 – Ayran, yoğurt ve kimyon ile tedavi:

Bir bardak suyun içine iki kaşık yoğurt ve iki yemek kaşığı kimyon tohumu ekleyin. Tadı hoşunuza gitmezse bir miktar tuz ekleyebilirsiniz. Hazırlanan ayranı günde iki kez için. Mide ağrılarını hafifletir, sindirim sistemini hızlandırır ve vücudun sağlık seviyesinin korunmasında yardımcı olur.

3 – Limon ve tuz:

Bir bardak suya limon sıkın ve tuz ekleyin. Günde üç defa karışımı için. Hasarlı karaciğer sahip kişiler sindirimi zor olan ve şekerli besinlerden uzak durmalıdır. Bu şekilde vücudun daha da yorulması engellenebilir. Limon ve tuz karışımı mide sorununa iyi gelir ve sindirime yardımcı olur. Limon, sindirim için müshil görevi de görür.

4 – Ispanak ve havuç:

Havuç ve ıspanak zengin demir depolarına sahip besinlerdir. Birkaç havuç ve ıspanak yaprağını yıkayın ve ezerek hamur haline getirin. Karışımı süzgeçten geçirin. Ispanak ve havuç suyu karışımı, belirtileri hafifleterek vücudun demir depolarının doldurulmasını sağlar. Bu şekilde vücudun hastalıkla savaşmasına yardımcı olur.

5 – Katuki tedavisi:

Katuki, Himalayalar’da bulunan bir bitkidir ve siroz hastalığı için son derece etkilidir. Bu bitkinin kökleri, hazımsızlığa iyi gelir ve karaciğerin korunmasını sağlar.

6 – Deve Dikeni:

Deve dikeni birçok bitkisel ilacın yapımında kullanılan ve içerisindeki bileşenler sayesinde insan vücudundaki birçok hastalık için doğal tedavi görevi gören bir bitkidir. İnsanlar eski zamanlardan bu yana deve dikeni ile birçok avantaj sağlamayı başarmıştır. Bunu ise içerisinde etkin olan antioksidanlar sayesinde sağlar. Bu antioksidanlar aynı zamanda siroz hastalığının tedavisinde de kullanılmaktadır. Deve dikeni karaciğeri güçlendirir ve karaciğer hücrelerine zarar veren bileşenlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Birkaç deve dikeni tohumu ezilir ve suyun içerisine konur. Su kaynatılır ve arından ılınması beklenir. Ilık hale geldiğinde bu karışımın hızlıca tüketilmesi gerekmektedir. Karaciğer üzerindeki hasarı durdurur ve yenilenerek temizlenmesini sağlar.

7 – Elma sirkesi:

Elma sirkesi, yağ yakma metabolizmasının hızlandırarak karaciğerin daha yağsız ve zinde kalmasına yardımcı olan bir besindir. Bu da karaciğer için güçlü detoks etkisi gösteren bir ilaç olduğu anlamına gelmektedir. Bir bardak su içerisine bir çorba kaşığı elma sirkesi ve bir çay kaşığı bak eklenerek güzelce karıştırılır. Bu karışım günde 3 defa tüketilmelidir. Rutin olarak uygulanması 1 ay için daha sağlıklı bir karaciğere sahip olunmasını sağlar.

8 -Bektaşi üzümü:

Bektaşi üzümü içerisindeki bileşenler sayesinde vücuttaki birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilen bir besindir. Hint Bektaşi üzümü ya da bilinen diğer adı ile amla karaciğerdeki hasarı kontrol altında tutmak gibi etkileri olan mucizevi bir maddedir. Amla C vitamini açısından zengin bir kaynak olarak, tüketim sırasında karaciğer fonksiyonunun düzgün seviyede korunmasını sağlar. Bu Bektaşi üzümü sade şekilde tüketilebileceği gibi aynı zamanda salatanın içerisine rendelenerek karıştırılabilir. Ancak her gün 4 ya da 5 adet Bektaşi üzümünün tüketilmesi gerekmektedir. Bu şekilde etkili sonuçlara gözlemlenebilir.

Sirozun olası nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

– Sirozun en yaygın bilinen nedeni aşırı alkol tüketimidir. Aşırı alkol karaciğerde yağlanma mekanizmasını sekteye uğratır ve karaciğerin işlevini aksatır. Bunun sonucu olarak da kişide siroz başlangıcı görülür. Alkol normal metabolizmada yağ, protein ve karbonhidratın depolanmasını ve eritilmesini aniden bloke eder ve bu yüzden kişinin siroz olmasına neden olur. Bu gelişim karaciğerde yara oluşmasına neden olur.

– Bazı durumlarda hepatit hastalığı da siroz oluşmasına neden olur. Hepatit, karaciğerde yağlanmaya neden olur ve sonuç olarak karaciğerde yara oluşumu gözlemlenir. Bu da enfeksiyon gelişmesine ve sonuç olarak siroz görülmesine neden olur.

Karaciğerde siroz görülmesine neden olabilecek diğer hastalıklar şu şekilde sıralanabilir:
– Obezite
– Diyabet
– Koroner arter hastalıkları

Sirozun yan etkileri ve zararları:

Siroz insan vücudu üzerinde son derece zararlı etkilere neden olan bir hastalıktır. Aşağıda en yaygın olan belirtilerinden bazıları bulunmaktadır. Hasar düzeyine bağlı olarak hastalığın belirtileri ve etkileri kişiden kişiye değişebilmektedir.
– Vaskular Lezyonlar, östradiol düzeyinin artmasına neden olur.
– Artan östrojen düzeyleri avuç içlerinde kızarıklığa yol açar. Bu durum genel olarak “palmar eritem” adı ile bilinmektedir.
-Ööstradiol düzeylerindeki artış nedeni ile erkeklerde meme büyümesi olarak bilinen “jinekomasti” görülmesine neden olur.
– Cinsel tahrik ve aşırı durumlarda iktidar eksikliği görülmesine neden olabilir. Ayrıca testis atrofisine de yol açabilir.
– İnsanların karın bölgesinde yaygın bir asidin birikmesine ve midenin davul gibi şişerek öne çıkmasına neden olabilir.
– Beyin dokusunun şişmesine ve kişinin günlük işlevlerini yerine getirmesini engelleyecek düzeyde bellek bozukluklarına neden olabilir. Bu durum genel olarak “hepatik ensefalopati” olarak adlandırılır.

Genelde neden olduğu belirtiler ise şu şekilde sıralanabilir:
– Bulantı
– Hazımsızlık
– Karın ağrısı
– Aşırı kilo kaybı
– Ağız kokusu
– Yüksek ateş
– Ciltte sarı lekeler
– Midede şişkinlik

2 Responses to Siroza Ne İyi Gelir: Siroz İçin Bitkisel Çözümler ve Yiyecekler

  1. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz ,ancak kafama takılan bişe var bağzı karışımlarda ilginçlik var özellikle tuz,siroz olanlar tuzdan kesinlikle uzak durmalı çünkü 1 gram tuz 200 gr,su toplamasına neden oluyor risk

  2. Yücel alparsalan

    Annem de kalp yetmezliğine bağlı siroz var vücudunda ayaklarında şişlik vede yurumede problemler var.kalp yetmezliği için ne tür bitki yada ne yapmalıyım .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir