Vücut Çatlakları Nasıl Geçer: Cilt Çatlaklarına Doğal Çözümler

Vücut Çatlakları Nasıl Geçer: Cilt Çatlaklarına Doğal Çözümler

Cilt çatlaklarına doğal çözümler

Cilt çatlaklarına doğal çözümler

Cildin nemini ve esnekliğini kaybetmesi sonucu oluşan cilt çatlakları estetik açıdan oldukça rahatsız edici bir görüntüye neden olur. Cilt çatlakları günümüzde en sık görülen cilt sorunlarından biridir. Ciltte çizgili bir görüntüye neden olan çatlakların rengi kırmızı ya da beyaz olabilir. Bu çatlaklar cildin esnekliğini kaybetmesi sonucu oluşsa da bir tetikleyici nedeni ile oluşur. Tetikleyen neden ise genellikle hızlı kilo alınması ya da hamilelik gibi cildin esnemesi gereken durumlardır. Cilt çatlaklarının azaltılması için genellikle kozmetik ürünler kullanılır. Ancak bu ürünler cilde uzun vadede zarar verebilir. Aynı zamanda sonuölarını da uzun vadede gösterir. Cilt çatlakları için daha sağlıklı olan doğal çözümler kullanılabilir.

Cilt çatlakları nasıl tedavi edilir: Cilt çatlaklarına ne iyi gelir?

Cilt çatlaklarına ne sürülür: Aloe vera jel

Aloe vera cilt çatlakları için en etkili çözümlerden biridir. Cildin nemli kalmasına yardımcı olurken aynı zamanda cildi besler ve güçlendirir. Çatlakları tedavi eden yatıştırıcı özellikleri de vardır. Özellikle taze aloe vera jel kullanılması önerilir. Bunun için taze aloe vera yaprağı diklemesine kesilir. Içerisinde jel çıkarılır. Ve doğrudan cilde uygulanır. Ciltte yaklaşık 20 dakika bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır. Uygulama her gün düzenli olarak yapılmalıdır.

Cilt çatlakları için bitkisel yağlar: Hintyağı

Hint yağı birçok cilt sorununda kullanılır. Içerdiği bileşenler ile cildi besler ve güçlendirir. Aynı zamanda cildin onarılmasına da yardımcı olur. Biraz hint yağı cilde masaj yaparak uygulanır. 15 dakika kadar ciltte bekletilir. Cilt streç filmle sarılırsa daha etkili sonuçlar alınır. Daha sonra ılık su ile durulanır. 1 ay boyunca her gün düzenli olarak uygulanması önerilir.

Cilt çatlaklarına şeker peelingi

Şeker selülit ve cilt çatlakları tedavisinde kullanılan en etkili çözümdür. Ciltteki ölü derileri azaltır ve cildi güçlendirir. Cilt çatlaklarının ciltte farklı tonda kalmasını da engeller. Biraz şeker ile badem yağı ve limon suyu karıştırılır. Elde edilen karışım cilde masaj yaparak uygulanır. 10 dakika kadar ciltte bekletilir ve su ile durulanır. En iyi sonuçlar için bir ay boyunca her gün düzenli olarak yapılmalıdır.

Cilt çatlaklarına ne iyi gelir: Patates suyu

Patates suyu cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda cildi besler ve güçlendirir. Cilt çatlaklarının azalmasına yardımcı olurken cilt lekelerini de azaltır. 1 adet patates rendelenir. Ardından cilde masaj yaparak uygulanır. Bir süre ciltte kuruması beklenir. Daha sonra ılık su ile durulanır.

Cilt çatlakları için doğal çözümler: Limon suyu

Limon suyu asidik yapısı ile ciltteki bakterileri ve ölü deri hücreleri arındırır. Aynı zamanda cildi beyazlatıcı özellikleri de vardır. Biraz limon suyu cilde masaj yaparak uygulanır. 10 dakika kadar ciltte kuruması beklenir. Ardından cilt serin su ile durulanır. Uygulama her gün düzenli olarak yapılabilir. Limon suyu ciltte tahrişe neden oluyorsa uygulamaya aralıklar verilmelidir. Ayrıca limon suyu ve salatalık suyu karıştırılarak da uygulanabilir.

Cilt çatlakları için maske: Yumurta maskesi

Yumurta akı içerdiği proteinler ile cildi besler ve cilt yapısını pürüzsüzleştirir. Aynı zamanda cildin daha sağlıklı kalmasını sağlar. Cilt çatlaklarını azaltırken hücrelerin kendi kendini onarmasını sağlar. İki yumurta akı iyice çırpılır. Köpürdükten sonra cilde uygulanır. Kuruması için 10 dakika kadar ciltte bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır. Uygulama haftada 3 ya da 4 kez düzenli olarak yapılabilir.

Vücut çatlaklarına bitkisel yağlar: Zeytinyağı

Zeytinyağı birçok cilt sorununda kullanılır. Cildi besler ve cilt tonunun dengelenmesini sağlar. aynı zamanda cilt hücrelerinin onarılmasında da etkilidir. Cildin hızla iyileşmesine yardımcı olur. Biraz zeytinyağı ısıtılır. Ardından cilde masaj yaparak uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve ılık su ile durulanır.

Cilt çatlaklarına bitkisel çözümler: Kakao yağı

Kakao yağı cildin onarılmasına yardımcı olan etkili bileşikler içerir. Cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Biraz kakao yağı ısıtılır. Ardından cilde masaj yaparak uygulanır. Cilt streç filmle sarılır. 10 dakika ciltte bekletilir ve su ile durulanır. Alternatif olarak 2 yemek kaşığı buğday tohumu, 2 çay kaşığı balmumu ve biraz kakao yağı ısıtılır. İçerisine 1 çay kaşığı E vitamini yağı da eklendikten sonra balmumu eriyene kadar ısıtılır. Elde edilen karışım hava geçirmez bir kavanoza konulur. Buzdolabında saklanır. Bu karışım krem şeklinde cilt çatlaklarına uygulanır. Günde 3 kez uygulanabilir.

Cilt çatlaklarına kesin çözüm: Gliserin

Gliserin birçok cilt sorununda kullanılır. Cildin onarılmasına yardımcı olurken aynı zamanda cildi derinlemesine nemlendirir. Limon suyu ile karıştırılarak kullanıldığında daha etkili olacaktır. Biraz limon suyu ile iki damla gliserin karıştırılır. Elde edilen karışım cilt çatlaklarının olduğu bölgeye mesaj yaparak uygulanır. Cilt hafifçe ovalanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır. Uygulama ile en iyi sonuçları almak için her gün tekrar edilmesi önerilir.

Cilt çatlakları nasıl gider: Su tüketimi

Cilt çatlaklarının azaltılması için su tüketimine dikkat edilmelidir. Her gün 3 litreye yakın su tüketilmesi cildin daha esnek ve nemli kalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda ciltteki ve vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Yeterli miktarda su tüketilmesi idrara çıkışı artırır. Bu şekilde vücuttaki toksinlerin daha hızlı dışarı atılmasını sağlar. Suyun yanı sıra bitkisel çaylar, taze sıkılmış meyve ve sebze suları da tüketilebilir. Ayrıca alkollü ve asitli içeceklerden uzak durulmalıdır. Bu içecekler vücutta su tutulmasına neden olabilir.

Cilt çatlaklarından kurtulma yolları:

E vitamini, K vitamini, C vitamini ve folik asit içeren besinler

Lahana, salatalık, ve soğan gibi K vitamini açısından zengin besinler tüketilmelidir. Ayrıca C vitamini, E vitamini ve folik asit açısından zengin gıdalar da beslenme düzenine eklenmelidir. Yulaf gibi lif açısından zengin besinler de beslenme düzenine eklenebilir. Yulaf cilde topikal olarak da uygulanabilir. 1 kase suyun içerisine yulaf eklendikten sonra 1 gece bekletilir. Ertesi gün ezilerek macun kıvamına getirilir. Elde edilen macun cilde uygulanır. 10 dakika kadar kuruması için beklenir ve su ile durulanır. Uygulamanın her gün düzenli olarak yapılması önerilir.

Cilt çatlakları için kahve peelingi

Kahve selülit ve cilt çatlakları için en etkili çözümlerden biridir. Uyarıcı içeriği ile cildin canlanmasını sağlar. Biraz kahve çekirdeği ezildikten sonra limon suyu ile karıştırılır. Elde edilen karışım cilde maske olarak uygulanır. 20 dakika ciltte kuruması beklendikten sonra ılık su ile durulanır. Uygulama birkaç ay boyunca her gün düzenli olarak yapıldığında cilt çatlaklarının görünümü azalacaktır.

Cilt çatlaklarına hangi bitkiler iyi gelir: Fesleğen yaprakları

Fesleğen yaprakları da cilt çatlakları için kullanılan etkili bitkisel çözümler arasındadır. Biraz su ile ezilmiş fesleğen yaprakları cilde masaj yaparak uygulanır. 10 dakika ciltte kuruması beklenir. Ardından cilt serin su ile durulanır. Bu maske cilde haftada 4 kez uygulanmalıdır.

Cilt çatlaklarına iyi gelen yağlar: Lavanta ve papatya yağı

Papatya yağı ve lavanta yağı ile biraz badem yağı karıştırılır. Elde edilen karışım cilde uygulanır. 20 dakika kadar ciltte bekletilir ve ılık su ile durulanır. Uygulama haftada 3 kez düzenli olarak yapılabilir.

3 Responses to Vücut Çatlakları Nasıl Geçer: Cilt Çatlaklarına Doğal Çözümler

  1. Hamile bayanların da bunları yapmasında sakınca var midir

  2. Dogum catlaklari..

    • Doğum çatlakları ayrı bir konu Hazan hanım. Doğum çatlaklarından kurtulmanın en iyi yolu, cildi nemli tutmak, masaj ve egzersizdir. Kesinlikle kilo almamalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir