Sivilce İzlerine Ne İyi Gelir: Sivilce İzlerinden Kurtulma Yolları

Sivilce İzlerine Ne İyi Gelir: Sivilce İzlerinden Kurtulma Yolları

akne izlerinden kurtulma yolları

akne izlerinden kurtulma yolları

Ciltte kir ve bakterilerin birikmesi ile oluşan sivilceler

Sivilce izleri nasıl geçer: Sivilce izlerine doğal çözüm

1.) Sivilce izlerine çözüm: Sivilce izlerine limon

– Limon suyu asidik yapısı ile cilt lekeleri için yaygın olarak kullanılır. Ciltteki kahverengi lekelerin azaltılmasını sağlarken aynı zamanda akne izlerinin görünümünü de hafifletir. C vitamini açısından zengin içeriği ile cilt yapısının güçlenmesini sağlar. Aynı zamanda cildin daha aydınlık ve parlak görünmesine de yardımcı olur.

– Limon suyu pamuk yardımı ile akne izlerinin üzerine uygulanır. Birkaç saat ciltte bekletilir. Daha sonra alan su ile durulanır. Cilde bir nemlendirici uygulanır.

– Uygulama günde birkaç kez düzenli olarak yapılabilir.

2.) Sivilce izlerine bal tarçın

– Akne izleri için önerilen bir diğer çözüm bal ve tarçın karışımıdır. Tarçın cilt yapısını geliştirmeye yardımcı olur. Ciltteki ölü derilerin ve kirin arınmasına yardımcı olan bal; cilt yapısını yumuşatır ve beyazlatır.

– Biraz tarçın ve bal karıştırılır. Elde edilen karışım macun kıvamına getirilerek akne izlerinin üzerine uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır.

– Uygulamanın özellikle gece yapılarak bir gece ciltte bekletilmesi önerilir.

3.) Sivilce izleri için karbonat

– Karbonat da cilt yapısının gelişmesine yardımcı olur. Aynı zamanda cilt yapısını besler ve güçlendirir. Ciltteki izlerin azaltılmasında da son derece etkilidir.

4.) Sivilce izleri için ne yapılmalı: Zerdeçal ve bal

– Zerdeçal, doğal bir anti enflamatuar olarak bilinir. Cilt hücrelerinin onarılmasına yardımcı olurken izleri de azaltır.

– Bir parça zerdeçal kökü ezilir ve toz kıvamına getirilir. Ardından içerisine bal eklenir. Macun kıvamına getirildikten sonra cilde doğrudan uygulanır. Yaklaşık 10 ya da 15 dakika kadar ciltte bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır.

– Uygulama her gün düzenli olarak yapılabilir.

5.) Svilce lekeleri için maske: Sandal ağacı tozu

– Sandal ağacı tozu birçok cilt sorunu için önerilir. Lekelerin azaltılmasına yardımcı olurken aynı zamanda cildi besler ve güçlendirir. Cilt dokusunun onarılmasını sağlar.

– Biraz sandal ağacı tozu gül suyu ile karıştırılır. Elde edilen karışım pamuk yardımı ile cilde uygulanır. Bir süre ciltte kuruması beklenir ve soğuk su ile durulanır.

– Düzenli olarak her gün uygulandığında cildin daha aydınlık ve canlı kalmasını sağlar.

6.) Sivilce lekelerine çözüm: Domates

– Domates büzücü özellikleri ile cildi besler ve cilt yapısını geliştirir. Ayrıca cilt beyazlatıcı özellikleri de vardır. Ciltteki ölü deri hücrelerin ve kirin arınmasını sağlar. Akne izleri için de yaygın olarak kullanılır.

– Olgun domates ince dilimler halinde kesilir. Ardından akne olan alanlara masaj yaparak uygulanır. Birkaç dakika kadar ciltte bekletilir. Ardından ılık su ile durulanır.

7.) Sivilce lekelerine kesin çözüm: Aspirin ve bal

– Akne izlerinin azaltılmasını için aspirin de son derece etkili bir malzemedir. Bal ile birlikte karıştırılarak kullanılabilir.

– Bir adet aspirin ezilir ve toz haline getirilir. İçerisine bal eklenerek izlerin üzerine uygulanır. Bir süre ciltte kuruması beklenir. Ardından cilt ılık su ile durulanır.

– Uygulama her gün düzenli olarak birkaç hafta boyunca yapılmalıdır.

8.) Sivilce lekelerine hızlı çözüm: Yumurta akı

– Yumurta akı da akne izleri tedavisine yardımcı olur. Var olan inflamasyonu azaltır. Aynı zamanda iltihap oluşumunu engeller.

– Yumurta akı iyice çırpılır ve köpük haline getirilir. Ardından cilde uygulanır. Bir süre ciltte kuruması beklenir. Daha sonra alan ılık su ile durulanır.

9.) Sivilce lekeleri nasıl geçer: Aloe vera

– Aloe vera jel de akne izlerinin azaltılmasına yardımcı olmak için kullanılabilir. Cildin onarılmasına yardımcı olurken aynı zamanda derinlemesine nemlenmesini sağlar.

– Taze aloe vera yapraklarından çıkarılan jel cilde doğrudan uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir. Ardından ılık su ile durulanır. Aloe vera suyu da cilde uygulanarak 1 saat bekletilebilir.

– Uygulamalar her gün düzenli olarak yapılmalıdır.

10.) Yulaf ezmesi

– Yulaf ezmesi harika bir peeling malzemesidir. Cildin üst tabakasında biriken ölü derileri ve kiri arındırır. Ciltteki mat ve çukurlu görünümü azaltır.

– 2 ya da 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi ezilir ve öğüttürülür. Ardından içerisine biraz su eklenerek macun kıvamına getirilir. Elde edilen macun cilde maske olarak uygulanır. Cilt dairesel hareketler ile ovulduktan sonra ılık su ile durulanır.

– Uygulama haftada birkaç kez düzenli olarak yapılmalıdır.

11.) Çemen otu tohumu

– Çemen otu tohumları da cilt yapısının pürüzsüzleşmesine ve yumuşamasına yardımcı olur. Aynı zamanda cilt lekelerini azaltmada son derece etkilidir.

– Bir kase suyun içerisinde çemen otu tohumları bir gece bekletilir. Ezilir ve hamur halinde cilde uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir. Ardından alan soğuk su ile durulanır.

– Uygulama her gün düzenli olarak yapılmalıdır.

12.) Süt ve bal

– Bal en etkili antiseptiklerden biridir. Ciltteki bakterileri arındırırken aynı zamanda cildi yumuşatır. Süt ise cildi temizler. Birlikte kullanıldıklarında cildin onarılmasında son derece etkilidir.

– Biraz çiğ süt ile bal karıştırılır. Elde edilen karışım cilde masaj yaparak uygulanır. Yaklaşık 10 ya da 15 dakika kadar ciltte bekletilir. Ardından alan ılık su ile durulanır.

– Uygulama her gün düzenli olarak yapılabilir.

Diğer Faydalı İpuçları:

– Sivilce izleri önceden engellenmezse ciltte kalıcı izlere neden olabilir.

– Bitkisel çözümlerin düzenli olarak uygulanması önerilir. Bu şekilde izlerin görünümü azaltılabilir.

– Cilt güneş ışınlarından korunmalıdır. Yüksek koruma faktörlü güneş koruyucular ve losyonlar düzenli olarak kullanılabilir. Yüz ve diğer vücut alanları için ayrı üretilmiş ürünlerin kullanılması önerilir. Vücut ürünlerinin yüzde kullanılması yağlanmaya neden olabilir.

– Cilt sağlığının korunması için su tüketimine dikkat edilmesi önerilir. Her gün 2 buçuk ila 3 litre kadar su tüketilmelidir. Suyun yanı sıra sebze ve meyve suları da tüketilebilir. Özellikle C vitamini içeren gıdaların suları tüketilmelidir. Sıvı alımının artırılması cildin nemli kalmasına yardımcı olurken aynı zamanda cilt altında kolajen üretimini artırır ve cilt hücrelerinin kendini yenilemesine yardımcı olur.

– Cilt düzenli olarak temizlenmelidir. Cilt tipine uygun temizleyicilerin kullanılması önerilir. Ayrıca içerisinde kimyasal bulunan ürünler yerine bitkisel içerikli ürünler kullanılmalıdır.

– Peeling uygulamaları her haftada birkaç kez düzenli olarak yapılabilir. Peeling ciltteki kirin ve ölü deri hücrelerin arınmasına yardımcı olurken aynı zamanda cildi canlandırır. Kan akışını artırır ve cildi besler.

Akne izlerinden kurtulmak için tüm bu çözümler uygulanabilir. Bitkisel çözümlerin düzenli olarak kullanılması olumlu sonuçlar alınmasını sağlayacaktır. Ayrıca beslenme düzenine de dikkat edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Daha çok sebze ve meyveler oluşan bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Her gün 3 litreye yakın sıvı tüketilmelidir. Kozmetik ürünlerin kullanılması sivilce izlerinin kalıcı hale gelmesine neden olabilir. Bu nedenle bir süre makyaj ürünü kullanılmamalıdır. Ayrıca kullanılan krem ve losyonların içeriğinin bitkisel olmasına özen gösterilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir