Zayıflamak İçin Ne Yapılır: Zayıflamanın Yolları

Zayıflamak İçin Ne Yapılır: Zayıflamanın Yolları

Zayıflamanın yolları

Zayıflamanın yolları

Kilo vermek ve ideal kiloya ulaşmak için belirli diyet ve spor programları uygulanır. Bu süreçte bazı noktalara dikkat edilmesi kilo verme sürecini hızlandırır. Bölgesel zayıflama ya da orantılı bir şekilde kilo vermek için tüm bu kurallar geçerlidir.

Zayıflamak için nelere dikkat etmeliyiz: Zayıflama programı:

Zayıflamanın püf noktası: Sağlıklı yağlar tüketilmeli

Zayıflama sürecinde özellikle sağlıklı yağlar tercih edilmelidir. Zeytinyağı ve hindistan cevizi yağı gibi bitkisel yağlar hem yemeklerde hem de salatalarda kullanılabilir. Ancak sağlıklı yağ kaynakları bir tek bu yağlar değildir. Avokado, badem, balık yağı da sağlıklı yağlar arasındadır.

Zayıflamanın doğal yolu: Su tüketimine dikkat edilmeli

Kilo vermek için su tüketimine de dikkat edilmelidir. Her gün 3 litreye yakın su içilmesi yağların daha hızlı yakılmasını sağlar. Ayrıca genel sağlık için de faydalıdır. Suya tat katmak için içerisine nane yapraklar, elma dilimleri ye da limon suyu eklenerek de tüketilebilir. Ayrıca su içeriği yüksek olan yiyecekler; çorbalar, salatalık ve karpuz gibi besinler de beslenme düzenine eklenmelidir.

Zayıflatan besinler: Yağsız protein tüketimi

Sağlıklı bir beslenme planında yağsız proteinlere yer verilmelidir. Hayvansal gıdalardan ve mercimek gibi bakliyatlardan vücudun ihtiyaç duyduğu protein alınabilir. Özellikle yağsız kırmızı et ile derisiz tavuk göğüs eti önerilir.

Kilo vermenin yolları: Evde yemek yeme

Kilo verme sürecinde dışarıda yemek yenmesi önerilmez. Dışarıda hazırlanan yemeklerde tuz, şeker ve yağ kullanımı fazla olabilir. Bu nedenle evde taze bir şekilde yemek hazırlanmalı; şeker ve tuz konusunda daha dikkatli olunmalıdır.

Beslenme planı

Zayıflama sürecinde gün içerisinde az ancak sık sık yemek yenmesi önerilir. Aç kalınması metabolizmayı yavaşlatarak kilo vermeyi zorlaştırır. Her öğünde küçük porsiyonlar tüketilmelidir. Akşam 7’den sonra yemek yenmemeli; her öğün her gün aynı saatlerde tüketilmelidir.

Taze sebze ve meyveler

Taze sebze ve meyveler her diyette vardır. Sebze ve meyve tabanlı diyetler daha hızlı kilo verilmesine yardımcı olurlarken aynı zamanda genel sağlık için de faydalıdır. Kilo verme sürecinde özellikle brokoli, brüksel lahanası, marul, lahana, ıspanak gibi sebzelerin olması önerilir. Ayrıca muz, çilek, portakal ve armut da önerilir. Yazı karpuz ve kavun gibi su içeriği yüksek olan meyveler de tüketilebilir.

Uyku düzeni

Uyku düzenine dikkat edilmelidir. Her gün 7 ila 8 saat uyunması gerekir. Bu şekilde metabolizma daha hızlı çalışır ve kilo vermek kolaylaşır. Her gün aynı saatlerde erken yatılmalı ve erken kalkılmalıdır.

Düzenli egzersiz

Düzenli egzersiz kilo verme sürecinde oldukça önemlidir. Mutlaka düzenli olarak spor yapılması gerekir. Kilo verme sürecinde özellikle fitness egzersizleri, pilates egzersizleri, aerobik egzersizleri, bisiklet ve yüzme egzersizleri tercih edilebilir. Düzenli spor enerji seviyelerinin de artmasına yardımcı olur.

Kilo verdiren bitkisel çaylar

Kilo vermek ve istenilen kiloya ulaşmak için bitkisel çaylar da tüketilebilir. Yağ yakıcı özellikleri olan bitkisel çaylar tercih edilebilir. Yeşil çayın yanı sıra rezene çayı, anason çayı ve papatya çayı da tavsiye edilmektedir. Her gün 3 bardak kadar bitki çayı tüketilebilir.

Kolay ve hızlı bir şekilde kilo vermek için tüm bu önerilere uyulması tavsiye edilir. Düzenli egzersiz ile diyet programları bir arada yürütülmelidir. Bölgesel zayıflama için bu alandaki kasları çalıştıran egzersizler tercih edilmelidir. Daha başarılı sonuçlar için bir spor salonuna gidilebilir. Kişiye en uygun diyet programı için ise bir diyetisyene başvurulabilir. Kilo verme sürecinde motivasyonun yüksek olması gerektiği unutulmamalıdır. Aksi takdirde stres düzeyleri artar ve kilo verme süreci hüsranla sonuçlanabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir