Sivilcelere Ne İyi Gelir: Sivilceler İçin Doğal Çözüm

Sivilcelere Ne İyi Gelir: Sivilceler İçin Doğal Çözüm

sivilceler için doğal çözüm

sivilceler için doğal çözüm

Sivilce sorunu estetik bir sorun olarak kabul edilir. Ciltte biriken ölü deriler ve kir gözeneklerin dolmasına neden olur. Bu şekilde ciltte bakteriler ürer ve iltihaba neden olur. Sivilceler için krem ve medikal tedavilerin yanı sıra bazı doğal çözümler de uygulanabilir.

Sivilce nasıl geçer: Sivilcelere doğal çözüm

1.) Sivilceler için nemlendirici krem

– Sivilce oluşumunun ana nedeni ciltteki yağ dengesinin bozulmasıdır. Yağ birikmesi sivilceye neden olur. Bu nedenle kullanılan cilt nemlendiricilere dikkat edilmelidir.

– Cilt tipine uygun olan ve yoğunluğu az olan nemlendiriciler kullanılmalıdır.

2.) Sivilcelerden kurtulma yolları Temas etmeme

– Sivilcelere bakteriler de neden olabilir. Bu nedenle sivilce oluşmaması için cilde el ile temas edilmemelidir. Ayrıca eller gün içerisinde birkaç kez ılık su ve antiseptik bir sabun ile yıkanmalıdır.

3.) Sivilcelere ne yapılmalı: Peeling

– Peeling uygulamalarının da düzenli olarak yapılması ciltteki bakterilerin azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Ölü deri hücreleri ve kiri arındırır. Aynı zamanda cildin daha yumuşak ve sağlıklı görünmesini sağlar.

– Biraz şeker ile zeytinyağı karışımı cilde masaj yaparak uygulanabilir. Bir süre ciltte bekletilir. Daha sonra alan ılık su ile durulanır.

4.) Sivilce nedenleri: Kullanılan cilt ürünleri

– Cilt bakımı için kullanılan ürünlere dikkat edilmelidir. Bazı ürünler cildin yağ dengesinin bozulmasına neden olabilir. Cildi yağlandıran ürünler kesinlikle kullanılmamalıdır.

5.) Sivilceler için ne yapılmalı: Güneşe karşı koruma

– Sivilcelerin oluşmasını engellemek için cildin güneşten korunması gerekir. Aksi halde cildin yağ dengesi bozulur ve cilt altında iltihap oluşabilir.

– Yüz ve diğer cilt alanları için üretilen farklı güneş kremlerinin kullanılması önerilir. Özellikle yüksek faktörlü koruma kremlerinin kullanılması önerilir.

6.) Sivilcelere iyi gelen yiyecekler ile beslenme düzeni

– Sivilce sorununun azaltılması için beslenme düzenine de dikkat edilmelidir. vitamin ve mineral açısından zengin besinler tüketilmelidir. Ayrıca C vitamini içeren besinler daha çok tüketilebilir.

– Yağlı ve kızartma gıdaların tüketilmesi sivilcelerin artmasına neden olabilir. Baharatlı gıdalardan da uzak durulmalıdır. Patates cipsi, çikolata, pizza ve patates kızartması gibi abur cuburlardan uzak durulmalıdır.

– E vitamini ve C vitamini içeren portakal, brokoli, ıspanak ve havuç, domates, tatlı patates düzenli olarak tüketilebilir.

7.) Sıvı tüketimi

– Sivilce sorununun azaltılması için sıvı tüketiminin artırılması önerilir. Sıvı tüketiminin artırılması ciltteki toksinlerin dışarı atılmasını hızlandırır. Cildi besler ve nemli kalmasını sağlar.

– Su, bitkisel çaylar ve sebze suları tüketilebilir. Ancak kafeinli ve alkollü içeceklerden uzak durulmalıdır.

8.) Sivilcelere karşı ilaç ve sivilce kremi

– Sivilcelerin ksıa sürede geçmesi için özel olarak üretilen sivilce kremleri kullanılabilir. Özellikle benzoil peroksit, salisilik asit, kükürt ve rentin-a içeren ürünler tercih edilmelidir.

9.) Sivilcelere iyi gelen yağlar Çay ağacı yağı

– Çay ağacı yağı birçok cilt sorunu için önerilir. Ciltteki bakterilerin ve kirin arınmasını sağlar. Aynı zamanda cildi besler ve nemlendirir. Anti bakteriyel, anti fungal ve anti viral özellikleri vardır.

– Biraz çay ağası yağı ile su karıştırılır. Elde edilen karışım sivilcelerin üzerine uygulanır. Bir süre bekletilir ve su ile durulanır. Uygulama her gün düzenli olarak yapılmalıdır.

10.) Sivilcelere bal maskesi

– Bal etkili anti bakteriyel özellikleri ile bilinir. Ciltteki bakterileri öldürür ve cilt yapısının nemli kalmasına yardımcı olur. Anti bakteriyel, antiseptik ve nemlendirici özellikleri vardır.

– Biraz bal cilde doğrudan uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır. Uygulama günde birkaç kez tekrar edilebilir.

11.) Sivilcelere lavanta yağı

– Lavanta yağı da sivilce sorunu için önerilen bir yağdır. Ciltteki bakterileri ve ölü deri hücrelerini arındırır.

– Biraz lavanta yağı cilde doğrudan uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve ılık su ile durulanır.

– Lavanta yapı ile herhangi bir uçucu yağ karıştırılarak da kullanılabilir.

12.) Sivilceler için aloe vera

– Aloe vera da sivilce sorunu için önerilen çözümler arasındadır. Cildi besler. Cildin nemli kalmasını sağlar ancak yağ birikmesini de engeller.

– Biraz taze aloe vera jeli cilde doğrudan uygulanır. Kuruması beklendikten sonra alan ılık su ile durulanır.

13.) Sivilcelere diş macunu sürmek

– Diş macunu sivilce tedavisi için en etkili çözümlerden biridir. Sivilcelerin kısa sürede kurumasına yardımcı olur.

– Biraz diş macunu sivilcelerin üzerine uygulanır. 10 dakika kadar kuruması beklenir. Daha sonra ılık su ile durulanır. Daha etkili sonuçlar alınması için uygulamanın bir gece ciltte bekletilmesi önerilir. Ertesi sabah cilt ılık su ile durulanır.

– Kullanılan diş macunu yeşil ya da mavi renkte olmamalıdır. Beyazlatıcı diş macunlarının kullanılması da önerilmez. Beyaz renkli diş macunları kullanılabilir. Bu diş macunları içerdiği florür ile kısa sürede sonuç alınmasını sağlar.

14.) Sivilcelere domates suyu

– Domates de sivilce sorunu için yaygın olarak kullanılan bir çözümdür. Cildin beyazlamasına da yardımcı olur. Cilt tonunu dengeler ve cilt yapısının canlanmasını sağlar.

– A ve C vitamini açısından da zengin olan domates cilt sağlığının korunmasına son derece etkilidir.

– Bir adet domates ezilir ve püre haline getirilir. Elde edilen püre cilde uygulanır. Alternatif olarak domates suyu da kullanılabilir. Bir süre ciltte kuruması beklendikten sonra alan ılık su ile durulanır.

– Uygulamanın her gün düzenli olarak 1 ya da 2 kez yapılması önerilir.

15.) Sivilcelere limon suyu

– Limon suyu asidik içeriği ile sivilcelerin azaltılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda cildi kir ve ölü deri hücrelerden temizler. C vitamini içeriği ile cildin bağışıklığını da artırır.

– Biraz limon suyu ile su karıştırılır. Bu karışım pamuk yardımı ile sivilcelerin üzerine uygulanır. 10 ya da 15 dakika kadar ciltte kuruması beklenir. Daha sonra alan ılık su ile durulanır.

– Alternatif olarak birkaç limon kabuğu güneşte kurutulur. Ardından ezilir ve toz haline getirilir. Elde edilen toz biraz su ya da gül suyu ile karıştırılır. Elde edilen karışım sivilcelerin üzerine uygulanır. 10 ya da 15 dakika kadar ciltte bekletilir. Daha sonra alan ılık su ile durulanır.

Sivilcelerden kurtulmak için doğal yollar:

– Cildin sürekli temiz tutulması gerektiği unutulmamalıdır.

– Cildin yağ dengesinin bozulmasına neden olan bakım ürünleri kullanılmamalıdır.

– Su tüketiminin artırılması önerilir. Her gün 2 litre kadar tüketilebilir.

– Suyun yanı sıra bitkisel çaylar ile sebze suları içilebilir.

– Beslenme düzenine de dikkat edilmelidir. Yağlı besinlerin tüketilmesi sivilce sorununu tetikleyebilir. Bu tür besinler yerine sebze ve meyveler tüketilebilir. Fast food ürünlerden ve hazır gıdalardan uzak durulmalıdır.

– Fazla yoğun nemlendiriciler kullanılmamalıdır. Su bazlı ürünler tercih edilebilir.

– Ciltteki kir ve bakterilerin arınması; gözeneklerin açılması için düzenli olarak peeling yapılması önerilir. Haftada 2 ya da 3 kez yapılabilir.

Sivilce en sık görülen cilt sorunlarından biridir. Ciltte fazla sebum üretilmesi nedeni ile oluşan sivilce ve siyah nokta sorunu için tüm bu önerilere uyulabilir. Ayrıca iltihaplı da olsa sivilceler sıkılmamalı ve ellenmemelidir. Aksi halde enfeksiyon riski doğabilir. Sivilce sorunları çok yoğun yaşanıyorsa bir cilt doktoruna danışılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir