Yağ Yakıcı Yiyecekler: Kalori Yakan Besinler

Yağ Yakıcı Yiyecekler: Kalori Yakan Besinler

Kalori yakan besinler

Kalori yakan besinler

Kilo vermek için uygulanan diyet programlarına mutlaka yağ yakıcı özellikleri olan besinler eklenmelidir. Metabolizmayı ve yağ yakımını hızlandıran gıdalar daha hızlı kilo verilmesini sağlar. Ayrıca kalorisi düşük ve besin öğeleri açısından zengin gıdalar tercih edilmelidir.

Yağları hızlı yakmanın yolları: Yağ yakan besinler:

Hızlı yağ eritme yöntemleri: Fıstık ezmesi

Fıstık ezmesi sağlıklı ve lezzetli besinlerden biridir. Hızlı kilo verilmesine yardımcı olan bu besin özellikle karın ve basen bölgesindeki yağların yakılmasını sağlar. Sağlıklı mineraller ve vitaminler de içerir. Aynı zamanda metabolizmayı artırır ve iştahı bastırır. En etkili yağ yakıcı besinlerden biridir. Kahvaltıda 1 dilim kepek ekmeği ile 1 yemek kaşığı fıstık ezmesi tüketilebilir.

Yağ yakan besinler: Yulaf ezmesi

Yağ yakan besinlerden bir diğer ise yulaf ezmesidir. Yulaf ezmesi lif açısından zengindir. Bu içeriği ile sindirim sistemini geliştirir. Aynı zamanda kilo vermeyi de hızlandırır. Yağ yakıcı özelliklerinin yanı sıra genel sağlık için de faydalıdır. Yulaf ezmesi iyi bir karbonhidrat kaynağıdır. Kolesterol düşürücü etkilerinin yanı sıra beta-glukan da içerir. Kas ve dokuların daha sağlıklı ve güçlü kalmasını sağlar. Sabahları kahvaltıda 1 kase yulaf ezmesi ile 1 bardak yağsız süt tüketilebilir.

Yağ yakan sebzeler: Lahana yağ yakar mı:

Lahana kilo verme sürecinde tüketilmesi önerilen besinlerden biridir. Kalorisi düşüktür ve yağ yakıcı özellikleri vardır. Su içeriği de yüksek bir besindir. Kansere karşı koruyucu etkileri ile bilinir. Vücut için faydalı mineral ve vitaminleri içerir. Özellikle K vitamini açısınan son derece zengindir. Sindirimi ve metabolizmayı geliştirir.

Yağ yakıcı gıdalar: Kepekli makarna

Kepekli makarna da yağ yakıcı besinlerden biridir. Karbonhidrat ve lif açısından son derece zengindir. Kepekli olduğu için lif oranı normal makarnaya göre daha fazladır. Sindirim sistemi için oldukça faydalı bir besindir. Kepekli makarna öğle ve akşam yemeklerinde tüketildiğinde iştahı azaltır ve tokluk hissi yaratır. Tam tahıllı besinler kolesterol düzeylerinin dengelenmesine yardımcı olur. Dolayısı ile kalp ve damar sağlığının da korunmasını sağlar.

Yağ yakıcı meyveler: Çilek

Çilek hem sağlıklı hem de sevilen meyveler arasındadır. Yağ yakıcı özelliklerinin yanı sıra metabolizmayı da hızlandırır. C vitamini açısından son derece zengindir. Enerji seviyelerini artırır. Çilek içerdiği bileşenler sayesinde kilo vermek için diyet listesine mutlaka eklenmelidir. Özellikle yoğurt ile birlikte öğün aralarında tüketilebilir.

Yağları yakan meyveler: Avokado

Avokado kolesterol düzeylerini dengelemede en etkili besinlerden biridir. Sağlık için faydalı olan tekli doymamış yağ asitleri içerir. Ayrıca E vitamini içeriği yüksek olduğu için kansere karşı koruyucu etkileri vardır ve cilt sağlığı için de faydalıdır. Kalp hastalıklarına karşı da koruma sağlar. Kırışıklıklara neden olan serbest radikallerin vücut dışına atılmasına yardımcı olur. Her gün düzenli olarak ara öğünlerde avokado ya da 1 bardak avokado suyu tüketilebilir.

Kilo verdiren besinler: Patates

Tatlı patates A vitamini, beta karoten ve lif açısından zengin bir besindir. İçerdiği lifler ile sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasını sağlar. Metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakıcı özellikleri vardır. Ancak kızartılarak tüketilmesi yerine haşlama ya da fırında pişirilerek tüketilmelidir.

Tüm bu besinler yağ yakıcı özellikleri olduğu için diyet listesinde olmalıdır. Ancak kilo verme sürecinde sadece beslenme düzenine dikkat edilmesi yeterli değildir. Uygun ve sağlıklı bir diyet programına ek olarak hareketli bir yaşam tarzı da oluşturulmalıdır. Her gün 30 dakika kadar düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır. Ağırlıklık egzersizleri ve kardiyo egzersizleri hızlı kilo verdiren egzersizler arasında yer alır.

2 Responses to Yağ Yakıcı Yiyecekler: Kalori Yakan Besinler

  1. yer fıstığı ezmesi gerçekten yağ yakımında çok başarılı hem uzun süre tok tutuyor içinde protein var hem de yağ yakmayı sağlıyor. arada sırada markettekilerden çok daha doğal yollarla üretilen fıstık ezmeleri var tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir